Savoury & Sweet Snacks

Whether you're planning a party or just looking to stock up on munchies for movie nights on the couch, we've got you covered with our range of sweet and savoury goodies from around the world. Choose from scrumptious biscuits, crunchy party snacks, luscious chocolates and more!

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Snacks: 1 - 30 of 1633 items

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar, Classic (100 g)

  • Made with whole hazelnuts
  • Finest praline filling
  • Choose from dark, classic or white chocolate
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

Soletti Pretzel Sticks

Soletti Pretzel Sticks, 230 g

  • Original recipe since 1949
  • Only 3.1% fat
  • No added flavour enhancers
€ 2,79 (€ 12,13 / kg)

Delivery by October 06

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines, 16 pieces (264 g)

  • With chocolate, marzipan and nougat cream
  • The most famous Austrian chocolates
  • A piece of Austrian culture
€ 6,29 (€ 23,83 / kg)

Delivery by October 06

Torino Fine Swiss Chocolate

Torino Fine Swiss Chocolate, Dark Chocolate (100 g)

  • Generous filling
  • Hazelnut and almond cream
  • Two flavours
€ 2,84 € 3,79 (€ 28,40 / kg)

Delivery by October 06

Tony's Chocolonely Milk Caramel Sea Salt 32%

Tony's Chocolonely Milk Caramel Sea Salt 32%, 180 g

  • 32% cocoa content
  • 100% slave-free
  • Crunchy caramel
€ 4,99 (€ 27,72 / kg)

Delivery by October 06

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines in a Box

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines in a Box, 18 pieces (297 g)

  • With marzipan and nougat
  • Covered in dark chocolate
  • Perfect as a gift
€ 8,99 (€ 30,27 / kg)

Delivery by October 06

Casali Rum Coconut Chocolates

Casali Rum Coconut Chocolates, 750 g

  • With a liquid rum core
  • With a lot of crispy milk chocolate
  • Like going on a summer holiday
€ 14,99 (€ 19,99 / kg)

Delivery by October 06

Lindt Choco Wafer Bag - Milk Chocolate

Lindt Choco Wafer Bag -​ Milk Chocolate, 130 g

  • Milk chocolate & cocoa wafer
  • Finest gianduja cream
  • Ideal for sharing & gifting
€ 6,99 (€ 53,77 / kg)

Delivery by October 06

Manner Neapolitan Wafers

Manner Neapolitan Wafers, 300g -​ 4 pieces

  • Traditional speciality
  • 5 thin, crisp wafers
  • With hazelnut cocoa cream
€ 5,99 (€ 19,97 / kg)

Delivery by October 06

Zotter Chocolate Organic Labooko 100% Maya Cacao

Zotter Chocolate Organic Labooko 100% Maya Cacao, 65 g

  • With cocoa from Belize & Guatemala
  • Fragrances: berries & cherries
  • Taste: nutty and bold
€ 4,39 (€ 67,54 / kg)

Delivery by October 06

Ragusa Gift Package

Ragusa Gift Package, Dark Chocolate (400 g)

  • Choose from three flavours
  • Finest praline filling
  • Whole hazelnuts
€ 14,99 (€ 37,48 / kg)

Delivery by October 06

Steirerkraft Roasted Pumpkin Seeds

Steirerkraft Roasted Pumpkin Seeds, 200 g

  • 100% Styrian pumpkin seeds
  • Lightly toasted
  • Ideal as a snack, cooking or baking
€ 3,59 (€ 17,95 / kg)

Delivery by October 06

Tony's Chocolonely Milk Chocolate 32%

Tony's Chocolonely Milk Chocolate 32%, 180 g

  • Pure chocolate pleasure
  • Made to Fairtrade standards
  • 100% slave-free
€ 4,99 (€ 27,72 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Fine Dark Chocolate

Alnatura Organic Fine Dark Chocolate, 100 g

  • Fine aroma, delicate texture
  • 70% cocoa content
  • Vegan & without lecithin
€ 2,89 (€ 28,90 / kg)

Delivery by October 06

Chocolate with Liqueur Filling - Without Sugar Crust

Camille Bloch Chocolate with Liqueur Filling -​ Without Sugar Crust, Cognac (100 g)

  • Made with popular liqueurs and brandies
  • Light and dark chocolates
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes, 90 g

  • Crunchy source of protein
  • 100% organic lentils from Turkey
  • Vegan & gluten-free
€ 1,39 (€ 15,44 / kg)

Delivery by October 06

Napoli Dragee Keksi Classic

Napoli Dragee Keksi Classic, 150 g

  • Austrian traditional sweets
  • With dark and milk chocolate
  • Irresistibly delicious
€ 3,99 (€ 26,60 / kg)

Delivery by October 06

Manner Lemon Wafers

Manner Lemon Wafers, 400 g

  • Crisp & delicate
  • Citrus-fresh aroma
  • With real lemon juice
€ 5,99 (€ 14,98 / kg)

Delivery by October 06

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines - White Chocolate

Austria Mozartkugeln Chocolate Pralines -​ White Chocolate, 231 g

  • Fine nougat core
  • With fairtrade cocoa
€ 6,29 (€ 27,23 / kg)

Delivery by October 06

Soletti Sesame Pretzel Sticks

Soletti Sesame Pretzel Sticks, 230 g

  • For a fun party
  • Famous Soletti quality
  • 100% Austrian flour
€ 2,79 (€ 12,13 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Honey Rice Cakes

Alnatura Organic Honey Rice Cakes, 96 g

  • A sweet snack
  • Only 2 ingredients
  • Gluten-free
€ 2,29 (€ 23,85 / kg)

Delivery by October 06

Bounty Minis

Bounty Bounty Minis, 227 g

  • 7 pieces
  • Individually wrapped
  • Chocolate with coconut pulp
€ 3,29 (€ 14,49 / kg)

Delivery by October 06

BeKind Dark Chocolate Nuts & Sea Salt

BeKind Dark Chocolate Nuts & Sea Salt, Pack of 3 (90 g)

  • Sweet and salty
  • With whole nuts & sea salt
  • Gluten-free
€ 3,49 (€ 38,78 / kg)

Delivery by October 06

Ragusa For Friends

Ragusa For Friends, Dark Chocolate (132 g)

  • Whole hazelnuts
  • Delicate praline filling
  • Choose from white, milk or dark chocolate
€ 5,69 (€ 43,11 / kg)

Delivery by October 06

Tony's Chocolonely Dark Almond Sea Salt 51%

Tony's Chocolonely Dark Almond Sea Salt 51%, 47 g

  • Dutch dark chocolate
  • Strong, nutty taste
  • 51% cocoa content
€ 1,89 (€ 40,21 / kg)

Delivery by October 06

Manner Large Wafer Bars

Manner Large Wafer Bars, 18x75g (1.350 g)

  • Crunchy wafers
  • With fine aromatic hazelnut cream filling
  • A Viennese original
€ 25,49 (€ 18,88 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Honey Wafers

Alnatura Organic Honey Wafers , 175 g

  • Irresistibly good
  • Dutch speciality
  • Pairs perfectly with coffee
€ 2,99 (€ 17,09 / kg)

Delivery by October 06

Camille Bloch Mousse Chocolat - Milk Chocolate

Camille Bloch Mousse Chocolat -​ Milk Chocolate, 100 g

  • Generously filled
  • Extra fluffy mousse
  • Makes a lovely gift
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

Hofbauer Mozart Balls - Dark Chocolate, Box

Hofbauer Mozart Balls -​ Dark Chocolate, Box, 600 g

  • With marzipan & dark chocolate
  • Creamy nougat core
  • Contents: 30 pieces
€ 32,99 (€ 54,98 / kg)

Delivery by October 06

Camille Bloch Mousse Chocolat - Dark Chocolate

Camille Bloch Mousse Chocolat -​ Dark Chocolate, 100 g

  • Generously filled
  • Extra fluffy mousse
  • Makes a lovely gift
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06