STAUD’S Organic Black Currant Jam, 250 g

Carefully processed with the latest technology

€ 6,39

(€ 25,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From Styria
  • Sweetened with organic beet sugar

Frequently bought together with STAUD’S Wild Raspberry Fruit Spread, Finely Strained - Limited Edition, 250 g

STAUD’S Organic Black Currant Jam, 250 g € 6,39 (€ 25,56 / kg)
STAUD’S Wild Raspberry Fruit Spread, Finely Strained - Limited Edition, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
Total price: € 13,28
Description

This purely organic jam is carefully sweetened with Austrian organic beet sugar. The high fruit content ensures great flavour! Try mixing the jam into yoghurt for a sweet treat.

Item no.: STD-230171
Content: 250 g
EAN: 9008400305320
Manufacturer No.: 230171
Brands: STAUD’S
Fruit composition: Berries
Certifications: EU / non-EU organic label
Origin: Austria
Storage Information: Refrigerate after opening
Ingredients

60 % Blackcurrants[1], Sugar[1], Pectin[2], Lemon juice concentrate[1]

  1. from organic agriculture
  2. gelling agent
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 842 / 201 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 46 g
  from Sugar 46 g
Protein 0,9 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for STAUD’S Organic Black Currant Jam

6 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
8 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

8 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 6 reviews available in other languages.