KOTÁNYI Ground White Pepper, 54 g

Perfect for light sauces

€ 3,49

(€ 64,63 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 54 g

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Gently ground
  • Mild spiciness
  • Flavourful taste

Frequently bought together with KOTÁNYI Sea Salt, 92 g

KOTÁNYI Ground White Pepper, 54 g € 3,49 (€ 64,63 / kg)
KOTÁNYI Sea Salt, 92 g € 3,99 (€ 43,37 / kg)
Total price: € 7,48
Description

German packaging: Pfeffer weiß gemahlen

This gently ground pepper is light and slightly spicy. It gives each dish a touch of its aromatic flavour and spicy fragrance.

Use:

  • Optimal for light sauces or soups, salads, fish, poultry and meat dishes.
Item no.: XKY-KO-404201
Content: 54 g
EAN: 9001414040423
Manufacturer No.: 404201
Brands: KOTÁNYI
Ingredients

White pepper (ground)

Legal information
Responsible food business operator: Kotányi GmbH, Johann Galler Straße 11, 2120, Wolkersdorf im Weinviertel, Austria, www.kotanyi.com/at/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KOTÁNYI Ground White Pepper

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder