Antonio Mattei - Traditional Italian Baker

Shortbread biscuits with almonds based on a Tuscan recipe from 1858

Filter & sort

Price Type of Nutrition
Filter

Mattei: 7 items

Mattei Tuscan Almond Biscuits

Mattei Tuscan Almond Biscuits, 500 g

  • Made with fresh eggs, almonds & pine nuts
  • Perfect with coffee, tea & wine
  • The whole family will love it
€ 17,91 € 19,99 (€ 35,82 / kg)

Delivery by October 07

Mattei Tuscan Almond Biscuits with Pistachios

Mattei Tuscan Almond Biscuits with Pistachios, 250 g

  • With free-range eggs
  • Original recipe from 1858
  • Perfect with coffee & Vin Santo
€ 11,61 € 12,99 (€ 46,44 / kg)

Delivery by October 07

Mattei Tuscan Almond Biscuits in a Hat Box

Mattei Tuscan Almond Biscuits in a Hat Box, 200 g

  • Beautiful packaging
  • With almonds and pine nuts
  • Accompaniment for coffee, tea & wines
€ 20,61 € 22,99 (€ 103,05 / kg)

Delivery by October 07

Mattei Tuscan Cookies with Hazelnuts

Mattei Tuscan Cookies with Hazelnuts, 250 g

  • With whole Piedmont hazelnuts
  • Original Tuscan recipe
  • For snacking and refining foods
€ 12,51 € 13,99 (€ 50,04 / kg)

Delivery by October 07

Mattei Tuscan Biscuits with Dark Chocolate

Mattei Tuscan Biscuits with Dark Chocolate, 250 g

  • Dark chocolate chips
  • Made with fresh eggs
  • Perfect with coffee and wine
€ 11,61 € 12,99 (€ 46,44 / kg)

Delivery by October 07

Mattei Tuscan Almond Biscuits in a Round Tin

Mattei Tuscan Almond Biscuits in a Round Tin, 500 g

  • Crunchy, crumbly delight with pine nuts
  • Unchanged traditional recipe
  • Attractive, round metal container
€ 35,91 € 39,99 (€ 71,82 / kg)

Delivery by October 07

Tuscan Almond Biscuits in a Retro Metal Box

Mattei Tuscan Almond Biscuits in a Retro Metal Box, 300 g

  • Traditional shortbread biscuits
  • With fresh eggs, almonds & pine nuts
  • Attractive retro metal box
€ 22,41 € 24,99 (€ 74,70 / kg)

Delivery by October 15

The world-famous Biscotti di Prato and Cantuccini La Mattonella are creations of traditional bakery Antonio Mattei. The recipe for the fine almond biscuits come from the Italian province of Prato. The original recipe dating from 1858 perfectly represents the sweet side of Tuscany: the creations with almonds, pine nuts, pistachios or Piedmont hazelnuts are popular accompaniments with coffee and tea, but also go very well with wines such as Vin Santo and Prosecco.

The shortbread cookies are traditionally baked twice, refined with secret spices and whole hazelnuts, almonds or pistachios. Only free-range eggs are used in this recipe which does not include any preservatives, animal or vegetable fats.