Wiberg Classic Apple Cider Vinegar, 500 ml

A must in every kitchen

€ 5,89 € 6,59 -11%

(€ 11,78 / l, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Aged for 2 years in oak barrels
  • Fruity-fresh flavour
  • 5% acidity

Frequently bought together with Wiberg Gomashio Seasoning Mix, Coarse, 280 g

Wiberg Classic Apple Cider Vinegar, 500 ml € 5,89 (€ 11,78 / l)
Wiberg Gomashio Seasoning Mix, Coarse, 280 g € 9,84 (€ 35,14 / kg)
Total price: € 15,73
Description

This strong Apple Cider Vinegar by WIBERG is made from the juice of Styrian apples and apple juice concentrate and aged for more than 2 years in oak barrels. Fruity, sweet and tart, just how an applied cider vinegar vinegar should be.

Culinary use:

  • For classic salad dresisngs
  • For pickling and aspic recipes
Item no.: WB-131699
Content: 500 ml
EAN: 9002540868226
Manufacturer No.: 131699
Brands: Wiberg
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 92 / 22 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 2 g
  from Sugar 2 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Austria, www.wiberg.eu/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Wiberg Classic Apple Cider Vinegar

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder