English Tea Shop Organic Santa Claus, 1 pyramid bag (2 g)

Spice mix for homemade mulled wine

€ 0,99

(€ 495,00 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 1 pyramid bag

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Spicy, fruity aroma
  • For 0.75 L red or white wine
  • With cinnamon, citrus peel & hibiscus

Frequently bought together with Bialetti CLASSICO "Perfetto Moka" Ground Coffee, 250g, 250 g

English Tea Shop Organic Santa Claus, 1 pyramid bag (2 g) € 0,99 (€ 495,00 / kg)
Bialetti CLASSICO "Perfetto Moka" Ground Coffee, 250g, 250 g € 6,99 (€ 27,96 / kg)
Total price: € 7,98
Description

Enjoy the aromas of a festive Christmas market in your own home with the organic Santa Claus mulled wine spice mix by the English Tea Shop! Top quality vegan organic ingredients in a practical pyramid bag are perfect to whip up a batch of homemade mulled wine with white or red wine.

Tip: The cute packaging is great as a Secret Santa gift or to fill a DIY Advent calendar.

Dimensions: ca. 3.5 x 3.5 x 8 cm

Preparation:

  • 0.75 L red wine or white wine
  • 70 g sugar
  • 1 pyramid bag Organic Santa Claus Mulled Wine Spice Mix

Add the wine, sugar and pyramid bag to a saucepan and heat up gently. Do not let it boil! Steep for 5 minutes and remove the bag. Enjoy!

Item no.: ETS-64558
Content: 2 g
EAN: 680275064558
Manufacturer No.: 64558
Brands: English Tea Shop
Certifications: Organic seal, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free
Steeping Time: 4 Minutes, 5 Minutes
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: Gluten-free
Organic Christmas Tree (Gin Spice Blend)

39 % Apples[1], 34 % Hibiscus[1], 19 % Rosehip[1], 2 % Cranberry[1], 2 % Raspberries[1], 2 % Strawberries[1], 2 % Blackcurrant[1]

  1. from controlled organic cultivation

From controlled organic cultivation.

Legal information
Responsible food business operator: Royal Nature GmbH & Co KG, Langenscheid 2-6, 58553, Halver, Germany, www.royal-nature.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for English Tea Shop Organic Santa Claus

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review