Delicious, High-Quality Nuts

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Nuts: 1 - 30 of 85 items

Sapore di Sole Filippo Cea - Organic Almonds

Sapore di Sole Filippo Cea -​ Organic Almonds, 250 g

  • Apulian variety
  • With a slightly sweet note
  • Crunchy & flavourful
€ 7,64 € 8,49 (€ 30,56 / kg)

Delivery by October 07

Hochgenuss Cashews

Hochgenuss Cashews, Natural (150 g)

  • Fine, nutty flavour
  • Great for baking
  • Wonderful in savoury or sweet dishes
€ 2,33 € 2,59 (€ 15,53 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Nuts'n Berries

Seeberger Nuts'n Berries, 150 g

  • With cashew nuts, almonds & hazelnuts
  • With sultanas, cherries & blueberries
  • Sour-sweet taste
€ 4,27 € 4,79 (€ 28,47 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Almonds

Seeberger Almonds, 500 g

  • Ideal to make almond drink
  • Rich in fibre
  • Very aromatic
€ 10,93 € 12,19 (€ 21,86 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Almonds with Flower Salt

Sal de Ibiza Almonds with Flower Salt, 80 g

  • With natural sea salt
  • Resealable packaging
  • Delicate aroma
€ 7,19 € 7,99 (€ 89,88 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Cashew Nuts

Alnatura Organic Cashew Nuts, 150 g

  • Fine and crunchy
  • Not salted
  • As a topping & snack
€ 3,14 € 3,49 (€ 20,93 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Chocolate Mix with Pecans

Seeberger Chocolate Mix with Pecans, 150 g

  • Fine airy chocolate
  • Crunchy nuts
  • Fruity berries
€ 4,00 € 4,49 (€ 26,67 / kg)

Delivery by October 07

ültje Roasted & Salted Peanuts

ültje Roasted & Salted Peanuts, 180 g

  • A popular classic
  • Rich in protein
  • Vegan
€ 2,60 € 2,89 (€ 14,44 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Mixed Nuts

Alnatura Organic Mixed Nuts, 200 g

  • Cashew nuts & walnut kernels
  • White & brown almonds
  • Hazelnuts
€ 4,31 € 4,79 (€ 21,55 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Roasted & Salted Fine Mixed Nuts

Seeberger Roasted & Salted Fine Mixed Nuts, 350 g

  • Salted nut mix
  • Peanuts, cashew nuts & macadamia nuts
  • Varied snack
€ 8,66 € 9,69 (€ 24,74 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Sugar Roasted Peanuts with Sesame Seeds

Seeberger Sugar Roasted Peanuts with Sesame Seeds, 150 g

  • With a delicious sesame crunch
  • Crunchy snack
  • Roasted peanut kernels
€ 1,62 € 1,89 (€ 10,80 / kg)

Delivery by October 07

BioKing Organic Brazil Nuts

BioKing Organic Brazil Nuts, 500 g

  • Origin: Bolivia
  • Oily, sweet taste
€ 21,59 € 23,99 (€ 43,18 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Walnuts

Seeberger Walnuts, 500 g

  • Buttery aroma
  • Very flavourful
  • No shell
€ 15,95 € 17,79 (€ 31,90 / kg)

Delivery by October 07

ültje Roasted Peanuts without Salt

ültje Roasted Peanuts without Salt, 180 g

  • A crunchy protein source
  • Great for parties
€ 2,60 € 2,89 (€ 14,44 / kg)

Delivery by October 07

Kelly's Roasted & Salted Peanuts

Kelly's Roasted & Salted Peanuts, 500 g

  • A classic snack
  • Intense flavour
  • With pure sunflower oil
€ 5,39 € 5,99 (€ 10,78 / kg)

Delivery by October 07

BioKing Organic Cashews

BioKing Organic Cashews, 200 g

  • Mildly sweet taste
  • Versatile use
€ 5,39 € 5,99 (€ 26,95 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Trail Mix - Luxury Nut & Raisin Mix

