Spice Blends for Indian Cuisine

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Indian : 1 - 30 of 69 items

Sonnentor Organic Sweet Curry - Ground

Sonnentor Organic Sweet Curry -​ Ground, Package, 50 g

  • Mild aromatic flavour
  • For delicious curries
  • Traditional mixture
€ 3,14 € 3,49 (€ 62,80 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix

Sonnentor Organic Aladin's Coffee Spice Mix, 35 g

  • Strong lemony notes
  • An aromatic blend of spices
  • Very versatile
€ 4,04 € 4,49 (€ 115,43 / kg)

Delivery by October 07

Herbaria Good Old Mild Curry

Herbaria Good Old Mild Curry, 80 g

  • For meat dishes ​​& currywurst
  • Spiciness: 3 of 10
  • With cayenne pepper and curry leaves
€ 7,64 € 8,49 (€ 95,50 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Shanti's Tandoori Masala

Sonnentor Shanti's Tandoori Masala, Package, 32 g

  • Classic spice composition
  • Deep orange colour
  • Characteristic flavour
€ 3,59 € 3,99 (€ 112,19 / kg)

Delivery by October 07

Spice for Life Organic Tandoori Masala

Spice for Life Organic Tandoori Masala, 90 g

  • Intensely spicy & fruity-piquant
  • Paprika, cumin, lemongrass & more
  • Marinated chicken
€ 5,31 € 5,99 (€ 59,00 / kg)

Delivery by October 07

Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend

Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend, Package, 80g

  • For fine Indian food
  • Goes well with fish, meat & vegetables
  • Created by top chef Konrad Geiger
€ 8,54 € 9,49 (€ 106,75 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Pineapple Curry

Stay Spiced! Pineapple Curry, 70 g

  • Mild-fruity universal genius
  • Perfect with white meat
  • Ideal for marinades, sauces & dips
€ 8,99 € 9,99 (€ 128,43 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Organic Garam Masala Spice, Ground

Sonnentor Organic Garam Masala Spice, Ground, 55 g

  • Great variety of flavours
  • Can be used in many ways
  • Spicy and aromatic
€ 3,86 € 4,29 (€ 70,18 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Mild Curry

Alnatura Organic Mild Curry, 60 g

  • Organic
  • Vegan
  • Versatile
€ 2,69 € 2,99 (€ 44,83 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Basic Dal Masala

Cosmoveda Organic Basic Dal Masala, 80 g

  • For lentils and beans
  • Has a slight spiciness
€ 8,91 € 9,99 (€ 111,38 / kg)

Delivery by October 07

Sonnentor Organic Hot Curry - Ground

Sonnentor Organic Hot Curry -​ Ground, Package, 50 g

  • Gorgeous Indian spice blend
  • Spicy accents
  • Versatile
€ 3,14 € 3,49 (€ 62,80 / kg)

Delivery by October 07

Wiberg Currywurst Curry Spice Mix - Mild

Wiberg Currywurst Curry Spice Mix -​ Mild, 580 g

  • Mildly spicy with a subtle hint of ginger
  • Vegan & without flavour enhancers
  • Selected spices
€ 7,37 € 8,19 (€ 12,71 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala

Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala, 25 g

  • Pure pleasure
€ 4,49 € 4,99 (€ 179,60 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob)

Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob), Glass Jar with Cork Stopper (110 g)

  • Fruity notes of pineapple
  • The secret weapon in your spice rack
  • Ideal for rice dishes
€ 5,39 € 5,99 (€ 49,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Masala for Desserts

Cosmoveda Organic Masala for Desserts, 80 g

  • Delicious flavour
  • Enticing fragrance
  • For desserts, cakes and pastries
€ 8,91 € 9,99 (€ 111,38 / kg)

Delivery by October 07

Organic Spicy Curry - Spicy Indian Colours

Spice for Life Organic Spicy Curry -​ Spicy Indian Colours, 80 g

  • Distinctively spicy sharpness
  • Versatile
  • Traditional Indian spice
€ 5,31 € 5,99 (€ 66,38 / kg)

Delivery by October 07

Spice for Life North Indian Spice Mix - Garam Masala

Spice for Life North Indian Spice Mix -​ Garam Masala, 80 g

  • Powerful flavour
  • Creative spice
  • Versatile use
€ 6,21 € 6,99 (€ 77,63 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Smoky Curry

Stay Spiced! Smoky Curry, 70 g

  • Perfect for meat, fish & vegetables
  • Smoky, spicy, fruity
  • With turmeric
€ 8,36 € 9,29 (€ 119,43 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Curry Masala - Mild

Cosmoveda Organic Curry Masala -​ Mild, 25 g

  • A mild alternative to spicier curries
€ 3,41 € 3,79 (€ 136,40 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Hot Chai Masala

Cosmoveda Organic Hot Chai Masala, 70 g

  • With delicious spices
€ 10,71 € 11,99 (€ 153,00 / kg)

Delivery by October 07

Spicebar Organic Mango Curry

Spicebar Organic Mango Curry, 70 g

  • Particularly aromatic
  • No added salt or sugar
  • Ideal for vegetables, fish and meat
€ 5,31 € 5,99 (€ 75,86 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Tandoori Chicken

Ankerkraut Tandoori Chicken, 85 g

  • Ideal for marinating
  • For Indian food
  • Fiery and spicy
€ 5,39 € 5,99 (€ 63,41 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Garam Masala

Cosmoveda Organic Garam Masala, 80 g

  • Used in Indian cuisine
€ 8,91 € 9,99 (€ 111,38 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Port of Hamburg Curry

Ankerkraut Port of Hamburg Curry, 60 g

  • Fine curry mixture
  • No salt or sugar
  • With exotic spices
€ 5,39 € 5,99 (€ 89,83 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut "N" Pineapple Curry

Ankerkraut "N" Pineapple Curry, 240 g

  • Featuring pineapple and curry
  • Sweet-spicy-exotic taste
  • Exclusive design
€ 8,99 € 9,99 (€ 37,46 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Mango Curry

Stay Spiced! Mango Curry, 70 g

  • Fruity & intense
  • Goes well with many dishes
  • Nice with desserts
€ 9,89 € 10,99 (€ 141,29 / kg)

Delivery by October 07

ConFusion Organic British Curry

ConFusion Organic British Curry, 50 g

  • Mildly spicy
  • Versatile use
€ 5,99 (€ 119,80 / kg)

Delivery by October 07

Ankerkraut Curry Madras

Ankerkraut Curry Madras, 60 g

  • Fresh fruity taste
  • Salt and Sugar Free
  • Very harmonious
€ 5,39 € 5,99 (€ 89,83 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Moong Dal Masala

Cosmoveda Organic Moong Dal Masala, 25 g

  • For easily digestible Moong Dal dishes
  • Yellow lentils
  • Suitable for legumes
€ 3,41 € 3,79 (€ 136,40 / kg)

Delivery by October 07

Wiberg Curry Spice Mix - Delhi Style

Wiberg Curry Spice Mix -​ Delhi Style, 280 g

  • With selected ingredients
  • For stews, soups & dips
  • Delicately fruity, pleasantly spicy
€ 9,30 € 10,39 (€ 33,21 / kg)

Delivery by October 07