WIBERG - Discover a World of Variety

WIBERG has been creating herb and spice blends for the finest restaurants in Austria for more than 50 years! Now these fine spices designed for professionals are also available for the home! Do you prefer organic? BBQ? Or perhaps something more exotic? With WIBERG, your meals will never be boring again!

Shop by category

Bestsellers

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Highlights Certifications Type of Nutrition
    Filter

    WIBERG: 1 - 30 of 79 items

    Wiberg Mixed Peppercorns

    Wiberg Mixed Peppercorns, 43 g

    • Green, white, black and pink peppercorns
    • Pleasantly spicy & aromatic
    • High-quality ceramic grinder
    € 1,84 € 3,69 (€ 42,79 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Vital Vegetable Bouillon

    Wiberg Vital Vegetable Bouillon, 1.200 g

    • Free from palm fat & flavour enhancers
    • Pleasant tase
    • Purely plant-based
    € 15,58 € 17,39 (€ 12,98 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Baking Powder - Cream of Tartar

    Wiberg Baking Powder -​ Cream of Tartar, 420 g

    • For baking
    • Suitable for all baking resipes
    • No phosphate
    € 4,89 € 5,49 (€ 11,64 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Dried Morel Mushrooms

    Wiberg Dried Morel Mushrooms, 55 g

    • Versatile in flavour
    • Hand-picked
    • Ideal with pasta & rice
    € 46,72 € 51,99 (€ 849,45 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Delizia Roast Seasoning Salt

    Wiberg Delizia Roast Seasoning Salt, 950 g

    • Perfect for roast pork
    • Natural crystal salt
    • With subtle herbal notes
    € 7,56 € 8,49 (€ 7,96 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Sea Salt

    Wiberg Sea Salt, 120 g

    • Sun dried sea salt
    • For seasoning or as a finishing salt
    • Highest quality
    € 1,47 € 3,69 (€ 12,25 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Burger Mix Spicy Seasoning Mix

    Wiberg Burger Mix Spicy Seasoning Mix, 760 g

    • Vegan
    • With chilli
    • Smoky flavour
    € 10,39 € 11,59 (€ 13,67 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Umami N° 1 Seasoning Sauce

    Wiberg Umami N° 1 Seasoning Sauce, 500 ml

    • Pure natural product
    • As a seasoning and finishing sauce
    • No flavour enhancers
    € 9,84 € 10,99 (€ 19,68 / l)

    Delivery by October 07

    Wiberg Vanilla Mix, Ground

    Wiberg Vanilla Mix, Ground, 100 g

    • From pods & seeds
    • Easy to measure and use
    • For sweet & savoury dishes
    € 55,14 € 61,49 (€ 551,40 / kg)

    Free delivery by October 07

    Wiberg Umami Style Seasoning Mix

    Wiberg Umami Style Seasoning Mix, 350 g

    • With miso
    • No flavour enhancers
    • Ideal as a finishing spice & for seasoning
    € 10,39 € 11,59 (€ 29,69 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Organic Pomegranate Vinegar

    Wiberg Organic Pomegranate Vinegar, 500 ml

    • Naturally cloudy
    • 5% acidity
    • Fruity with fresh acidity
    € 5,74 € 6,39 (€ 11,48 / l)

    Delivery by October 16

    Wiberg Classic Apple Cider Vinegar

    Wiberg Classic Apple Cider Vinegar, 500 ml

    • Aged for 2 years in oak barrels
    • Fruity-fresh flavour
    • 5% acidity
    € 5,89 € 6,59 (€ 11,78 / l)

    Delivery by October 07

    Wiberg Beef Bouillon - Intense

    Wiberg Beef Bouillon -​ Intense, 1.100 g

    • Free from palm fat & flavour enhancers
    • Hearty and savoury savoury
    • Individual components are not visible
    € 17,99 € 19,99 (€ 16,35 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Decorative Flower Petals

    Wiberg Decorative Flower Petals , 25 g

    • Rose, cornflower & marigold
    • Floral notes
    • Also suitable for tea
    € 9,65 € 10,79 (€ 386,00 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Currywurst Curry Spice Mix - Mild

