Fentimans - Botanically Brewed Drinks

Exquisitely crafted soft drinks and mixers from a traditional British brand

Filter & sort

Price Type of Nutrition
Filter

Fentimans: 8 items

Fentimans Rose Lemonade

Fentimans Rose Lemonade, 275 ml

  • With lemon juice & rose oil
  • Exclusive refreshment
  • Perfect for cocktails
€ 3,14 € 3,49 (€ 11,42 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Yuzu Tonic

Fentimans Yuzu Tonic, 200 ml

  • Intense lemony aroma
  • Subtle undertones of herbs
  • Perfect mixer for London Dry Gin
€ 2,25 € 2,59 (€ 11,25 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Curiosity Cola

Fentimans Curiosity Cola, 275 ml

  • Made using a traditional recipe
  • With the finest herbs
  • Fantastic with ice
€ 3,14 € 3,49 (€ 11,42 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Pink Grapefruit Tonic Water

Fentimans Pink Grapefruit Tonic Water, 200 ml

  • Made with ruby red grapefruit
  • Delicate taste
  • No artificial flavours
€ 2,29 € 2,59 (€ 11,45 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Ginger Beer - 125ml

Fentimans Ginger Beer -​ 125ml, 200 ml

  • Made from top quality, real ginger root
  • Pleasant bite
  • Enjoy over ice
€ 2,25 € 2,59 (€ 11,25 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Valencia Orange

Fentimans Valencia Orange, 200 ml

  • Refined with lemongrass
  • Harmonises well with herbal gins
€ 2,25 € 2,59 (€ 11,25 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Light Tonic Water

Fentimans Light Tonic Water, 200 ml

  • Fruity, fresh & tart
  • Also perfect for long drinks
  • Distinctive notes of citrus & quinine
€ 2,25 € 2,59 (€ 11,25 / l)

Delivery by October 07

Fentimans Indian Tonic

Fentimans Indian Tonic, 200 ml

  • Made from carefully selected plant extracts
  • Goes well with fruity & floral gins
  • With quinine bark & lemongrass
€ 2,25 € 2,59 (€ 11,25 / l)

Delivery by October 07

It all started in 1905 when Thomas Fentiman received a recipe for ginger beer as security against a loan. The loan was never repaid and Thomas Fentiman went on to brew an extraordinary ginger beer using the recipe which he sold from door to door. Since then the brand has created a range of delicious lemonades made with carefully selected ingredients for superior quality and unrivalled flavours.