Galup - Panettone, Colombe & Sweet Specialities from Piedmont, Italy

Shop by category

Filter & sort

Highlights Coffee
Filter

Galup: 1 - 30 of 36 items

Galup Hazelnut and Cocoa Spread

Galup Hazelnut and Cocoa Spread, 200 g

  • Extra creamy
  • Fine hazelnut aroma
  • Delicate cocoa flavour
€ 10,85 € 15,59 (€ 54,25 / kg)

Delivery by October 06

Galup La Colomba

Galup La Colomba, 100 g

  • Original recipe with orange paste
  • Candied fruit & hazelnut
  • Crispy icing & pearl sugar
€ 8,33 € 11,99 (€ 83,30 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Lemon & Apricot

Galup Colomba -​ Lemon & Apricot, 750 g

  • Crunchy hazelnut glaze
  • With whole almonds & pearl sugar
  • Fresh Mediterranean flavour
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Black Cherry & Chocolate

Galup Colomba -​ Black Cherry & Chocolate, 750 g

  • Soft yeast cake
  • With candied black cherries
  • Fine hazelnut glaze as the crust
€ 24,08 € 34,49 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 06

Giangalup

Galup Giangalup, 500 g

  • Soft & delicate
  • Elegant "gianduiotto" shape
  • Ideal to complement a festive Easter meal
€ 17,22 € 24,99 (€ 34,44 / kg)

Delivery by October 06

Galup Baci di Dama

Galup Baci di Dama, 150 g

  • Gluten & lactose free
  • Crumbly hazelnut biscuits & dark chocolate
  • With aromatic hazelnuts
€ 10,15 € 14,59 (€ 67,67 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Triple Chocolate

Galup Colomba -​ Triple Chocolate, 750 g

  • No candied fruit
  • Crispy hazelnut glaze
  • With whole almonds & pearl sugar
€ 24,08 € 34,49 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba Paradiso

Galup Colomba Paradiso, 750 g

  • With icing sugar for dusting
  • Without candied fruit
  • Fine aroma
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Pistachio Spread Cream

Galup Pistachio Spread Cream, 200 g

  • 41% genuine Sicilian pistachios
  • With fine olive oil
  • Delightfully creamy & intense
€ 15,54 € 22,49 (€ 77,70 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba Classica

Galup Colomba Classica, 1.000 g

  • Natural leavened yeast cake
  • With hazelnut glaze
  • Sweet & aromatic
€ 27,65 € 39,99 (€ 27,65 / kg)

Delivery by October 06

Galup Canestrelli

Galup Canestrelli, 200 g

  • Tender & buttery
  • Light vanilla aroma
  • Ideal with tea & coffee
€ 11,62 € 16,69 (€ 58,10 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Pear & Chocolate

Galup Colomba -​ Pear & Chocolate, 1.000 g

  • With candied pear pieces
  • Chocolate drops & hazelnut glaze
  • Topped with sugar sprinkles & whole almonds
€ 35,00 € 50,49 (€ 35,00 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba Tradizionale

Galup Colomba Tradizionale, 750 g

  • Traditional Easter cake
  • With hazelnut glaze
  • Topped with whole almonds
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Peach & Vanilla

Galup Colomba -​ Peach & Vanilla, 750 g

  • Refined with vanilla
  • Hazelnut glaze
  • With whole almonds & sugar crystals
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Chocolate Cookies

Galup Chocolate Cookies, 200 g

  • With fine chocolate drops
  • Sweet cocoa aroma
  • Perfect with coffee & tea
€ 10,15 € 14,59 (€ 50,75 / kg)

Delivery by October 06

Galup Hazelnut Spread

Galup Hazelnut Spread, 200 g

  • 50% hazelnut content
  • Easy to spread
  • For bread, pastries & desserts
€ 11,55 € 16,59 (€ 57,75 / kg)

Delivery by October 06

Galup Breadsticks Covered with Dark Chocolate

Galup Breadsticks Covered with Dark Chocolate, 150 g

  • Crispy snack
  • With a dark chocolate coating
  • Ideal for a break
€ 8,68 € 12,49 (€ 57,87 / kg)

