Vilgain - Fine Foods & Snacks

Enrich your daily routine with high-quality food and snacks from Vilgain. The brand is known for authentic flavour, transparent ingredient lists, and functional nutrition. The range includes a wide selection of protein bars, nut nutters, and savoury meat snacks, ideal for on the go or after a workout. The selection is complemented by freeze-dried fruits, gluten-free doughs, and practical oil sprays for effortless meal preparation.

Shop by category

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

Vilgain: 1 - 30 of 33 items

Vilgain Organic Oat Bars

Vilgain Organic Oat Bars, Chocolate Almond (50 g)

  • Over 30% high-quality nuts
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients of pure organic quality
€ 1,70 € 1,89 (€ 34,00 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits, Peanut Salted Caramel (50 g)

  • 22% plant-based pea protein
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients from 100% organic farming
€ 2,06 € 2,29 (€ 41,20 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Nut Butter Cups

Vilgain Organic Nut Butter Cups, Peanut Butter (39 g)

  • Over 30% creamy nut filling
  • Vegan chocolate with 52% cocoa
  • Organic ingredients
€ 1,70 € 1,89 (€ 43,59 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread

Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g

  • No added sugar & vegan
  • Enriched with Italian olive oil
  • Fibre from whole wheat
€ 2,54 € 2,99 (€ 6,86 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit – Strawberry

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Strawberry, 50 g

  • 100% strawberry & no preservatives
  • Aromatic & extra crunchy
  • Country of origin: China
€ 4,22 € 4,69 (€ 84,40 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Crunchy Peanut Butter

Vilgain Organic Crunchy Peanut Butter, 1.000 g

  • 100% organic Virginia peanuts
  • With 25 grams of protein per 100 grams
  • Free from palm oil & added sugar
€ 9,89 € 10,99 (€ 9,89 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Double Trouble Protein Bar

Vilgain Double Trouble Protein Bar, Peanut Butter & Raspberry Jelly (55 g)

  • Two-layer with a creamy filling
  • Over 15 g of milk protein per bar
  • No artificial additives
€ 2,15 € 2,39 (€ 39,09 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls, Cocoa Peanut (45 g)

  • Organic ingredients
  • Vegan & gluten-free
  • No added refined sugar
€ 1,98 € 2,29 (€ 44,00 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Chicory Syrup

Vilgain Chicory Syrup, 700 g

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)
€ 8,99 € 9,99 (€ 12,84 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Protein Cookie

Vilgain Protein Cookie, Peanut Butter & Chocolate Chip (80 g)

  • Approx. 20g milk protein
  • Gluten-free thanks to plant-based fibres
  • Particularly soft & moist texture
€ 2,51 € 2,79 (€ 31,38 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Avocado Oil Spray

Vilgain Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From the Hass variety grown in Kenya
  • High smoke point of 270°C
  • No added sugar
€ 8,00 € 8,89 (€ 40,00 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Mango

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Mango, 100 g

  • 100% mango & no colourings
  • Intensely sweet & lightly crunchy
  • Country of origin: China
€ 8,45 € 9,39 (€ 84,50 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls, Milk Choco (50 g)

  • Ingredients of pure organic quality
  • Over 83% artisan chocolate
  • Completely gluten-free
€ 2,06 € 2,29 (€ 41,20 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml

  • Ingredients from pure organic farming
  • Characteristic fruity, slightly bitter notes
  • Very low acidity
€ 7,19 € 7,99 (€ 35,95 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit - Forest Fruits

Vilgain Freeze-​Dried Fruit -​ Forest Fruits, 45 g

  • 100% mixed berries & no additives
  • A variety of textures & flavours
  • Delicious & varied
€ 4,40 € 4,89 (€ 97,78 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Avocado Oil Spray

Vilgain Organic Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From Hass & Fuerte avocados
  • Heat-stable up to 270 °C when frying
  • Ingredients of pure organic quality
€ 9,44 € 10,49 (€ 47,20 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Dragon Fruit

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Dragon Fruit, 50 g

  • 100% dragon fruit & no sugar
  • Intense colour & crisp texture
  • Country of origin: China
€ 4,67 € 5,19 (€ 93,40 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Beef Stripes

Vilgain Beef Stripes, 25 g

  • 13 g of protein per stripe
  • No artificial additives
  • Soft texture, easy to chew
€ 1,70 € 1,89 (€ 68,00 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Pineapple

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Pineapple, 50 g

  • 100% fruit & no added sugar
  • Gently freeze-dried & crispy
  • Country of origin: China
€ 4,85 € 5,39 (€ 97,00 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Coconut Oil Spray

Vilgain Organic Coconut Oil Spray, 200 ml

  • With 93% MCT content
  • Suitable for sweet and savoury dishes
  • Ingredients from organic farming
€ 7,46 € 8,29 (€ 37,30 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit - Peach

Vilgain Freeze-​Dried Fruit -​ Peach, 50 g

  • 100% peach & sulphur-free
  • Natural sweetness & crisp bite
  • Country of origin: China
€ 4,67 € 5,19 (€ 93,40 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Smooth Peanut Butter

Vilgain Organic Smooth Peanut Butter, 350 g

  • 100% organic Virginia variety peanuts
  • With 25g of protein per 100g
  • Completely free from palm oil and added sugar
€ 4,49 € 4,99 (€ 12,83 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Raspberry

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Raspberry, 100 g

  • 100% raspberry & no added sugar
  • Retains colour & full flavour
  • Country of origin: China
€ 9,44 € 10,49 (€ 94,40 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Coconut Oil Spray

Vilgain Coconut Oil Spray, 200 ml

  • Minimum 93% MCT fats
  • Smoke point: approx. 158°C
  • From Philippine coconuts
€ 6,74 € 7,49 (€ 33,70 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Soy Sauce Spray

Vilgain Soy Sauce Spray, 200 ml

  • In a handy spray format
  • Gluten-free & GMO-free
  • No synthetic additives
€ 6,74 € 7,49 (€ 33,70 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit - Sour Cherry

Vilgain Freeze-​Dried Fruit -​ Sour Cherry, 50 g

  • 100% cherries & no added sugar
  • Gently dried & very crunchy
  • Country of origin: Ukraine
€ 4,22 € 4,69 (€ 84,40 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Blueberry

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Blueberry, 50 g

  • 100% wild berries & no additives
  • Gently processed & intense
  • Country of origin: Ukraine
€ 4,22 € 4,69 (€ 84,40 / kg)

Delivery by October 07

Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper

Vilgain Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper, 100 g

  • 98% meat & BPA-free can
  • High protein content & low in fat
  • No chemical preservatives
€ 3,23 € 3,59 (€ 32,30 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Trouble Protein Bar

Vilgain Trouble Protein Bar, Peanut Butter Cup (55 g)

  • With 29% protein content
  • No artificial flavours
  • High fibre content
€ 2,15 € 2,39 (€ 39,09 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Cheat Spread &ndash; Salted Caramel

Vilgain Cheat Spread – Salted Caramel, 350 g

  • Over 50% hot-air roasted nuts
  • Whey protein from pasture-raised cows
  • Maximum 22% sugar content
€ 12,23 € 13,59 (€ 34,94 / kg)

Delivery by October 07