Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Ground, 70 g

Mild peppery heat

€ 10,79 € 11,99 -10%

(€ 154,14 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

Only 2 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild and piquant aroma
  • Versatile in use
  • Best quality from India

Frequently bought together with Stay Spiced! Pork & Beef - Herb Spice Blend, 70 g

Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Ground, 70 g € 10,79 (€ 154,14 / kg)
Stay Spiced! Pork & Beef - Herb Spice Blend, 70 g € 7,64 (€ 109,14 / kg)
Total price: € 18,43
Description

For the ground Malabar Green Pepper by Stay Spiced! unripe (i.e. green) peppercorns are harvested and processed quickly and gently. Here only the best quality gree pepper from the Indian Malabar coast is chosen, finely ground and packaged.

The finely ground green pepper has a mildly piquant aroma and is not as peppery-hot as the black pepper. You can use green pepper to season meat, fish and vegetable dishes. Also perfect for seasoning sauces!

Item no.: SW-52111xM
Content: 70 g
EAN: 9010084032393
Manufacturer No.: 52111xM
Brands: Stay Spiced!
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Origin: India
Properties: Gluten-free, Lactose-free
Ingredients

Green Malabar Pepper

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Spiceworld GmbH, Hannakstraße 1 - 3, 5023, Salzburg, Austria, www.stayspiced.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Ground