MOGLi - Sustainable Snacks

Tasty and nutritious organic snacks made with natural ingredients sourced from biodynamic farming

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

MOGLi: 1 - 30 of 39 items

Organic Strawberry Banana Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Strawberry Banana Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Strawberry, apple and banana
  • Without artificial additives
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

Organic Raspberry Cream-Filled Wafer Pockets

MOGLi Organic Raspberry Cream-​Filled Wafer Pockets, 30 g

  • With almond butter
  • Gluten-free & does not contain palm fat
  • With alternative sweetener agave
€ 1,38 € 1,59 (€ 46,00 / kg)

Delivery by October 07

Organic Snack - Triangles with Hazelnut Cream Filling

MOGLi Organic Snack -​ Triangles with Hazelnut Cream Filling, 30 g

  • Crunchy & creamy
  • Sweetened with agave syrup
  • Gluten-free
€ 1,38 € 1,59 (€ 46,00 / kg)

Delivery by October 07

Organic Peach & Passion Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Peach & Passion Fruit Puree Pouch, 100 g

  • With peach & passion fruit juice
  • Fruity & mild in flavour
  • No added sugar & Demeter quality
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Demeter Spelt Balls - Tomato & Carrot

MOGLi Demeter Spelt Balls -​ Tomato & Carrot, 40 g

  • Vegan
  • Made with sunflower oil
  • Free from palm fat & artificial flavours
€ 1,46 € 1,69 (€ 36,50 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
€ 2,22 € 2,49 (€ 17,76 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Cocoa Biscuits

MOGLi Organic Cocoa Biscuits, 125 g

  • Spelt, butter & cocoa
  • Sweetened with agave syrup
  • Contains no artificial additives
€ 2,42 € 2,69 (€ 19,36 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Cherry - Puree Pouch

MOGLi Organic Cherry -​ Puree Pouch, 100 g

  • Cherry, plum, apple & banana
  • Refined with wholegrain oats
  • No added sugar & vegan
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Coconut Biscuits

MOGLi Organic Coconut Biscuits, 125 g

  • Spelt, coconut & banana
  • Contains agave syrup & butter
  • No added sugar & artificial flavours
€ 2,42 € 2,69 (€ 19,36 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Kiwi Puree Pouch

MOGLi Organic Kiwi Puree Pouch, 100 g

  • With kiwi, mango & banana
  • Refined with oats
  • 100% organic, without added sugar
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

Organic Raspberry Rhubarb Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Raspberry Rhubarb Fruit Puree Pouch, 100 g

  • From the 1st year
  • Banana, rhubarb & raspberry
  • Without artificial additives
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Butter Biscuits

MOGLi Organic Butter Biscuits, 125 g

  • Wheat, butter & vanilla
  • Sweetened with pure agave syrup
  • No artificial additives
€ 2,42 € 2,69 (€ 19,36 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Mango Strips

MOGLi Organic Mango Strips, 25 g

  • With Demeter apples & mangoes
  • Contains psyllium husk
  • No lactose, gluten or added sugar
€ 2,15 € 2,39 (€ 86,00 / kg)

Delivery by October 07

Organic Blueberry Banana Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Blueberry Banana Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Blueberry, banana, raspberry & apple
  • Without artificial additives
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Strawberry Strips

MOGLi Organic Strawberry Strips, 25 g

  • With Demeter apples & strawberries
  • Contains chia seeds
  • Free from lactose, gluten & added sugar
€ 2,15 € 2,39 (€ 86,00 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
€ 1,16 € 1,29 (€ 38,67 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Mango Guava Fruit Puree Pouch

MOGLi Organic Mango Guava Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 1 year & up
  • Mango, guava & banana
  • Without artificial additives
€ 0,98 € 1,09 (€ 9,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Demeter Spelt Pretzels

MOGLi Demeter Spelt Pretzels, 50 g

  • 7 ingredients
  • Lactose-free
  • Without coarse salt topping
€ 1,16 € 1,29 (€ 23,20 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Cocoa Banana Hearts

MOGLi Organic Cocoa Banana Hearts, 30 g

  • Vegan & sweetened with agave
  • With aromatic cocoa & fruity banana
  • With just a few, organic ingredients
€ 1,16 € 1,29 (€ 38,67 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Raspberry Wafers

MOGLi Organic Raspberry Wafers, 15 g

  • With alternative sweetener & no artificial flavours
  • 2 crispy waffles to share
  • Fruity raspberry cream filling
€ 0,56 € 0,69 (€ 37,33 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Demeter Pizza Sticks

MOGLi Demeter Pizza Sticks, 75 g

  • Free from palm oil
  • With cheese & olive oil
  • Made with fine wheat
€ 1,79 € 1,99 (€ 23,87 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas, 30 g

  • Made from chickpeas & rice
  • Fluffy & crispy
  • Gluten-free & vegan
€ 1,16 € 1,29 (€ 38,67 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Muesli Bar

MOGLi Organic Muesli Bar, 25 g

  • With cereals, hazelnuts & sesame
  • Sweetened with honey
  • Free from artificial sweeteners & lactose
€ 0,72 € 0,89 (€ 28,80 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers, 75 g

  • Sweetened with agave & no artificial flavours
  • Fine hazelnut-cocoa cream
  • Organic & perfect for sharing
€ 2,33 € 2,59 (€ 31,07 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Spelt Balls, Paprika

MOGLi Spelt Balls, Paprika, 40 g

  • Vegan
  • No added flavourings
  • Free from palm oil
€ 1,21 € 1,39 (€ 30,25 / kg)

Delivery by October 07

Organic Cream Filled Sandwich Biscuits - Hazelnut & Cocoa

MOGLi Organic Cream Filled Sandwich Biscuits -​ Hazelnut & Cocoa, 125 g

  • 100% natural & organic ingredients
  • Crunchy on the outside, deliciously creamy in the middle
  • With an alternative sweetener, no artificial flavours
€ 2,33 € 2,59 (€ 18,64 / kg)

Delivery by October 07

Organic Spelt Balls - Quark Cheese & Herbs

MOGLi Organic Spelt Balls -​ Quark Cheese & Herbs, 40 g

  • 100% organic & Demeter quality
  • Delicate aroma of dill
  • Crispy & light, free from palm oil
€ 1,22 € 1,39 (€ 30,50 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry

MOGLi Demeter Lemon Biscuits with Raspberry, 125 g

  • Vegan recipe & sweetened with agave
  • Tangy lemon & sweet raspberry
  • Organic quality & few ingredients
€ 2,22 € 2,49 (€ 17,76 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Organic Cocoa Wafer

MOGLi Organic Cocoa Wafer, 15 g

  • Cocoa cream filled wafers
  • Crunchy, creamy & mildly chocolaty
  • Sweetened with agave syrup
€ 0,62 € 0,69 (€ 41,33 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi Demeter Paprika Sticks with Tomato

MOGLi Demeter Paprika Sticks with Tomato, 75 g

  • Vegan & free from palm oil
  • With regional Demeter wheat
  • With just a few organic ingredients
€ 1,73 € 1,99 (€ 23,07 / kg)

Delivery by October 07

MOGLi is a popular family-owned business based in Berlin. The experienced team at Mogli has been developing delicious snacks with high sustainability standards since 2012. The two factors that are of paramount importance to them are that all raw materials are of the best organic quality or from biodynamic Demeter farming and that the list of ingredients remains short with no artificial additives of any kind. Their snacks come in packaging that is suitable for travelling, include loving details and are available in children's portions too. Perfect for children ages 1 year and up!