Seeberger Trail Mix -​ Luxury Nut & Raisin Mix, 150 g

  • With fruity raisins
  • Hazelnuts, almonds & cashew nuts
  • With delicious walnuts
€ 4,00 € 4,49 (€ 26,67 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Smoky BBQ Peanuts

Sal de Ibiza Smoky BBQ Peanuts, 80 g

  • Delicate smokey falvour
  • Made with natural sea salt
  • Resealable pouch
€ 4,94 € 5,49 (€ 61,75 / kg)

Delivery by October 07

ültje Salted Pistachios

ültje Salted Pistachios, 150 g

  • Roasted and salted in the shell
  • Rich in iron and potassium
€ 3,59 € 3,99 (€ 23,93 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Roasted Cashew Nuts - Thai Curry

Alnatura Organic Roasted Cashew Nuts -​ Thai Curry, 100 g

  • With chilli & ginger
  • Delicious as a snack and topping
  • Organic & vegan
€ 2,87 € 3,19 (€ 28,70 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Roasted & Salted Smoked Almonds

Seeberger Roasted & Salted Smoked Almonds, 150 g

  • Fine roasted aroma
  • Salty, smoky, sweet
  • Vegan & delicious
€ 4,90 € 5,49 (€ 32,67 / kg)

Delivery by October 07

Sal de Ibiza Spicy Cajun Cashew Nuts

Sal de Ibiza Spicy Cajun Cashew Nuts, 80 g

  • Delicious snack
  • With natural sea salt
  • Subtle spiciness
€ 6,74 € 7,49 (€ 84,25 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Macadamia Nuts

Alnatura Organic Macadamia Nuts, 100 g

  • Peeled
  • Unsalted
  • Delicate, buttery taste
€ 4,27 € 4,79 (€ 42,70 / kg)

Delivery by October 07

Fink's Delikatessen Black Walnuts in Heavy Syrup- Whole

Fink's Delikatessen Black Walnuts in Heavy Syrup-​ Whole, 280 ml

  • Go well with pâtés and cheese
  • Are also suitable for heating
  • Elegant & aromatic
€ 12,96 € 14,49 (€ 46,29 / l)

Delivery by October 07

Seeberger Crunchy Fava Snack

Seeberger Crunchy Fava Snack, 125 g

  • Vegan & high in protein
  • With fried chickpeas
  • Extra crispy
€ 2,83 € 3,19 (€ 22,64 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Cashew Nut Pieces

Alnatura Organic Cashew Nut Pieces, 300 g

  • Fine and crunchy
  • Mild sweet taste
  • As a topping & snack
€ 4,85 € 5,39 (€ 16,17 / kg)

Delivery by October 07

Ölmühle Fandler Organic Almonds

Ölmühle Fandler Organic Almonds, 180 g

  • Blanched
  • Mild, slightly sweet taste
  • Also suitable for baking
€ 8,01 € 8,99 (€ 44,50 / kg)

Delivery by October 07

Seeberger Roasted & Salted Snack Mix

Seeberger Roasted & Salted Snack Mix, 125 g

  • Hearty snack
  • Subtle smoky aroma
  • With peanuts, chickpeas & more
€ 2,65 € 2,99 (€ 21,20 / kg)

Delivery by October 07

BioKing Organic Ground Tiger Nuts

BioKing Organic Ground Tiger Nuts, 500 g

  • Naturally sweet
  • Without added flavours
  • Taste similar to almonds
€ 7,64 € 8,49 (€ 15,28 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Cashew Nuts, Roasted & Salted

Alnatura Organic Cashew Nuts, Roasted & Salted, 100 g

  • Almond-like roasted aroma
  • Crunchy
  • Seasoned with sea salt
€ 2,96 € 3,29 (€ 29,60 / kg)

Delivery by October 07