Plant Based Alternatives to Meat

Browse delicious, nutritious alternatives to meat!

Whether you're eating less meat for your health, following a vegan or vegetarian diet, or committed to lowering your carbon footprint, you're sure to find a plant-based alternative to meat in this category. Browse several varieties of delicious tofu, veggie burger mix, soy crumbles and more!

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Meat Substitutes: 26 items

Taifun Organic FeTo, Natural

Taifun Organic FeTo, Natural, 200 g

  • Fermented tofu product
  • Ideal for those new to tofu
  • Can be enjoyed both cold and warm
€ 3,29 (€ 16,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Flakes

Alnatura Organic Soy Flakes, 500 g

  • High protein content
  • For cooking & for porridge
  • With soy from European cultivation
€ 2,89 (€ 5,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Mince, Large

Alnatura Organic Soy Mince, Large, 150 g

  • Purely vegetable-based
  • Quick and easy to prepare
  • In organic quality
€ 2,09 (€ 13,93 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Japanese Style Tofu Fillets

Taifun Organic Japanese Style Tofu Fillets, 160 g

  • Natural
  • Traditionally Japanese
  • Mildly seasoned
€ 3,39 (€ 21,19 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Vegan Mince

Alnatura Organic Vegan Mince, 100 g

  • Made with peas & broad beans
  • Ideal as a meat substitute
  • Rich in protein
€ 2,49 (€ 24,90 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Wild Garlic Tofu Fillets

Taifun Organic Wild Garlic Tofu Fillets, 160 g

  • With fresh wild garlic
  • Intense taste
  • Serve warm
€ 2,99 (€ 18,69 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Mince, Small

Alnatura Organic Soy Mince, Small, 150 g

  • Purely vegetable-based
  • Made from European soybeans
  • Quick cooking
€ 1,99 (€ 13,27 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine, 150 g

  • Versatile in use
  • Made with soy from Austria
  • Rich in protein
€ 2,19 (€ 14,60 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Seitan, Sliced

Arche Naturküche Organic Seitan, Sliced, 650 g

  • Made from wheat flour
  • High gluten content
  • Flavourful & versatile
€ 7,99 (€ 24,21 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Paprika Vegan Snack

Alnatura Organic Paprika Vegan Snack, 30 g

  • Made from seitan
  • Enhanced with paprika
  • Can be stored at room temperature
€ 1,09 (€ 36,33 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Mild Vegan Snack

Alnatura Organic Mild Vegan Snack, 30 g

  • Made from seitan
  • Lightly smoked
  • Can be stored at room temperature
€ 1,09 (€ 36,33 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Protein Chunks Schnetzel, Organic

Govinda Protein Chunks Schnetzel, Organic, 125 g

  • Vegan meat substitute
  • Made from peas & field beans
  • For frying & cooking
€ 3,99 (€ 31,92 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Veggie Gyros - Pea Protein Based

Davert Organic Veggie Gyros -​ Pea Protein Based, 68 g

  • Spicy, savoury gyros aroma
  • Based on peas & fava beans
  • Quick to prepare
€ 2,49 (€ 36,62 / kg)

Delivery by October 06

Jordan Olivenöl Fig Salami – Smoked Paprika

Jordan Olivenöl Fig Salami – Smoked Paprika, 180 g

  • Vegan snack
  • Made with dried figs
  • With paprika, cinnamon & pepper
€ 7,59 € 7,99 (€ 42,17 / kg)

Delivery by October 06

Organic Veggie Chunks - Pea Protein-Based

Davert Organic Veggie Chunks -​ Pea Protein-​Based, 100 g

  • Plant-based protein
  • Ideal for gyros & strips
  • Gluten-free, vegan & easy to marinate
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Vegan Mini Wiener Sausages

Alnatura Organic Vegan Mini Wiener Sausages, 170 g

  • Tofu & seitan sausages
  • Organic
  • Versatile
€ 3,39 (€ 19,94 / kg)

Delivery by October 06

SunflowerFamily Organic Sunflower Mince

SunflowerFamily Organic Sunflower Mince, 76 g

  • Versatile minced meat alternative
  • Slightly nutty taste
  • 100% sunflower seeds
€ 3,99 (€ 52,50 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Veggie Doner - Pea Protein-Based

Davert Organic Veggie Doner -​ Pea Protein-​Based, 68 g

  • Authentically spicy seasoning
  • Made from peas & fava beans
  • Quick & easy to prepare
€ 2,49 (€ 36,62 / kg)

Delivery by October 06

Organic Veggie Granules - Pea Protein-Based

Davert Organic Veggie Granules -​ Pea Protein-​Based, 100 g

  • Easy to prepare
  • Ideal texture for bolognese & chili
  • Gluten-free, vegan & easy to marinate
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Protein Chunks Hack, Organic

Govinda Protein Chunks Hack, Organic, 125 g

  • Meat substitutes with proteins
  • Made from peas & field beans
  • For cooking & frying
€ 4,19 (€ 33,52 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Red Seitan Bratwurst

Alnatura Organic Red Seitan Bratwurst, 100 g

  • Wheat protein, paprika & spices
  • Long shelf-life without refrigeration
  • High in protein & vegan
€ 1,99 (€ 19,90 / kg)

Delivery by October 13

Taifun Organic Tofu Grill Sausages, Smoked

Taifun Organic Tofu Grill Sausages, Smoked, 250 g

  • Delicious smoked taste
  • Firm vegan sausages
  • For grilling or pan-frying
€ 3,89 (€ 15,56 / kg)

Not available at the moment

Taifun Organic Tofiner

Taifun Organic Tofiner, 300 g

  • Vegan version of a classic
  • Versatile in use
  • Enjoy both cold and warm
€ 4,79 (€ 15,97 / kg)

Not available at the moment

Taifun Organic Tofu Grill Sausages, with Pepper

Taifun Organic Tofu Grill Sausages, with Pepper, 250 g

  • Popular tofu sausages
  • Mildly seasoned with pepper
  • Cook and serve
€ 3,89 (€ 15,56 / kg)

Not available at the moment

Alnatura Organic Veggie "Salami", Shelf-Stable

Alnatura Organic Veggie "Salami", Shelf-​Stable, 50 g

  • Made from tofu & seitan
  • Hearty and savoury
  • Can be stored at room temperature
€ 1,19 (€ 23,80 / kg)

Not available at the moment

Alnatura Organic Vegan "Bratwurst", Shelf-Stable

Alnatura Organic Vegan "Bratwurst", Shelf-​Stable, 250 g

  • Tofu & seitan sausages
  • Organic
  • Versatile
€ 3,89 (€ 15,56 / kg)

Not available at the moment