Bake Affair "Happy Halloween" Tea, 25 g

Loose fruit tea blend

€ 4,49

(€ 179,60 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 g

In stock from October 13

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pumpkin-cinnamon flavour
  • For special tea moments
  • Also delicious as iced tea

Frequently bought together with Bake Affair Honey, 500 g

Bake Affair "Happy Halloween" Tea, 25 g € 4,49 (€ 179,60 / kg)
Bake Affair Honey, 500 g € 11,59 (€ 23,18 / kg)
Total price: € 16,08
Description

Pumpkin and cinnamon - enjoy the flavours of autumn in your teacup with the "Happay Halloween" tea by Bake Affair. The loose tea blend contains apple pieces, cranberries, almonds and spices for a wonderful aroma. Perfect to enjoy or give as a gift during Halloween. Tip: Also delicious as iced tea in summer.

Item no.: BAF-1225
Content: 25 g
EAN: 9120101517854
Manufacturer No.: 1225
Brands: Bake Affair
Tea: Loose Leaf Tea
Steeping Time: 10 Minutes, 11 minutes, 12 minutes
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

Apple pieces, Date Pieces (Dates , Rice flour), Cranberry Pieces (Cranberries, Sugar, Sunflower oil), Almond pieces, Cubed apples, Aroma, Cinnamon stick, Pistachios, Freeze-dried pumpkin pieces, Freeze-dried cranberry slices, Beetroot Pieces

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1377 / 329 kJ / kcal
Fat 8 g
  from Saturated fatty acids 1,03 g
Carbohydrates 55 g
  from Sugar 47 g
Protein 4 g
Salt 0,04 g
Legal information
Responsible food business operator: Bake Affair GmbH, Hauptstraße 5, 3373 , Kemmelbach, Austria, www.bakeaffair.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bake Affair "Happy Halloween" Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder