Products by Raabauer Eisvogel

Regional Organic Juices and More

Filter & sort

Price Highlights Certifications Type of Nutrition
Filter

Raabauer Eisvogel: 17 items

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil, 1 l

  • Nutty note
  • Powerful aroma
  • Gorgeous colour
€ 29,99 (€ 29,99 / l)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Aronia Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Aronia Syrup, 0,50 l

  • Intensive flavour
  • Tastes similar to plums
  • Very refreshing
€ 6,99 (€ 13,98 / l)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Rose Petal Sugar

Raabauer Eisvogel Organic Rose Petal Sugar, 80 g

  • Great taste
  • Cast a spell on your desserts
€ 4,59 (€ 57,38 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Rose Flower Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Rose Flower Syrup, 0,25 l

  • Sweet taste
  • Gorgeous scent
  • Great for desserts and cocktails
€ 6,99 (€ 27,96 / l)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Lavender Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Lavender Syrup, 0,25 l

  • Floral lavender flavour
  • Enjoy in cocktails & teas
  • For creative mixed drinks
€ 6,99 (€ 27,96 / l)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Vulkanland Salt

Raabauer Eisvogel Organic Vulkanland Salt, 70 g

  • Organic
  • Suitable as garnish or for seasoning
  • Sprinkle on salads, eggs and cream cheese
€ 5,99 (€ 85,57 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Elderflower Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Elderflower Syrup, 0,50 l

  • Wonderfully refreshing
  • For people of all ages
  • Great for summery cocktails
€ 6,99 (€ 13,98 / l)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Herbal Salt

Raabauer Eisvogel Organic Herbal Salt, 80 g

  • Made with the finest organic herbs
  • For salads or raw foods
  • Made in the finest organic quality
€ 3,60 € 7,29 (€ 45,00 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Chilli Salt

Raabauer Eisvogel Organic Chilli Salt, 120 g

  • Great for spicy dishes
  • Also suitable for spreads
  • For cheeses, salads, spreads and goulash
€ 3,79 (€ 31,58 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Rose Blossom Jelly

Raabauer Eisvogel Organic Rose Blossom Jelly, 220 g

  • For spreads
  • Goes well with cheese, cold roasts & ham
  • Made with red currant wine
€ 7,19 (€ 32,68 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Garlic Salt

Raabauer Eisvogel Organic Garlic Salt, 90 g

  • Suitable as a spice for potatoes and chicken
  • Perfect for refining salads or egg dishes
  • In the finest organic quality
€ 3,49 (€ 38,78 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Rose Petal Salt

Raabauer Eisvogel Organic Rose Petal Salt, 35 g

  • Fine taste
  • For easy to cook dishes
€ 2,99 (€ 85,43 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Salt

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Salt, 90 g

  • For raw food, fried potatoes, egg dishes and casseroles
  • In the finest organic quality
  • Made with the best Styrian pumpkin seeds
€ 3,99 (€ 44,33 / kg)

Delivery by October 06

Raabauer Eisvogel Organic Elderberry Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Elderberry Syrup, 500 ml

  • Dark red colour
  • Full, fruity and sweet flavour
  • Dilute 1:7
€ 6,99 (€ 13,98 / l)

Not available at the moment

Raabauer Eisvogel Organic Aronia-Apple Fruit Spread

Raabauer Eisvogel Organic Aronia-​Apple Fruit Spread, 210 g

  • For breakfast, snacks & toast
  • Also ideal for making fruity salad dressings
€ 4,99 (€ 23,76 / kg)

Delivery by October 13

Raabauer Eisvogel Organic Lavender Jelly

Raabauer Eisvogel Organic Lavender Jelly, 130 g

  • Aromatic & sweet
  • Great with pastries, cheese & ham
  • Alternative to honey & chutney
€ 5,49 (€ 42,23 / kg)

Delivery by October 13

Raabauer Eisvogel Organic Black Currant Syrup

Raabauer Eisvogel Organic Black Currant Syrup, 0,50 l

  • Made from blackcurrants
  • Less sweet than other syrups
  • A little goes a long way!
€ 6,69 (€ 13,38 / l)

Delivery by October 13

Since 2001, currants, elderberries and Aronia berries have been grown on an organic farm in the middle of the Raab Valley in southeast Styria. The Raab Eisvogel company uses these tasty berries to make refreshing, delicious organic juices with lots of love. The company also specialises in exclusive products made with roses they grow themselves. Organic honey, organic salts and organic pumpkin seed oil round off the Raabauer Eisvogel range perfectly.