Curry Pastes & Spice Pastes for Flavourful Recipes

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Curry Pastes & Spice Pastes: 1 - 30 of 53 items

Cosmoveda Tamarind Paste

Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

  • Great with grilled fish, meat and poultry
  • With the sweet/sour taste
€ 8,91 € 9,99 (€ 35,64 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Curry Pastes

Cosmoveda Organic Curry Pastes, Mild Curry Paste (175 g)

  • Mild Indian spice pastes
  • For Asian cuisine and more
€ 3,59 € 3,99 (€ 20,51 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Thai Red Curry Paste

Alnatura Organic Thai Red Curry Paste, 135 g

  • For creamy curries
  • Spicy and aromatic
  • Vegan
€ 2,43 € 2,79 (€ 18,00 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Thai Curry Paste

Arche Naturküche Organic Thai Curry Paste, 50 g

  • Fruity-spicy
  • With ginger, lemongrass & pineapple juice
  • Great combination with coconut milk
€ 2,87 € 3,19 (€ 57,40 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Wasabi

Arche Naturküche Organic Wasabi, 25 g

  • Ver hot
  • 10% Japanese horseradish
  • In powder form
€ 6,74 € 7,49 (€ 269,60 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Shiro Miso

Arche Naturküche Organic Shiro Miso, 300 g

  • Made from rice & soybeans
  • Sweet and salty aroma
  • Ideal for soups & sauces
€ 8,99 € 9,99 (€ 29,97 / kg)

Delivery by October 07

Organic Arrabbiata di Peperoncini - Chilli Seasoning Cream

LaSelva Organic Arrabbiata di Peperoncini -​ Chilli Seasoning Cream, 130 g

  • With spicy chillies
  • Harvested by hand
  • Adds a spicy kick to soups, sauces and more
€ 4,83 € 5,39 (€ 37,15 / kg)

Delivery by October 07

Doenjang Soybean Paste for Cooking & Seasoning

Sempio Doenjang Soybean Paste for Cooking & Seasoning, 460 g

  • Rich in umami
  • More intense flavour than miso
  • No preservatives
€ 3,25 € 3,69 (€ 7,07 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Wok Up

Arche Naturküche Organic Wok Up, 50 g

  • Aromatic seasoning paste
  • With organic lemongrass oil
  • Ideal for stir-fries
€ 2,97 € 3,39 (€ 59,40 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Genmai Miso

Arche Naturküche Organic Genmai Miso, 300 g

  • Seasoning paste made from soy & rice
  • All-rounder for Asian dishes
  • Matured for 18 months
€ 7,19 € 7,99 (€ 23,97 / kg)

Delivery by October 07

Sempio Gochujang Chilli Paste, Spicy

Sempio Gochujang Chilli Paste, Spicy, 250 g

  • Vegan
  • With red chillies
  • For stir-fries, marinades, and as a dip
€ 2,48 € 2,79 (€ 9,92 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Onozaki Rice Miso

Arche Naturküche Organic Onozaki Rice Miso, 250 g

  • Seasoning paste with soy
  • Savoury and balanced
  • Unpasteurised
€ 6,74 € 7,49 (€ 26,96 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Umeboshi Paste

Arche Naturküche Organic Umeboshi Paste, 140 g

  • Made from fermented apricots
  • Sweet, sour & salty
  • For dips, dressings & sauces
€ 8,99 € 9,99 (€ 64,21 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Hatcho Miso

Arche Naturküche Organic Hatcho Miso, 300 g

  • Soybean seasoning paste with barley
  • Unpasteurised
  • Intense taste
€ 7,19 € 7,99 (€ 23,97 / kg)

Delivery by October 07

LaSelva Organic Basil in Olive Oil

LaSelva Organic Basil in Olive Oil, 130 g

  • Basil grown in Tuscany
  • Refined with lemon juice
  • For flavouring & seasoning
€ 3,66 € 4,09 (€ 28,15 / kg)

Delivery by October 07

Haas Garlic Paste

Haas Garlic Paste, 185 g

  • Vegan
  • Garlic seasoned with salt
  • Ideal for goulash, roasts and marinades
€ 2,69 € 2,99 (€ 14,54 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Horseradish Paste - Wasabi