Delivery by October 06

Galup Crema allo Zabaione al Marsala

Galup Crema allo Zabaione al Marsala, 250 g

  • Traditional recipe from Italy
  • Ideal with panettone, brioche & sweet bakes
  • Perfect on its own or with coffee
€ 12,88 € 18,49 (€ 51,52 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Peach, Chocolate & Amaretto

Galup Colomba -​ Peach, Chocolate & Amaretto, 750 g -​ Paper

  • Fruity & chocolaty
  • With almonds & pearl sugar
  • An exquisite Easter treat
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Coconut Biscuits

Galup Coconut Biscuits, 150 g

  • Fine coconut flavour
  • Delicate, crumbly texture
  • Perfect with tea & coffee
€ 6,30 € 9,09 (€ 42,00 / kg)

Delivery by October 06

Galup Breadsticks Covered with Milk Chocolate

Galup Breadsticks Covered with Milk Chocolate, 150 g

  • A crispy snack
  • With smooth milk chocolate coating
  • Perfect for a break
€ 8,68 € 12,49 (€ 57,87 / kg)

Delivery by October 06

Galup Colomba - Raspberry & Chocolate

Galup Colomba -​ Raspberry & Chocolate, 750 g

  • Traditional Easter yeast cake
  • With semi-candied raspberries
  • With hazelnut glaze
€ 23,03 € 32,99 (€ 30,71 / kg)

Delivery by October 06

Galup Milk Chocolate Egg

Galup Milk Chocolate Egg, 150 g

  • Smooth milk chocolate
  • Creamy texture
  • Ideal as an Easter gift
€ 14,63 € 20,99 (€ 97,53 / kg)

Delivery by October 06

Dark Chocolate Egg with Hazelnut Granules

Galup Dark Chocolate Egg with Hazelnut Granules, 270 g

  • Dark chocolate
  • With crunchy hazelnut granules
  • An exquisite treat for young and old alike
€ 20,30 € 29,49 (€ 75,19 / kg)

Delivery by October 06

Galup Dark Chocolate Egg

Galup Dark Chocolate Egg, 150 g

  • Dark chocolate
  • Intense flavour
  • Ideal as an Easter gift
€ 14,63 € 20,99 (€ 97,53 / kg)

Delivery by October 06

Galup Cocoa Biscuits

Galup Cocoa Biscuits, 150 g

  • Crumbly texture
  • Intense cocoa flavour
  • Perfect with tea & coffee
€ 6,30 € 9,09 (€ 42,00 / kg)

Delivery by October 06

Galup Tostatelle

Galup Tostatelle, 400 g

  • Mix of panettone & pandoro
  • With butter, fruit & vanilla
  • Roasted & irresistibly crispy
€ 10,36 € 14,89 (€ 25,90 / kg)

Delivery by October 06

Galup Creamy Chestnut Spread

Galup Creamy Chestnut Spread, 350 g

  • Sweet spread
  • Nutty flavour
  • Great on desserts
€ 13,99 (€ 39,97 / kg)

Delivery by October 06

Galup Lemon Biscuits

Galup Lemon Biscuits, 150 g

  • Fresh, lemony flavour
  • Crunchy & aromatic
  • Ideal with tea & coffee
€ 6,30 € 9,09 (€ 42,00 / kg)

Delivery by October 06

Galup Coffee

Galup Coffee, 250 g

  • Master blend made from 100% Arabica beans
  • Careful roasting & fine grind size
  • Beans from the highlands of East Africa & Central America
€ 11,49 (€ 45,96 / kg)

Not available at the moment

Since 1922, Galup has been a true institution in the world of authentic Panettone and Colombe. For over a century, their traditional Christmas and Easter cakes have been crafted using the same sourdough starter culture (lievito madre), lovingly fed and nurtured every single day with just flour and water. While deeply rooted in heritage, Galup effortlessly bridges the gap between tradition and innovation, introducing exceptional new ingredients to create unique panettone variations.

But there is more to discover than just panettone. Explore their exquisite selection of fine pastries, biscuits, and chocolates, and other sweet specialities from Piedmont.