Maggi Fix - Paprika Cream Chicken, 35 g

Seasoning mix for a quick and easy chicken dish

€ 1,99

(€ 56,86 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 35 g

In stock from October 21

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Creamy paprika sauce
  • Savoury aromas of onion & bacon
  • Quick & easy

Frequently bought together with Maggi Fix - Chicken with Cream and Onion, 26 g

Maggi Fix - Paprika Cream Chicken, 35 g € 1,99 (€ 56,86 / kg)
Maggi Fix - Chicken with Cream and Onion, 26 g € 1,99 (€ 76,54 / kg)
Total price: € 3,98
Description

With Maggi Fix for paprika cream chicken, you can prepare a delicious baked chicken dish in no time and without much effort. The combination of aromatic spices, onions and smoked bacon creates a well-balanced sauce that pairs perfectly with chicken. Ideal for a hearty lunch or dinner for the whole family. Quick and easy to prepare – a simple way to bring delicious flavours to the table.

Recipe suggestion:
Prepare 400 g chicken breast, mix 250 ml cream with the Maggi seasoning blend and bake in an ovenproof dish.

Item no.: XZO-MGI-12334658
Content: 35 g
EAN: 7613036028462
Manufacturer No.: 12334658
Brands: Maggi
May Contain Traces Of: : C - Eggs, F - Soybeans, G - Milk, L - Celery, M - Mustard
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

Starch [1], Spices[1] (18 % Paprika powder, Garlic, Pepper, Chilli), 14,6 % Onions[1], Iodized Salt (Salt, Potassium iodate), 6 % Paprika[1], Smoked Bacon[1] (Bacon, Salt, Smoke), Spices[1] (wheat), Salt[1]

  1. Natural Ingredients
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g[1]
Calories 1892 / 452 kJ / kcal
Fat 25,5 g
  from Saturated fatty acids 13,4 g
Carbohydrates 47,6 g
  from Sugar 17,2 g
Fibre 2,4 g
Protein 6,8 g
Salt 12,3 g
  1. ready-to-eat product
Legal information
Responsible food business operator: Nestlé Österreich GmbH, Wiedner Gürtel 9, 1100, Wien, Austria, nestle.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Maggi Fix - Paprika Cream Chicken