UNI-EAGLE Sriracha Super Hot Chili Sauce, 740 ml

Sriracha chilli sauce - Very hot

€ 6,99

(€ 9,45 / l, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 740 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Intensely spicy & hot
  • Fruity flavour of red chillies
  • Ideal with meat & pasta

Frequently bought together with dazu Organic Sambal Oelek, 140 g

UNI-EAGLE Sriracha Super Hot Chili Sauce, 740 ml € 6,99 (€ 9,45 / l)
dazu Organic Sambal Oelek, 140 g € 6,49 (€ 46,36 / kg)
Total price: € 13,48
Description

For those who like to turn up the heat in the kitchen! Sriracha Super Hot Chilli Sauce delivers what it promises - the intense kick of chilli heat along with the distinctive fruity flavour of red chillies. Stir into pasta, drizzle over meat roasts or use as a fiery finish on your favourite pizza. An irresistible essential for every chilli lover’s kitchen.

Item no.: KK-58082
Content: 740 ml
EAN: 016229930677
Manufacturer No.: 58082
Brands: UNI-EAGLE
May Contain Traces Of: : A - Gluten, C - Eggs, D - Fish, F - Soybeans, H - Nuts, L - Celery, O - Sulfur Dioxide and Sulphites
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light, Refrigerate after opening
Sriracha Super Hot Chili Sauce

70 % Chilli, Sugar, Garlic, Salt, Spirit vinegar, Water, Stabiliser (Xanthan), Preservatives (Potassium sorbate (E202))

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Germany, www.kreyenhop-kluge.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for UNI-EAGLE Sriracha Super Hot Chili Sauce

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder