MAMA'S - Traditional Homemade Recipes

Filter & sort

Highlights Certifications
Filter

MAMA'S: 22 items

MAMA's Ajvar Mild

MAMA's Ajvar Mild, 550 g

  • 100% natural ingredients
  • Authentic taste
  • Vegan
€ 7,99 (€ 14,53 / kg)

Delivery by October 14

MAMA's Ajvar Hot

MAMA's Ajvar Hot, 550 g

  • 100% natural ingredients
  • Authentic taste
  • Vegan
€ 7,99 (€ 14,53 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Roasted Pepper Salsa - Mild

MAMA's Roasted Pepper Salsa -​ Mild, 550 g

  • Savoury & creamy
  • Vegan & gluten-free
  • 100% natural ingredients
€ 5,25 € 7,59 (€ 9,55 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Green Ajvar - Hot

MAMA's Green Ajvar -​ Hot, 550 g

  • Fiery spicy
  • Without artificial additives
  • Vegan & gluten free
€ 8,29 (€ 15,07 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Roasted Pepper Salsa - Spicy

MAMA's Roasted Pepper Salsa -​ Spicy, 550 g

  • Peppers, tomatoes & chillies
  • Hearty & savoury
  • Great with grilled foods and bread
€ 5,94 € 8,49 (€ 10,80 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Ljutenica

MAMA's Ljutenica, 290 g

  • Made using a traditional recipe
  • Made without artificial additives
  • With the best, natural ingredients
€ 5,99 (€ 20,66 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Green Ajvar Mild

MAMA's Green Ajvar Mild, 550 g

  • Mildly spicy
  • Without artificial additives
  • Vegan & gluten-free
€ 8,29 (€ 15,07 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Superfood Cocoa Cream

MAMA's Superfood Cocoa Cream, 200 g

  • Made from pure natural ingredients
  • With roasted pumpkin, cinnamon & cocoa
  • Refined with orange juice
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Ajvar, Extra Hot

MAMA's Ajvar, Extra Hot, 290 g

  • Vegan recipe
  • Very hot and spicy
  • No unnecessary additives
€ 5,99 (€ 20,66 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers, 550 g

  • Small & crisp
  • Refined with chilli
  • Without additives
€ 3,99 (€ 14,25 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Mama's Sauerkraut

MAMA's Mama's Sauerkraut, 550 g

  • White cabbage, carrot & chilli
  • Ready to eat & versatile
  • Vegan, gluten-free, 100% natural
€ 5,99 (€ 10,89 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Superfood Vanilla Cream

MAMA's Superfood Vanilla Cream, 200 g

  • Made from purely natural ingredients
  • Roasted pumpkin, cinnamon & vanilla
  • Refined with orange juice
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Ajvar with Soy Cheese

MAMA's Ajvar with Soy Cheese, 290 g

  • 100% natural ingredients
  • Made without artificial additives
  • Vegan & gluten-free
€ 5,99 (€ 20,66 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Baked Beans (Gluten-Free)

MAMA's Baked Beans (Gluten-​Free), 300 g

  • Authentic taste
  • Vegan
  • Made according to a traditional recipe
€ 4,59 (€ 15,30 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Gherkins

MAMA's Gherkins, 550 g

  • Hand picked baby cucumbers
  • Seasoned with herbs
  • Traditional recipe
€ 4,29 (€ 7,80 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Gift Set - Trio 2

MAMA's Gift Set -​ Trio 2

  • 1x Roasted Pepper Salsa - Spicy, 290g
  • 1x Green Ajvar Mild, 290g
  • 1x Ajvar Hot, 290g
€ 18,09

Delivery by October 06

MAMA's Gift Set - Trio 3

MAMA's Gift Set -​ Trio 3

  • 1x Ljutenica, 290g
  • 1x Green Ajvar Mild, 290g
  • 1x Ajvar Hot, 290g
€ 17,15 € 18,09

Delivery by October 06

MAMA's Fripa

MAMA's Fripa, 280 g

  • Original MAMA's recipe
  • Pickled in oil & vinegar
  • With onions & parsley
€ 3,99 (€ 14,25 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Fripa Salad

MAMA's Fripa Salad, 280 g

  • Made from grilled aubergines
  • Pickled in vinegar & water
  • With salt & onions
€ 3,99 (€ 14,25 / kg)

Delivery by October 06

MAMA's Gift Set - Trio 1

MAMA's Gift Set -​ Trio 1

  • 1x Roasted Pepper Salsa - Spicy, 290g
  • 1x Green Ajvar - Hot, 290g
  • 1x Ajvar Mild, 290g
€ 18,09

Delivery by October 06

MAMA's Organic Ajvar, Mild

MAMA's Organic Ajvar, Mild, 200 g

  • With roasted peppers & sunflower oil
  • Enjoy with bread, grilled foods & cheese
  • Free from gluten & artificial additives
€ 7,99 (€ 39,95 / kg)

Sold out

MAMA's Tavche Gravche - Baked Beans

MAMA's Tavche Gravche -​ Baked Beans, 560 g

  • Made to a traditional recipe
  • With the finest ingredients
  • Free from artificial additives
€ 5,79 (€ 10,34 / kg)

Delivery by October 14

MAMA'S is a collection of high-quality, natural-tasting premium products with authentic tastes. The products are made according to purely traditional recipes from Macedonia. To preserve the exceptional and original taste, MAMA's uses only the best, carefully selected seasonal ingredients that have been harvested at the height of their freshness. All the ingredients are processed directly from the field in the "MAMA's kitchen" within 12 hours. The products are made using a unique production process.