Alternative Sweeteners for Baking

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Alternative Sweeteners: 1 - 30 of 47 items

Kandisin Classic in Liquid Form

Kandisin Classic in Liquid Form, 225 ml

  • For cooking & baking
  • Perfect for calorie-free sweetening
  • Ideal for fruits, puddings & desserts
€ 3,19 (€ 14,18 / l)

Delivery by October 03

Kandisin Classic in Tablet Form

Kandisin Classic in Tablet Form, Refill (1200 pieces) (90 g)

  • No calories
  • Ideal for sweetening coffee and tea
  • Based on saccharine & cyclamate
€ 5,99 (€ 66,56 / kg)

Delivery by October 03

Kandisin Liquid Stevia

Kandisin Liquid Stevia, 125 ml

  • Ideal for sweetening fruits and fruit salads
  • For cooking & baking
  • Calorie free
€ 4,99 (€ 39,92 / l)

Delivery by October 03

Kandisin Stevia in Tablet Form

Kandisin Stevia in Tablet Form, 300 Pieces (21 g)

  • Ideal for sweetening coffee and tea
  • Sourced from plants
  • Without calories
€ 5,99 (€ 285,24 / kg)

Delivery by October 03

bioasia Organic Coconut Sugar

bioasia Organic Coconut Sugar, 250 g

  • 100% organic quality
  • From the blossom of the coconut palm
  • Malty, caramel flavour
€ 4,89 (€ 19,56 / kg)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Date Syrup

Rapunzel Organic Date Syrup, 250 g

  • A sweetener with a fruity taste
  • For smoothies, desserts, muesli & more
  • Also suitable for savoury dishes
€ 3,79 (€ 15,16 / kg)

Delivery by October 03

Bioenergie Birch Sugar Sticks - Xylitol Crystals

Bioenergie Birch Sugar Sticks -​ Xylitol Crystals, 4g 50 pcs per PVC box (200 g)

  • Lactose and gluten-free
  • Pure vegetable origin
  • Tastes like sugar & sweetens
€ 5,79 (€ 28,95 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Maple Syrup, Grade A

Alnatura Organic Maple Syrup, Grade A, 250 ml

  • Obtained from the sugar maple tree
  • Mildly sweet taste
  • Add to desserts for a fine flavour
€ 5,59 (€ 22,36 / l)

Delivery by October 03

Rapunzel Organic Coconut Blossom Syrup

Rapunzel Organic Coconut Blossom Syrup, 250 g

  • With caramel notes & a liquid texture
  • For drinks, muesli, dressings & more
  • Easy to use, in a squeeze bottle
€ 4,99 (€ 19,96 / kg)

Delivery by October 03

Arche Naturküche Organic Rice Syrup

Arche Naturküche Organic Rice Syrup, 400 g

  • Mild taste
  • Enhances the original taste of the dish
  • For savoury & sweet dishes
€ 4,79 (€ 11,98 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Maple Syrup, Grade C

Alnatura Organic Maple Syrup, Grade C, 375 ml

  • Mild aroma & malty sweetness
  • Ideal for sweetening & seasoning
  • 100% natural, 100% from Canada
€ 7,99 (€ 21,31 / l)

Delivery by October 03

Hofladen Hirschmann Spruce Syrup

Hofladen Hirschmann Spruce Syrup, 145 g

  • Sweet & tasty
  • Derived from young spruce shoots
  • From Styria
€ 6,49 (€ 44,76 / kg)

Delivery by October 03

Vilgain Chicory Syrup

Vilgain Chicory Syrup, 350 g

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)
€ 7,29 (€ 20,83 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Date Syrup

Alnatura Organic Date Syrup, 180 ml

  • Alternative sweetener
  • Fruity, sweet taste
  • 100% vegan
€ 2,49 (€ 13,83 / l)

Delivery by October 03

Birkengold Xylitol (Birch Sugar)

Birkengold Xylitol (Birch Sugar), 1 kg

  • For baking & preserving
  • 40% fewer calories than sugar
  • No GMOs
€ 15,99 (€ 15,99 / kg)

