Govinda Organic Rosehip Powder, 220 g

Delicous fruity and tangy taste

€ 8,54 € 9,49 -10%

(€ 38,82 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 220 g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Contains powdered whole rosehips
  • Fruity & slightly sour
  • For shakes, cereal & bowls

Frequently bought together with Alnatura Organic Vanilla Pudding Powder, 120 g

Govinda Organic Rosehip Powder, 220 g € 8,54 (€ 38,82 / kg)
Alnatura Organic Vanilla Pudding Powder, 120 g € 2,42 (€ 20,17 / kg)
Total price: € 10,96
Description

Organic rosehip powder by Govinda adds a fruity, tangy taste to your breakfast when stirred into cereal, porridge or shakes. It can also be used as a baking ingredient and as a sweetener. It is made of powdered whole rosehips including defatted seeds.

Item no.: XAY-GOV-H978
Content: 220 g
EAN: 4038507009437
Manufacturer No.: H978
Brands: Govinda
Certifications: Organic certified
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Storage Information: Keep tightly closed, Store in a dry place
Properties: Gluten-free, Lactose-free
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1110 / 265 kJ / kcal
Fat 5,2 g
  from Saturated fatty acids 0,9 g
Carbohydrates 19 g
  from Sugar 12 g
Fibre 59 g
Protein 5,8 g
Salt <0,01 g
Ingredients

100 % Rosehip powder[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Govinda Natur GmbH, Joseph-Monier-Straße 12, 67433, Neustadt an der Weinstraße, Germany, www.govinda-natur.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Govinda Organic Rosehip Powder