Vilgain Chicory Syrup, 350 g

Chicory syrup for sweetening food & drinks

€ 7,29

(€ 20,83 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 g

Only 8 items in stock

Delivery by Saturday, 03 October if you order by Thursday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)

Frequently bought together with oatsome Organic Crunchy Topping - Schokus Pokus, 230 g

Vilgain Chicory Syrup, 350 g € 7,29 (€ 20,83 / kg)
oatsome Organic Crunchy Topping - Schokus Pokus, 230 g € 9,99 (€ 43,43 / kg)
Total price: € 17,28
Description

Vilgain Chicory Syrup is your plant-based alternative to traditional sugar. This vegan sweetener is gently extracted from chicory root and offers a thick, rich consistency. The syrup has a pleasantly sweet flavour with only 6% sugar, while providing 69% inulin. With 162 kilocalories per 100g and a low glycaemic index, it is an ideal addition to a conscious diet. It is entirely free from artificial colours and preservatives. Enjoy this lactose-free syrup as a simple and versatile sweetener for your daily meals or drinks.

Item no.: XVA-VIL-39578
Content: 350 g
EAN: 8595717702832
Manufacturer No.: 39578
Brands: Vilgain
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: No preservatives, No added colours
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 678 / 162 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 6 g
  from Sugar 6 g
Fibre 69 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Ingredients

100 % Chicory root extract

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Chicory Syrup