Christmas at Piccantino

Fine culinary delicacies for the festive season

Cook for family and friends during Advent, bake your favourite Christmas cookies with the best ingredients and plan your festive meal - at Piccantino, we've got a range of high-quality foods, exclusive delicacies and lots of ideas for small gifts and trendy presents.

Tip: Our large selection of culinary-themed Advent calendars is sure to delight gourmet palates: fine chocolates, tea, coffee, spices, pesto, honey, and so much more.

Shop by category

Top Christmas Themes

Our Most Popular Advent Calendars

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Greetings from St. Nicholas & Krampus!

    Weihnachten

        Favourite Gifts

        Fine gifts for gourmets

        • placeholder
        • placeholder
        • placeholder
        • placeholder

          Filter & sort

          Price Highlights Brands Certifications
          Filter

          Christmas: 1 - 30 of 845 items

          Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

          Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

          • 100% pure Styrian pumpkin seed oil PGI.
          • Gold medal winner with the highest points 20 years in a row
          • Gault&Millau Award 2019, 2020 & 2023
          € 24,29 € 26,99 (€ 24,29 / l)

          Delivery by October 07

          Soletti Pretzel Sticks

          Soletti Pretzel Sticks, 230 g

          • Original recipe since 1949
          • Only 3.1% fat
          • No added flavour enhancers
          € 2,51 € 2,79 (€ 10,91 / kg)

          Delivery by October 07

          STAUD’S Organic Apricot Jam

          STAUD’S Organic Apricot Jam, 250 g

          • Sweetened with Austrian beet sugar
          • High fruit content
          • Completely organic
          € 5,75 € 6,39 (€ 23,00 / kg)

          Delivery by October 07

          Finca La Barca Smoked Olive Oil

          Finca La Barca Smoked Olive Oil, 500 ml + Box

          • Smoked over oak wood
          • Made with arbequina olives
          • Smoky nuances
          € 21,59 € 23,99

          Delivery by October 07

          Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra

          Darbo Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g

          • 50% fruit
          • Aromatic rarity
          • Popular jam
          € 4,45 € 4,99 (€ 9,89 / kg)

          Delivery by October 07

          Bounty Minis

          Bounty Bounty Minis, 227 g

          • 7 pieces
          • Individually wrapped
          • Chocolate with coconut pulp
          € 2,96 € 3,29 (€ 13,04 / kg)

          Delivery by October 07

          Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO

          Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO, 1 l

          • From protected geographical origin
          • Processed using traditional methods
          • Nutty aroma
          € 26,09 € 28,99 (€ 26,09 / l)

          Delivery by October 07

          TEEKANNE GlühFix

          TEEKANNE GlühFix, 160 double chamber teabags (240 g)

          • Notes of Christmas spices
          • Also suitable for seasoning fruit compotes
          • 100% natural
          € 14,39 € 15,99 (€ 59,96 / kg)

          Delivery by October 07

          Organic Classic "Dark Chocolate"

          Zotter Chocolate Organic Classic "Dark Chocolate", 70 g

          • 70% organic cocoa
          • With raw cane sugar
          • Aromatic fine dark chocolate
          € 3,59 € 3,99 (€ 51,29 / kg)

          Delivery by October 07

          Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar

          Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar, 250 ml

          • Careful fermentation
          • Elaborate maturation
          • 100% real juice
          € 16,83 € 18,79 (€ 67,32 / l)

          Delivery by October 07

          Bialetti Moka Express

          Bialetti Moka Express, 3 cups

          • Double-twisted aluminium
          • Ergonomic handle
          • Classic design in silver
          € 26,59 € 27,99

          Delivery by October 07

          Wiener Zucker Extra Fine Sugar

          Wiener Zucker Extra Fine Sugar, 1 kg

          • Ideal for baking fluffy pastries
          • Mixes well
          • Easily soluble
          € 3,23 € 3,59 (€ 3,23 / kg)

          Delivery by October 07

          Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea

          Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea, 18 double chamber bags (45 g)

          • Warms the body and soul
          • Very aromatic
          • Fruity and spicy
          € 3,86 € 4,29 (€ 85,78 / kg)

          Delivery by October 07

          Belberry Spiced Mango Chutney

          Belberry Spiced Mango Chutney, 180 g

          • Fruity and spicy
          • Made from ripe fruit
          • Versatile use
          € 4,95 € 5,59 (€ 27,50 / kg)

