Everything You Need to Bake Your Christmas Goodies!

What would Christmas be without cookies, gingerbread, panettone and fruit cakes? Only half as nice, we think. That is why we offer a large selection of products to help you bake up a storm at Christmas: practical kitchen utensils, cookies cutters, special flours, typical Christmas spices and other baking ingredients, practical baking mixes, ready-made baked goods and more.

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Christmas Baking: 1 - 30 of 132 items

STAUD’S Organic Apricot Jam

STAUD’S Organic Apricot Jam, 250 g

  • Sweetened with Austrian beet sugar
  • High fruit content
  • Completely organic
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra

Darbo Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g

  • 50% fruit
  • Aromatic rarity
  • Popular jam
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Wiener Zucker Extra Fine Sugar

Wiener Zucker Extra Fine Sugar, 1 kg

  • Ideal for baking fluffy pastries
  • Mixes well
  • Easily soluble
€ 3,59 (€ 3,59 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground, 40 g

  • Sweet and mild flavour
  • Fresh spice
  • Versatile
€ 2,59 (€ 64,75 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Partially De-Oiled Almond Flour

Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Almond Flour, 500 g

  • Ideal for baking biscuits and cookies
  • Made from unroasted almonds
  • About 12% almond oil
€ 12,99 (€ 25,98 / kg)

Delivery by October 06

Manner Belvedere Mix

Manner Belvedere Mix, 400 g

  • Classic selection
  • A variety of cookies
  • With Neapolitan wafers
€ 5,99 (€ 14,98 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Honey Marzipan

Rapunzel Organic Honey Marzipan, 250 g

  • 53% almonds & 43% honey
  • Juicy, aromatic & sweet
  • For snacking, baking & more
€ 6,99 (€ 27,96 / kg)

Delivery by October 13

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix

KOTÁNYI Honey Gingerbread Spice Mix, 31 g

  • Wonderful Christmassy aroma
  • Finely balanced spices
€ 2,99 (€ 96,45 / kg)

Delivery by October 06

Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra

Darbo Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra, 450 g

  • Finely strained
  • 50% fruit
  • Carefully processed
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

folkroll Christmas Reindeer Rolling Pin

folkroll Christmas Reindeer Rolling Pin, large

  • Very easy to use
  • Elaborate laser engraving
  • Handcrafted in Europe
€ 16,47 € 32,99

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Cloves

Sonnentor Organic Cloves, whole (35 g)

  • Intense taste
  • Versatile
  • Part of the five-spice powder
€ 3,39 (€ 96,86 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Organic Strawberry Jam

STAUD’S Organic Strawberry Jam, 250 g

  • From purely organic agriculture
  • Made with the finest recipe
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

Manner Chocolate Gingerbread Rounds

Manner Chocolate Gingerbread Rounds, 180 g

  • Particularly soft and moist
  • Traditional recipe
  • With dark chocolate
€ 4,99 (€ 27,72 / kg)

Delivery by October 06

Wiener Zucker Powdered Sugar

Wiener Zucker Powdered Sugar, 400 g

  • Extra fine sugar
  • For baking & decorating
  • Perfect for glazes
€ 1,49 (€ 3,73 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground

Sonnentor Organic Vanilla Powder, Ground, 10 g

  • Real vanilla
  • Floral note
  • Sweet and creamy taste
€ 14,99 (€ 1.499,00 / kg)

Delivery by October 06

Manner Weinbeisser Gingerbread Cookies

Manner Weinbeisser Gingerbread Cookies, 180 g

  • Spicy gingerbread
  • Covered with icing
  • Without preservatives
€ 2,69 (€ 14,94 / kg)

Delivery by October 06

Darbo Naturrein Red Currant Jam Extra

Darbo Naturrein Red Currant Jam Extra, 450 g

  • Strained and free from seeds
  • Fruity and tangy
  • Also suitable for baking
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Zotter Chocolate Organic Light Bulbs - Mix

Zotter Chocolate Organic Light Bulbs -​ Mix, 130 g

  • 6 different varieties
  • With the natural colour of berries
  • Versatile
€ 6,99 (€ 53,77 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,99 (€ 0,90 / pc)

Delivery by October 06

Manner Chocolate Glaze

Manner Chocolate Glaze, 200 g

  • For a shiny glaze
  • Stays supple
  • Delicious chocolate flavour
€ 4,99 (€ 24,95 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Cassia Cinnamon, Ground

Sonnentor Cassia Cinnamon, Ground, 40 g

  • Powerful aroma
  • Gorgeous fragrance
  • Versatile
€ 2,69 (€ 67,25 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Cardamom

Sonnentor Organic Cardamom, Ground, 50 g

  • The 3rd most expensive spice in the world
  • Floral-sweet flavour
  • Fine peppery sharpness
€ 7,49 (€ 149,80 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Gingerbread Spice Mix

Sonnentor Organic Gingerbread Spice Mix, 40 g

  • Versatile culinary use
  • Warm aroma
  • With fragrant cinnamon
€ 3,29 (€ 82,25 / kg)

Delivery by October 06

HOYER Organic "Nut & Cinnamon" Winter Honey

HOYER Organic "Nut & Cinnamon" Winter Honey, 250 g

  • With ground hazelnuts
  • Special winter creation
  • Delicious as a spread
€ 5,49 (€ 21,96 / kg)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Choco Magic (Chocozauber)

KOTÁNYI Choco Magic (Chocozauber), 62 g

  • For coffee & desserts
  • To refine and decorate
  • Disposable mill
€ 3,99 (€ 64,35 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks, 18 g

  • Classic during the Christmas season
  • Very decorative
  • Slight orange note
€ 3,19 (€ 177,22 / kg)

Delivery by October 06

Strawberry Fruit Spread - Limited Edition

STAUD’S Strawberry Fruit Spread -​ Limited Edition, 250 g

  • Aromatic & intensely fruity
  • Ideal for strawberry fans
  • From the northern Weinviertel region
€ 6,89 (€ 27,56 / kg)

Delivery by October 06

Manner Pink Punch Glaze

Manner Pink Punch Glaze, 200 g

  • Typical pink colour
  • Dries quickly
  • Shiny surface
€ 3,49 (€ 17,45 / kg)

Delivery by October 06

Organic Red Currant Jam - Finely Strained

STAUD’S Organic Red Currant Jam -​ Finely Strained, 250 g

  • Fine tangy taste
  • Perfect for baking
€ 6,39 (€ 25,56 / kg)

Delivery by October 06

Obsthof Christandl Strawberry Fruit Spread

Obsthof Christandl Strawberry Fruit Spread, 290 g

  • Made from fully ripe fruit
  • Made by hand
€ 4,19 (€ 14,45 / kg)

Delivery by October 06