Stay Spiced! - Fine Pepper Varieties and Pepper Mixes

Filter & sort

Price Brands Type of Nutrition
Filter

Pepper: 11 items

Stay Spiced! Black Fermented Pepper, Whole

Stay Spiced! Black Fermented Pepper, Whole, 80 g

  • Traditional production
  • Mild, fruity sharpness
  • For fried meat
€ 17,99 € 19,99 (€ 224,88 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Black Gold Pepper Mix

Stay Spiced! Black Gold Pepper Mix, 70 g

  • Finely crushed
  • Ideal for BBQs & grilled dishes
  • Diverse uses
€ 10,79 € 11,99 (€ 154,14 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Bengali Long-tailed Pepper, Whole

Stay Spiced! Bengali Long-​tailed Pepper, Whole, 70 g

  • Intense, hot & sweet
  • For hot & cold dishes
  • High in essential oils
€ 9,89 € 10,99 (€ 141,29 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! 8 Pepper Blend - Grand Cuvée

Stay Spiced! 8 Pepper Blend -​ Grand Cuvée, 60 g

  • Exceptional & aromatic
  • Versatile
  • Ground
€ 11,24 € 12,49 (€ 187,33 / kg)

Delivery by October 07

Malabar Green Pepper, Whole - 1st Quality

Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Whole -​ 1st Quality, 30 g

  • Mild aroma
  • Intense colour
  • Ideal for pepper sauces
€ 8,99 € 9,99 (€ 299,67 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Kerala Banasura Pepper, Whole

Stay Spiced! Kerala Banasura Pepper, Whole, 80 g

  • Exclusive rarity
  • Intense aroma
  • With steak, game & pasta
€ 11,69 € 12,99 (€ 146,13 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Andaliman Pepper, Whole

Stay Spiced! Andaliman Pepper, Whole, 30 g

  • Lemony spicy
  • Slightly numbing effect
  • With fish, seafood & Asian cuisine
€ 11,69 € 12,99 (€ 389,67 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Red Kampot Pepper

Stay Spiced! Red Kampot Pepper, 60 g

  • Real rarity
  • Fruity and hot
  • Sweet note in the finish
€ 17,99 € 19,99 (€ 299,83 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Patagonian Canelo Pepper Berries

Stay Spiced! Patagonian Canelo Pepper Berries, 45 g

  • Fruity, sweet, spicy
  • Slight cinnamon aroma
  • For savoury & sweet dishes
€ 25,19 € 27,99 (€ 559,78 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Cubeb Pepper, Whole

Stay Spiced! Cubeb Pepper, Whole, 50 g

  • Mild heat
  • Notes of citrus & menthol
  • Also suitable for desserts
€ 13,04 € 14,49 (€ 260,80 / kg)

Delivery by October 07

Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Ground

Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Ground, 70 g

  • Mild and piquant aroma
  • Versatile in use
  • Best quality from India
€ 10,79 € 11,99 (€ 154,14 / kg)

Delivery by October 07