Arche Naturküche Organic Horseradish Paste -​ Wasabi, 50 g

  • Spicy dip
  • Ingredient for sushi
  • Practical tube
€ 3,77 € 4,19 (€ 75,40 / kg)

Delivery by October 07

Sempio Ssamjang Soybean Dipping Paste

Sempio Ssamjang Soybean Dipping Paste, 250 g

  • Delicious with fresh vegetables
  • Spicy, sweet & savoury
  • Also delicious as salsa
€ 2,32 € 2,59 (€ 9,28 / kg)

Delivery by October 07

bibigo SsamJang Soybean Paste

bibigo SsamJang Soybean Paste, 500 g

  • Genuine Korean fermentation technique
  • Intense, savoury aroma
  • No artificial additives
€ 3,49 € 3,89 (€ 6,98 / kg)

Delivery by October 07

ITA-SAN Japanese-Style Curry

ITA-SAN Japanese-​Style Curry, Mild (100 g)

  • 6 blocks of Japanese-style curry base
  • Rich and creamy curry with no pre-cooking required
  • Ideal for katsu curry & rice
€ 2,69 € 2,99 (€ 26,90 / kg)

Delivery by October 07

Maggi Magic Asia - Seasoning Paste

Maggi Magic Asia -​ Seasoning Paste, Curry Thai Style (65 g)

  • Versatile use
  • For quick Asian dishes
  • Adds a boost of flavour
€ 1,79 € 1,99 (€ 27,54 / kg)

Delivery by October 07

Rapunzel Organic Crema di Olive - Olive Paste

Rapunzel Organic Crema di Olive -​ Olive Paste, 120 g

  • Tart-fruity & hearty in taste
  • Made from Celline & Leccine olives
  • Manufactured in the family business
€ 3,41 € 3,79 (€ 28,42 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Sambal Oelek

Arche Naturküche Organic Sambal Oelek, 125 g

  • Chilli seasoning paste
  • Vegan
  • Fiery and spicy
€ 2,96 € 3,29 (€ 23,68 / kg)

Delivery by October 07

Sempio Miso Soup Paste, Dark

Sempio Miso Soup Paste, Dark, 500 g

  • Mild flavour
  • Made with the Japanese method
  • Ideal for soups
€ 2,48 € 2,79 (€ 4,96 / kg)

Delivery by October 07

ConFusion Green Thai Curry Paste

ConFusion Green Thai Curry Paste, 70 g

  • Medium spicy
  • Made without additives
  • Easy to use in many ways
€ 3,49 (€ 49,86 / kg)

Delivery by October 07

Organic Dark Chili Crunch Seasoning Paste

J.Kinski Organic Dark Chili Crunch Seasoning Paste, 160 g

  • With chopped peanuts
  • Pleasant & complex spiciness
  • Versatile
€ 11,69 € 12,99 (€ 73,06 / kg)

Delivery by October 07

Obsthof Retter Organic Pure Pomegranate Paste

Obsthof Retter Organic Pure Pomegranate Paste, 100 g

  • Made from pomegranate seeds
  • Intense fruity flavour
  • Free from preservatives
€ 6,21 € 6,99 (€ 62,10 / kg)

Delivery by October 07

J.Kinski Organic Lusty Chili Jäm Seasoning Paste

J.Kinski Organic Lusty Chili Jäm Seasoning Paste, 160 g

  • Floral-spicy aroma
  • Medium spiciness
  • Lovingly made by hand
€ 7,19 € 7,99 (€ 44,94 / kg)

Delivery by October 07

Exotic Food Massaman Curry Paste

Exotic Food Massaman Curry Paste, 200 g

  • Authentic blend with cinnamon & galangal
  • Ideal for meat & vegetable dishes
  • Concentrated paste in a screw-top jar
€ 3,59 € 3,99 (€ 17,95 / kg)

Delivery by October 07

Wiberg Knofi Pure Garlic Paste

Wiberg Knofi Pure Garlic Paste, 900 g

  • Powerful & distinctive
  • Easy to use
  • Refined with salt
€ 10,74 € 11,99 (€ 11,93 / kg)

Delivery by October 07