Alnatura Organic Shot - Beetroot & Ginger, 250 ml

A balanced combination packed with natural energy

€ 3,05 € 3,39 -10%

(€ 12,20 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 1 item in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Vegan recipe
  • Rich in vitamin C
  • Fruity & fresh and tangy

Frequently bought together with BIO PRIMO Organic Ginger Immunity Shot, 60 ml

Alnatura Organic Shot - Beetroot & Ginger, 250 ml € 3,05 (€ 12,20 / l)
BIO PRIMO Organic Ginger Immunity Shot, 60 ml € 1,53 (€ 25,50 / l)
Total price: € 4,58
Description

This bold and intensive shot combines aromatic beetroot juice, crisp apple, a hint of ginger and vitamin-rich acerola cherry pulp. Its naturally fruity and gently spicy flavour is a refreshing choice for the morning or whenever you want a little pick-me-up.

Item no.: MM-246441
Content: 250 ml
EAN: 4104420262744
Manufacturer No.: 246441
Brands: Alnatura
Certifications: Organic certified
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Refrigerate after opening and use up within a few days, Store in a cool & dry place
Ingredients

45 % Beetroot juice[1], 14,5 % Beetroot juice[1], 15 % Apple Juice[1], 14,5 % Ginger juice[1], 10 % Acerola Purée[1], Lemon juice[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 142 / 34 kJ / kcal
Fat 0,5 g
  from Saturated fatty acids 0,1 g
Carbohydrates 8 g
  from Sugar 7,1 g
Fibre 0,5 g
Protein 0,6 g
Salt 0,05 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Shot - Beetroot & Ginger