BioArt Organic Chocolate: Weil wir Engel ohne Flügel..., 70 g

Fruity, sweet with a delicate creaminess

€ 7,99

(€ 114,14 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to € 4,90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • With fruity raspberry
  • Delicate white chocolate
  • Harmoniously balanced

Frequently bought together with BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g

BioArt Organic Chocolate: Weil wir Engel ohne Flügel..., 70 g € 7,99 (€ 114,14 / kg)
BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g € 7,99 (€ 114,14 / kg)
Total price: € 15,98
Description

This chocolate creation merges smooth, melt-in-the-mouth white chocolate with the vibrant, fruity aroma of raspberries. The combination of creamy sweetness and a delicate fruit note ensures a completely harmonious taste experience. Perfect for those who love unique, fruity chocolate.

Item no.: BIOG-326059
Content: 70 g
EAN: 9006241310800
Manufacturer No.: 326059
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

98 % White chocolate[1] (Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], 24 % Whole milk powder[1], emulsifierE (Lecithins[1])), 1 % Freeze-dried raspberry pieces[1], natural raspberry flavouring[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2428 / 580 kJ / kcal
Fat 38 g
  from Saturated fatty acids 24 g
Carbohydrates 54 g
  from Sugar 54 g
Protein 6,1 g
Salt 0,22 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Weil wir Engel ohne Flügel...

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder