Ragusa

Swiss chocolates with a cult following

Filter & sort

Price Highlights
Filter

Ragusa: 3 items

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar, Classic (100 g)

  • Made with whole hazelnuts
  • Finest praline filling
  • Choose from dark, classic or white chocolate
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

Ragusa Gift Package

Ragusa Gift Package, Dark Chocolate (400 g)

  • Choose from three flavours
  • Finest praline filling
  • Whole hazelnuts
€ 14,99 (€ 37,48 / kg)

Delivery by October 06

Ragusa For Friends

Ragusa For Friends, Dark Chocolate (132 g)

  • Whole hazelnuts
  • Delicate praline filling
  • Choose from white, milk or dark chocolate
€ 5,69 (€ 43,11 / kg)

Delivery by October 06

These bars have a cult following and simply melt in your mouth! The bars were first introduced by the Swiss company Camille Bloch in 1942. Their creations feature creamy nougat and crunchy hazelnuts and took the world by storm, quickly becoming a favourite brand for anyone with a sweet tooth. The Classique milk chocolate bars are still made using the original recipe. In the meantime, Noir and Blond dark and white chocolates complete the range. Taste them all and discover which bar will be your new favourite!