          Delivery by October 07

          Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink

          Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink, Package, 60 g

          • Sweet vanilla
          • Yellow-orange powder
          • Simple preparation
          € 4,94 € 5,49 (€ 82,33 / kg)

          Delivery by October 07

          Hofbauer Mozart Balls - Dark Chocolate, Box

          Hofbauer Mozart Balls -​ Dark Chocolate, Box, 600 g

          • With marzipan & dark chocolate
          • Creamy nougat core
          • Contents: 30 pieces
          € 29,69 € 32,99 (€ 49,48 / kg)

          Sold out

          Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground

          Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground, 40 g

          • Sweet and mild flavour
          • Fresh spice
          • Versatile
          € 2,33 € 2,59 (€ 58,25 / kg)

          Delivery by October 07

          Sonnentor Organic Golden Turmeric Tea

          Sonnentor Organic Golden Turmeric Tea, 36 g

          • For the immune system
          • With ginger and cardamom
          • Double-chambered teabags
          € 3,86 € 4,29 (€ 107,22 / kg)

          Delivery by October 07

          Mars Mixed Minis

          Mars Mixed Minis, 710 g

          • 5 varieties
          • Assorted selection
          • Perfect for sharing
          € 9,89 € 10,99 (€ 13,93 / kg)

          Delivery by October 07

          Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar

          Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar, 250 ml

          • Unique taste
          • For salads
          • Summery & fruity
          € 8,01 € 8,99 (€ 32,04 / l)

          Delivery by October 07

          Tony's Chocolonely Tiny Mix

          Tony's Chocolonely Tiny Mix, 900 g

          • Contains 100 mini Tony's squares
          • 10 different varieties
          • Ideal as a gift
          € 26,99 € 29,99 (€ 29,99 / kg)

          Delivery by October 07

          Ölmühle Solling Partially De-Oiled Almond Flour

          Ölmühle Solling Partially De-​Oiled Almond Flour, 500 g

          • Ideal for baking biscuits and cookies
          • Made from unroasted almonds
          • About 12% almond oil
          € 11,61 € 12,99 (€ 23,22 / kg)

          Delivery by October 20

          Sonnentor Winter Night Fruit Spice Tea

          Sonnentor Winter Night Fruit Spice Tea, Loose leaf tea (100 g)

          • Flavoured with essential oils
          • Heavenly Christmas notes
          • Ideal for cold winter days
          € 4,31 € 4,79 (€ 43,10 / kg)

          Delivery by October 07

          Sonnentor Fortune Herbal Tea

          Sonnentor Fortune Herbal Tea, Loose tea, 50 g

          • Powerful mixture
          • Refreshingly minty
          • Delicate sweetness
          € 4,49 € 4,99 (€ 89,80 / kg)

          Delivery by October 07

          Manner Belvedere Mix

          Manner Belvedere Mix, 400 g

          • Classic selection
          • A variety of cookies
          • With Neapolitan wafers
          € 5,39 € 5,99 (€ 13,48 / kg)

          Delivery by October 07

          Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea

          Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea, 18 tea bags (27 g)

          • Refreshing and fruity
          • Sweet finish
          • Mild taste
          € 3,77 € 4,19 (€ 139,63 / kg)

          Delivery by October 07

          Lindt Mini Pralines Nougat

          Lindt Mini Pralines Nougat, 165 g

          • Harmonious selection
          • Hand layered
          € 11,19 € 15,99 (€ 67,82 / kg)

          Delivery by October 07

          Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra

          Darbo Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra, 450 g

          • Finely strained
          • 50% fruit
          • Carefully processed
          € 4,45 € 4,99 (€ 9,89 / kg)

          Delivery by October 07

          Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Stripes

          Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Stripes, 500 ml

          • In a handmade, hand-painted bottle
          • Elegant fruitiness
          • With subtle flavours
          € 47,61 € 52,99 (€ 95,22 / l)

          Delivery by October 07

          Milk Cocoa Drinking-Chocolate

          Zotter Chocolate Milk Cocoa Drinking-​Chocolate, 110g

          • For all those with a sweet tooth
          • Sweet chocolate and caramel taste
          • 5 bars at 22g
          € 6,66 € 7,49 (€ 60,55 / kg)

          Delivery by October 07