Fruit Jams, Spreads & Marmelades - Perfect for Breakfast

Treat your sweet tooth to the finest fruit spreads, jams and marmelades!

Filter & sort

Price Brands Fruit composition Certifications Type of Nutrition
Filter

Fruit Jams & Spreads: 1 - 30 of 285 items

Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition

STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread -​ Limited Edition, 250 g

  • Aromatic, fruity, classic
  • Popular with young and old alike
  • Grown in the Wachau region
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Apricot Jam

STAUD’S Organic Apricot Jam, 250 g

  • Sweetened with Austrian beet sugar
  • High fruit content
  • Completely organic
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra

Darbo Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g

  • 50% fruit
  • Aromatic rarity
  • Popular jam
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Stewed Plums

STAUD’S Organic Stewed Plums, 230 g

  • Made with the best organic plums
  • 100% from Austria
  • Wonderfully fruity
€ 4,49 (€ 19,52 / kg)

Delivery by October 06

Finely Strained Raspberry - Reduced Sugar

STAUD’S Finely Strained Raspberry -​ Reduced Sugar, 200 g

  • Great raspberry flavour
  • Seedless
  • Reduced sugar
€ 4,19 (€ 20,95 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Strained Rosehip Jelly

STAUD’S Strained Rosehip Jelly, 250 g

  • Made from selected fruit
  • Finely strained, no chunky pieces of fruit
  • Not too sweet
€ 5,09 (€ 20,36 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Limited Edition Begamot Jelly

STAUD’S Limited Edition Begamot Jelly, 250 g

  • Fruity fresh
  • Slightly sour
  • Very delicious fruit spread
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Limited Edition Elderflower Jelly

STAUD’S Limited Edition Elderflower Jelly, 250 g

  • Lovely floral aroma & fine citrus notes
  • Suitable for food and beverages
  • Grown in Austria
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Black Currant Jam

STAUD’S Organic Black Currant Jam, 250 g

  • From Styria
  • Sweetened with organic beet sugar
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb, 230 g

  • Ideal companion with dessert
  • 100% from Austria
  • Enjoy cold or warm
€ 4,49 (€ 19,52 / kg)

Delivery by October 06

Ein Reichtum an Früchten - Blood Orange Spread

STAUD’S Ein Reichtum an Früchten -​ Blood Orange Spread, 250 g

  • High fruit content
  • With lemon and aronia juice concentrate
  • Perfect as a breakfast spread
€ 4,99 (€ 19,96 / kg)

Delivery by October 06

Blood Orange Fruit Spread with Fruit Punch - Limited Edition

STAUD’S Blood Orange Fruit Spread with Fruit Punch -​ Limited Edition, 250 g

  • Intensely fruity & sunny
  • As a spread or to enjoy by the spoonful
  • Contains alcohol & blood orange zest
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Strained Apricot Jam

STAUD’S Strained Apricot Jam, 250 g

  • Wonderfully fruity
  • No chunky fruit pieces
  • Made from the best ingredients
€ 5,09 (€ 20,36 / kg)

Delivery by October 06

Obsthof Christandl Quince Jam

Obsthof Christandl Quince Jam, 320 g

  • Lemony fragrance
  • Lots of Vitamin C
€ 4,19 (€ 13,09 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Peach and Passion Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Peach and Passion Fruit Spread, 225 g

  • 70% fruit
  • Exotic aromas
  • Sweetened with agave syrup
€ 3,49 (€ 15,51 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Raspberry Jam

STAUD’S Organic Raspberry Jam, 250 g

  • Seductively fruity
  • Gently processed
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Raspberry Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Raspberry Fruit Spread, 225 g

  • Very aromatic
  • Fine fruit pieces
  • Sweetened with agave syrup
€ 3,79 (€ 16,84 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Elderberry Jam

STAUD’S Organic Elderberry Jam, 250 g

  • From Austria
  • Completely organic
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Stewed Apricots

STAUD’S Organic Stewed Apricots, 230 g

  • Naturally fruity
  • Delicious spread
  • Also great for baking
€ 4,49 (€ 19,52 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition

STAUD’S Apricot Fruit Spread -​ Limited Edition, 250 g

  • Deliciously fruity & sunny
  • Can be used in pastries & pancakes
  • From the Weinviertel fruit-growing region
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra

Darbo Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra, 450 g

  • Finely strained
  • 50% fruit
  • Carefully processed
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Apricot Fruit Spread, Reduced Sugar

Darbo Apricot Fruit Spread, Reduced Sugar, 250 g

  • 1/3 less sugar
  • 80% fruit content
  • Lovingly made
€ 3,19 (€ 12,76 / kg)

Delivery by October 17

STAUD’S Oma Staud Plum Powidl

STAUD’S Oma Staud Plum Powidl, 435 g

  • Fruity and delicious plums
  • Traditional recipe
  • 50th anniversary edition
€ 5,49 (€ 12,62 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Naturrein Wild Cranberry Jam Extra

Darbo Naturrein Wild Cranberry Jam Extra, 450 g

  • 50% fruit content
  • With pectin as the gelling agent
  • Gently heated stirred
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Naturrein Garden Strawberry Jam

Darbo Naturrein Garden Strawberry Jam, 450 g

  • 50% fruit content
  • Finely strained
  • Great as a breakfast spread & for baking
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Sour Cherry Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Sour Cherry Fruit Spread, 225 g

  • 70% fruit
  • All-natural ingredients
  • Typical fruity aroma
€ 3,49 (€ 15,51 / kg)

Delivery by October 06

Kalorienbewusst Strawberry Jam, Reduced Calories

Darbo Kalorienbewusst Strawberry Jam, Reduced Calories, 220 g

  • 60% fruit content
  • 67% fewer calories
  • With fructose and sweeteners
€ 2,79 (€ 12,68 / kg)

Delivery by October 06

Pina Colada Fruit Spread with Jamaican Rum - Limited Edition

STAUD’S Pina Colada Fruit Spread with Jamaican Rum -​ Limited Edition, 250 g

  • Tropical flavours
  • Enjoy with baked goods, desserts or straight from the jar!
  • Contains alcohol
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Oma Staud Gooseberry Jam

STAUD’S Oma Staud Gooseberry Jam, 450 g

  • Sweet and sour taste
  • Classic recipe
  • Intensely fruity and aromatic
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Cranberry Jam

STAUD’S Organic Cranberry Jam, 250 g

  • High-quality processing
  • Harvested by hand
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06