Delivery by October 03

Birkengold Birch Gelling Sugar

Birkengold Birch Gelling Sugar, 500 g

  • Easy to use
  • Preserves the flavours of fruit
  • Alternative to sugar
€ 9,99 (€ 19,98 / kg)

Delivery by October 03

BioKing Nature King Stevia Fluid

BioKing Nature King Stevia Fluid, 125 ml

  • For sweetening food and drinks
  • An ideal alternative to regular sugar
  • Free of synthetic sweeteners
€ 5,99 (€ 47,92 / l)

Delivery by October 03

Frunix Honix Spread

Frunix Honix Spread, 220 g

  • From rice syrup
  • Low fructose honey substitute
  • Free from gluten, sorbitol & lactose
€ 5,49 (€ 24,95 / kg)

Delivery by October 03

BioKing Stevia 1: 1 Powdered Sugar

BioKing Stevia 1: 1 Powdered Sugar, 350 g

  • An ideal alternative to conventional sugar
  • Free of synthetic substances
€ 8,59 (€ 24,54 / kg)

Delivery by October 03

Bioenergie Birch Sugar - Xylitol Crystals

Bioenergie Birch Sugar -​ Xylitol Crystals, 750g cello bag

  • Lactose and gluten-free
  • Pure vegetable origin
  • Tastes like sugar & sweetens
€ 10,99 (€ 14,65 / kg)

Delivery by October 03

Govinda Liquid Stevia

Govinda Liquid Stevia, 50ml

  • Toothfriendly
  • Made of pure steviol glycosides
€ 5,99 (€ 119,80 / l)

Delivery by October 03

Cosmoveda Organic Coconut Sugar

Cosmoveda Organic Coconut Sugar, 200 g

  • For baking and cooking
  • Can be used for drinks and desserts
€ 4,99 (€ 24,95 / kg)

Delivery by October 03

Govinda Stevia Tabs

Govinda Stevia Tabs, 300 tabs

  • 300 tabs
  • Toothfriendly
  • Careful production
€ 3,99 (€ 221,67 / kg)

Delivery by October 03

Kandisin Classic Sachets

Kandisin Classic Sachets, 500 sachets with 2 pieces in each

  • 500 sachets with 2 pieces in each
  • Very high sweetening power
  • 1 Kandisin provides the sweetness of 1 teaspoon of sugar
€ 9,99

Delivery by October 03

Birkengold Birch Sugar 100% Xylitol

Birkengold Birch Sugar 100% Xylitol, 350 g

  • Finely powdered
  • An alternative to sugar
  • Ideal for baking
€ 9,99 (€ 28,54 / kg)

Delivery by October 03

Frunix Corn Sugar

Frunix Corn Sugar, 500 g

  • Free from fructose, gluten & lactose
  • Can be substituted 1:1 for regular sugar
  • Unflavoured stevia extract
€ 7,99 (€ 15,98 / kg)

Delivery by October 03

nu3 Flavour Powder

nu3 Flavour Powder, Vanille (150 g)

  • No added sugar & low in fat
  • No artificial sweeteners
  • Dissolves without clumps
€ 11,99 (€ 79,93 / kg)

Delivery by October 03

Govinda Goviosid Powdered Sweetener

Govinda Goviosid Powdered Sweetener, 400g

  • Crystalline granulate
  • With natural sugar alcohol
  • Low calories
€ 12,79 (€ 31,98 / kg)

Delivery by October 03

Alnatura Organic Coconut Blossom Sugar

Alnatura Organic Coconut Blossom Sugar, 250 g

  • Fine crystals with caramel notes
  • For sweetening drinks & food
  • 100% organic & handmade
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 03

Sonnentor Organic Coconut Blossom Sugar

Sonnentor Organic Coconut Blossom Sugar, 300 g

  • Sustainable production
  • Caramel flavour
  • Coarse consistency
€ 9,99 (€ 33,30 / kg)

Delivery by October 03