Meat & Sausage Specialties by Vulcano Schinkenmanufaktur

Fine culinary delights from the Vulkanland region of Styria, Austria

Filter & sort

Price Highlights Type of Nutrition
Filter

Vulcano: 1 - 30 of 42 items

Sliced Prosciutto - 15 Months, 2+1 Free Offer

Vulcano Sliced Prosciutto -​ 15 Months, 2+1 Free Offer, 2+1 Free

  • Aromatic & tender
  • Sliced ready to serve
  • Best quality from Vulkanland
€ 11,40 € 20,10 (€ 3,80 / pc)

Delivery by October 07

Vulcano Oskar Bacon

Vulcano Oskar Bacon, 200 g

  • Smoked bacon
  • White bacon
  • From pork
€ 4,23 € 4,79 (€ 21,15 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Würstel Sausage- 2 Pieces

Vulcano Vulcano Würstel Sausage-​ 2 Pieces, 145 g

  • 2 pieces
  • Delicately smoked
  • Garlic flavored
€ 3,96 € 4,49 (€ 27,31 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Smoked Pork Loin Crisps

Vulcano Smoked Pork Loin Crisps, 35 g

  • Especially for children
  • No preservatives
  • No flavour enhancers
€ 5,04 € 5,69 (€ 144,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Guanciale

Vulcano Guanciale, 300 g

  • Mildly salted
  • Air-dried
  • Rich flavour and tender texture
€ 8,91 € 9,99 (€ 29,70 / kg)

Delivery by October 07

Vulcanossi

Vulcano Vulcanossi, 85 g

  • Pleasant taste
  • High-quality meat and fine spices
  • Dark red colour
€ 2,79 € 3,19 (€ 32,82 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Sliced Pork Loin

Vulcano Sliced Pork Loin, 90 g

  • Refined with spices
  • Delicately smoked
  • Fine marbling and hardly any fat
€ 4,14 € 4,69 (€ 46,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano 8 Month Cured Ham

Vulcano 8 Month Cured Ham, 300 g

  • Air dried
  • Excellent quality
€ 15,03 € 16,79 (€ 50,10 / kg)

Delivery by October 09

Vulcano Sliced Pepper Salami

Vulcano Sliced Pepper Salami, 90 g

  • Seasoned with black pepper
€ 3,96 € 4,49 (€ 44,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Auersbacher Salami Classic

Vulcano Auersbacher Salami Classic, 300 g

  • Milder taste
  • Made with the finest quality meat and bacon
€ 6,39 € 7,19 (€ 21,30 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Auersbacher Pepper Salami

Vulcano Auersbacher Pepper Salami, 300 g

  • Spicy
  • With fine peppercorns
€ 6,39 € 7,19 (€ 21,30 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Nuts Wrapped in Bacon

Vulcano Nuts Wrapped in Bacon, 120 g

  • Covered with delicate bacon
  • Ideal as snack
  • Also suitable for frying
€ 5,40 € 6,09 (€ 45,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcanossi - Spicy

Vulcano Vulcanossi -​ Spicy, 85 g

  • Spicy taste
  • Ideal for cold platters
  • Refined with a hint of paprika
€ 2,79 € 3,19 (€ 32,82 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Bacon Wrapped Dates

Vulcano Bacon Wrapped Dates, 120 g

  • Covered with delicate bacon
  • Ideal as snack
  • Also suitable for frying
€ 5,40 € 6,09 (€ 45,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Auersbacher Walnut Salami

Vulcano Auersbacher Walnut Salami, 300 g

  • With walnuts
  • Unique flavour
€ 6,39 € 7,19 (€ 21,30 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Prosciutto, Sliced

Vulcano Prosciutto, Sliced, 90 g

  • Fine cured flavour
  • Air-dried
€ 5,85 € 6,59 (€ 65,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Sliced Prosciutto - 15 Months

Vulcano Sliced Prosciutto -​ 15 Months, 90 g

  • Aromatic & tender
  • Sliced and ready to serve
  • Best quality from Vulkanland
€ 6,03 € 6,70 (€ 67,00 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Bacon Cubes, 2 x 45 g

Vulcano Bacon Cubes, 2 x 45 g, 90 g

  • Smoky, spicy flavour
  • Versatile for pasta
  • Made in Austria
€ 3,59 € 3,99 (€ 39,89 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano 18 Month Cured Ham

Vulcano 18 Month Cured Ham, 1 Piece (650 g)

  • Air dried
  • Excellent quality
  • Ca. 600 g
€ 34,74 € 38,99 (€ 53,45 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Auersbacher Pumpkin Seed Salami

Vulcano Auersbacher Pumpkin Seed Salami, 300 g

  • With pumpkin seeds
  • Intensive taste
€ 6,39 € 7,19 (€ 21,30 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Smoked Bacon

Vulcano Smoked Bacon, 300 g

  • With white meat
  • Unique
€ 8,10 € 9,09 (€ 27,00 / kg)

Delivery by October 09

Vulcano Prosciutto Chips

Vulcano Prosciutto Chips, 35 g

  • Handmade
  • Wafer thin slices
  • Crispy
€ 6,03 € 6,79 (€ 172,29 / kg)

Delivery by October 15

Selekt Dry-Cured Prosciutto Matured for 18 months, Sliced

Vulcano Selekt Dry-​Cured Prosciutto Matured for 18 months, Sliced, 250 g

  • Made from the best quality meat
  • Only natural ingredients
  • Made in Austria
€ 15,29 € 16,99 (€ 61,16 / kg)

Delivery by October 07

Vulcano Pork Neck

Vulcano Pork Neck, 300 g

  • Hearty and spicy
  • Well marbled
€ 9,18 € 10,29 (€ 30,60 / kg)

Delivery by October 09

Vulcano Pancetta

Vulcano Pancetta, 300 g

  • Air-dried pork belly
  • Exquisite taste
  • Ideal as appetisers & snacks
€ 8,55 € 9,59 (€ 28,50 / kg)

Delivery by October 09

Vulcano Smoked Pork Loin Crisps

Vulcano Smoked Pork Loin Crisps, 35 g

  • Handmade
  • Sliced
  • Air dried
€ 5,04 € 5,69 (€ 144,00 / kg)

Delivery by October 15

Vulcano Top Side Meat

Vulcano Top Side Meat, 300 g

  • Lean
  • Gently matured
€ 10,80 € 12,09 (€ 36,00 / kg)

Delivery by October 09

Best of Vulcano

Vulcano Best of Vulcano

  • Delicious sausage & ham specialities
  • Ideal as a gift
  • Finest artisanal products
€ 92,61 € 102,99

Free delivery by October 15

Vulcano Truffle Fillet

Vulcano Truffle Fillet, 250 g

  • Filet of pork matured with black truffles
  • Enjoy with fresh black bread
  • Very lean cut
€ 17,91 € 19,99 (€ 71,64 / kg)

Delivery by October 09

Vulcano Walnut Fillet

Vulcano Walnut Fillet, 250 g

  • Fine, nutty taste
  • Flavoured with walnut oil
€ 17,46 € 19,49 (€ 69,84 / kg)

Delivery by October 09

The finest cured meats and sausages from pork - discover a range of gourmet treats by Vulcano, a family-owned business that relies only on the best raw materials for their delicious products. Their cured meats and sausages are made from pork sourced from given high-quality feed with plenty of room to wander and play. Expert butchers at Vulkano transform the high-quality meat into exquisite delicacies including truffle-infused cured fillets, bacon, prosciutto, pepper salami and more. The extensive range is sure to satisfy even the most discerning palates.