Maggi Fix - Spaghetti Carbonara, 35 g

Seasoning mix for creamy carbonara sauce

€ 1,99

(€ 56,86 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 35 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With smoked bacon
  • Subtle peppery taste
  • Easy & foolproof

Frequently bought together with Barilla Sugo Bolognese, 400 g

Maggi Fix - Spaghetti Carbonara, 35 g € 1,99 (€ 56,86 / kg)
Barilla Sugo Bolognese, 400 g € 5,29 (€ 13,23 / kg)
Total price: € 7,28
Description

Craving spaghetti in a creamy sauce with savoury bacon?
With Maggi Fix for Spaghetti Carbonara, you can rustle up this Italian classic in your kitchen in no time. The wonderfully creamy sauce with a delicate hint of pepper, traditionally served with spaghetti but pairs beautifully with any pasta shape, is ready to serve in just a few minutes.

Recipe suggestion:
Mix 50 ml whipping cream with 50 g diced ham and the Maggi seasoning blend, bring briefly to the boil, then serve with cooked spaghetti.

Item no.: XZO-MGI-12454350
Content: 35 g
EAN: 7613287054357
Manufacturer No.: 12454350
Brands: Maggi
May Contain Traces Of: : F - Soybeans, L - Celery, M - Mustard
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

Potato starch[1], Wheat flour[1], Palm oil[1], 8,6 % Smoked Bacon[1] (Bacon, Salt, Smoke), 6,5 % Cheese, Sea salt[1], 5,1 % Onions[1], Spices[1] (Garlic, Pepper, Nutmeg, Fenugreek, Turmeric (Curcuma longa)), 2,9 % Egg Yolk Powder[1], 1,9 % Hard cheese, Spices[1] (wheat), Lactose[1], Salt[1], Milk protein[1], Whey product[1], Powdered Lemon Juice[1], Lemon extract[1], Sugar[1]

  1. Natural Ingredients
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g[1]
Calories 1825 / 436 kJ / kcal
Fat 22 g
  from Saturated fatty acids 10,7 g
Carbohydrates 48,2 g
  from Sugar 4,8 g
Fibre 3,2 g
Protein 9,7 g
Salt 8,1 g
  1. ready-to-eat product
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Nestlé Österreich GmbH, Wiedner Gürtel 9, 1100, Wien, Austria, nestle.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Maggi Fix - Spaghetti Carbonara

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder