Culinary Specialties for Easter

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Easter Brunch: 1 - 30 of 157 items

Schadler Bacon Greaves

Schadler Bacon Greaves, ca. 200-​250g (200 g)

  • Made from bacon
  • Lightly salted
€ 7,99 (€ 39,95 / kg)

Delivery by October 06

LieblingsKren Horseradish

LieblingsKren LieblingsKren Horseradish, 500 g

  • Tastes freshly grated
  • Loose structure
  • Long durability
€ 7,99 (€ 15,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened, 670 g

  • Organic
  • With brandy vinegar, herbs & spices
  • Ideal for salads, rolls & more
€ 3,99 (€ 5,96 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Chives Spread

Zwergenwiese Organic Chives Spread, 180 g

  • Vegan & gluten-free
  • With fresh chives
  • Made with the finest ingredients
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Garlic

STAUD’S Sweet & Sour Garlic, 228 ml

  • Pleasantly mild
  • Perfect for cold cut platters
  • Made with the best ingredients
€ 5,09 (€ 39,15 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spread - Garden Herbs

Alnatura Organic Spread -​ Garden Herbs, 180 g

  • With fine herbs
  • As a spread or dip
  • Fine, savoury taste
€ 2,09 (€ 11,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles, 580 ml

  • Gorgeously crunchy
  • Sweet and sour
  • Fine speciality
€ 5,49 (€ 18,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Sliced Prosciutto - 15 Months, 2+1 Free Offer

Vulcano Sliced Prosciutto -​ 15 Months, 2+1 Free Offer, 2+1 Free

  • Aromatic & tender
  • Sliced ready to serve
  • Best quality from Vulkanland
€ 11,40 € 20,10 (€ 3,80 / pc)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic "Brotzeit" Spread

Zwergenwiese Organic "Brotzeit" Spread, 180 g

  • Hearty and flavourful
  • Refined with onions
  • All-natural ingredients
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Cocktail Asparagus

STAUD’S Cocktail Asparagus, 314 ml

  • A crunchy side dish for every season
  • Sweet and sour
  • Delicious and flavourful
€ 6,79 (€ 37,72 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

SteirerKren Horseradish

SteirerKren SteirerKren Horseradish, 100 g

  • Grown, processed and bottled in Styria
  • Tastes freshly grated
  • Made without additional flavour enhancers
€ 2,49 (€ 24,90 / kg)

Delivery by October 06

Original Carinthian Sausages - Coarse (6 pieces)

Frierss Original Carinthian Sausages -​ Coarse (6 pieces), 540 g

  • Peppery, aromatic taste
  • Smoked over beech wood
  • Award winning sausages
€ 15,09 (€ 27,94 / kg)

Delivery by October 06

Lady Joseph Lemon Curd Biscuits

Lady Joseph Lemon Curd Biscuits, 100 g

  • With lemon curd
  • Wonderfully crumbly
  • Perfect with Darjeeling tea
€ 4,99 (€ 49,90 / kg)

Delivery by October 06

Sonnentor Organic Spring Kiss Herbal Tea

Sonnentor Organic Spring Kiss Herbal Tea, Loose, 80 g

  • Fruity nuances
  • Delightful mix
  • With soft mint
€ 4,99 (€ 62,38 / kg)

Delivery by October 06

Frierss Sasaka - Original Carinthian Bacon Jam

Frierss Sasaka -​ Original Carinthian Bacon Jam, 150 g

  • Made fom the best ingredients
  • Fine pepper and garlic notes
  • Made according to a traditional recipe
€ 2,79 (€ 18,60 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Horseradish Spread

Zwergenwiese Organic Horseradish Spread, 180 g

  • Mildly sharp
  • Very creamy
  • Versatile in use
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers, 580 ml

  • 100% from Austria
  • Mild flavour
  • Versatile
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Tuscany Spread

Alnatura Organic Tuscany Spread, 180 g

  • Aromatic Mediterranean taste
  • Contains sunflower seeds & herbs
  • 100% vegan, 100% organic
€ 2,09 (€ 11,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms, 314 ml

  • Classic Viennese spices
  • Irresistible taste
  • Versatile
€ 5,49 (€ 32,29 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Basil Spread

Zwergenwiese Organic Basil Spread, 180 g

  • Fresh, aromatic taste
  • Also as a dip
  • For salad dressings
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Beetroot Horseradish Spread

Zwergenwiese Organic Beetroot Horseradish Spread, 180 g

  • Sweet and savoury
  • Especially creamy
  • Fresh taste
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

Red Tuna Fillets in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP"

Testa Red Tuna Fillets in Organic Extra Virgin Olive Oil "Sicilia IGP", 320 g

  • Firm, aromatic fillets
  • Extra virgin organic olive oil
  • Ideal for antipasti
€ 31,99 (€ 99,97 / kg)

Delivery by October 06

Galup Hazelnut and Cocoa Spread

Galup Hazelnut and Cocoa Spread, 200 g

  • Extra creamy
  • Fine hazelnut aroma
  • Delicate cocoa flavour
€ 10,85 € 15,59 (€ 54,25 / kg)

Delivery by October 06

Zwergenwiese Organic Herb Tomato Spread

Zwergenwiese Organic Herb Tomato Spread, 180 g

  • Mediterranean flavours
  • Vegan, free from yeast & gluten
  • Finely pureed sunflower seeds as the base
€ 2,99 (€ 16,61 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers, 580 ml

  • With selected ingredients
  • Mild flavour
  • For foodies
€ 6,09 (€ 26,48 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles, 580 ml

  • Based on a traditional recipe
  • Made with the best ingredients
  • Delicious garnishes
€ 3,99 (€ 13,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Schadler Grammelschmalz Lard Spread

Schadler Grammelschmalz Lard Spread, 220 g

  • Creamy, crunchy & hearty
  • Made from 100% pork
  • Ideal with dark bread
€ 4,99 (€ 22,68 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Vegan Onion Lard

Alnatura Organic Vegan Onion Lard, 150 g

  • Vegetable fat, roasted onion & apple
  • Hearty & rustic
  • As a spread & for sauteeing
€ 2,49 (€ 16,60 / kg)

Delivery by October 06

Lady Joseph Cashew Biscuits

Lady Joseph Cashew Biscuits, 100 g

  • Nutty taste
  • Crisp & tender
  • Free from palm oil
€ 5,59 (€ 55,90 / kg)

Delivery by October 06

Calf's Liver Spreadable Sausage with Truffles

Frierss Calf's Liver Spreadable Sausage with Truffles, 200 g

  • Spreadable
  • Made with exquisite ingredients
  • Exclusive recipe
€ 4,69 (€ 23,45 / kg)

Delivery by October 06