    Wiberg Currywurst Curry Spice Mix -​ Mild, 580 g

    • Mildly spicy with a subtle hint of ginger
    • Vegan & without flavour enhancers
    • Selected spices
    € 7,37 € 8,19 (€ 12,71 / kg)

    Delivery by October 07

    Spice Mix for Mulled Wine & Apple Strudel

    Wiberg Spice Mix for Mulled Wine & Apple Strudel, 1.030 g

    • For beverages & food
    • With vanilla, clove & orange
    • Also suitable for seasoning "Rotkraut" or red cabbage
    € 12,81 € 14,29 (€ 12,44 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Rafinesse Decor Spice Mix

    Wiberg Rafinesse Decor Spice Mix, 430 g

    • Coarse texture
    • With sesame seeds, spices & herbs
    • For spreads & terrines
    € 15,14 € 16,89 (€ 35,21 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Basil Oil

    Wiberg Basil Oil, 500 ml

    • Intense olive oil taste
    • Fine basil aroma
    • Ideal for pasta & fish
    € 14,75 € 16,39 (€ 29,50 / l)

    Delivery by October 07

    Wiberg Asia Style Seasoning Mix

    Wiberg Asia Style Seasoning Mix, 300 g

    • Intense chilli flavour
    • With a hint of cinnamon
    • For a variety of Asian recipes
    € 6,48 € 7,29 (€ 21,60 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Cuba Nueva Seasoning Mix

    Wiberg Cuba Nueva Seasoning Mix, 250 g

    • With coffee, rum & tobacco flavour
    • Tangy lime & mint
    • Suitable for a variety of dishes & recipes
    € 32,61 € 36,49 (€ 130,44 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Decor Fruit Mix

    Wiberg Decor Fruit Mix, 50 g

    • Includes petals
    • Sweet and sour
    • Also suitable for savoury dishes
    € 10,35 € 11,59 (€ 207,00 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Baking Spray

    Wiberg Baking Spray, 500 ml

    • Neutral taste
    • Easy to use
    • For sweet & savoury dishes
    € 7,93 € 8,89 (€ 15,86 / l)

    Delivery by October 16

    Wiberg Vegetable Bouillon with Pink Salt

    Wiberg Vegetable Bouillon with Pink Salt, 1.200 g

    • Purely plant-based
    • With the aroma of mace
    • Free from allergens
    € 15,58 € 17,39 (€ 12,98 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Chilli Flakes

    Wiberg Chilli Flakes, 190 g

    • Very spicy
    • Intense flavour
    • Suitable for pickling & cooking
    € 9,44 € 10,49 (€ 49,68 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Grill Seasoning Salt - Brazil Style

    Wiberg Grill Seasoning Salt -​ Brazil Style, 750 g

    • Colourful, wild & exciting
    • Fruity, spicy flavour
    • For grilling and searing
    € 18,71 € 20,99 (€ 24,95 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Aceto Balsamico di Modena PGI

    Wiberg Aceto Balsamico di Modena PGI, 1.000 ml

    • 6% acidity
    • Characteristic bitter-sweet note
    • Ideal for classic salad dressings
    € 10,69 € 11,89 (€ 10,69 / l)

    Delivery by October 07

    Wiberg Berry Sun

    Wiberg Berry Sun, 300 g

    • Natural flavours
    • Intense colour
    • Berry flavour
    € 9,35 € 10,39 (€ 31,17 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Bourbon Pepper, Whole

    Wiberg Bourbon Pepper, Whole, 240 g

    • Fruity sharpness
    • Tart chocolate flavour
    • Perfect with meat & fish
    € 73,16 € 81,49 (€ 304,83 / kg)

    Free delivery by October 07

    Wiberg Szechuan Pepper, Whole

    Wiberg Szechuan Pepper, Whole, 110 g

    • Hand-picked wild harvest
    • Ideal with Asian dishes
    • Fruity and spicy flavour
    € 43,51 € 48,49 (€ 395,55 / kg)

    Delivery by October 07

    Wiberg Nordic Flair Seasoning Mix

    Wiberg Nordic Flair Seasoning Mix, 270 g

    • Fine sea salt
    • Bourbon pepper & cubeb pepper
    • For fish & vegetarian food
    € 27,17 € 30,49 (€ 100,63 / kg)

    Delivery by October 07