Alnatura - Syrups & Juices

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Syrups & Juices: 1 - 30 of 34 items

Alnatura Organic Lemon Juice

Alnatura Organic Lemon Juice, 750 ml

  • Organic
  • Vegan
  • Made with Spanish & Italian lemons
€ 4,13 € 4,59 (€ 5,51 / l)

Delivery by October 07

Organic Sauerkraut - Lacto-Fermented Pure Juice

Alnatura Organic Sauerkraut -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

  • Freshly pressed juice
  • Enjoy pure or mixed
  • Refined with sea salt
€ 1,61 € 1,79 (€ 3,22 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Pear Juice

Alnatura Organic Pear Juice, 750 ml

  • Clear fresh juice
  • Organic
  • On its own or mixed
€ 2,42 € 2,69 (€ 3,23 / l)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Tomato Juice

Alnatura Organic Tomato Juice, 500 ml

  • Vegan
  • With sea salt
  • Made from Italian tomatoes
€ 1,61 € 1,79 (€ 3,22 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Lime Juice

Alnatura Organic Lime Juice, 200 ml

  • Wonderful citrus flavour
  • For drinks & food
  • 100% organic & vegan
€ 1,74 € 1,99 (€ 8,70 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Carrot Juice

Alnatura Organic Carrot Juice, 1 l

  • Pure carrot juice (not from concentrate)
  • Organic
  • Mildly tangy flavour
€ 1,97 € 2,19 (€ 1,97 / l)

Delivery by October 07

Organic Carrot Juice, Fresh from the Field

Alnatura Organic Carrot Juice, Fresh from the Field, 330 ml

  • Pure carrot juice
  • 100% Demeter organic cultivation
  • Glass bottle with screw cap
€ 1,43 € 1,59 (€ 4,33 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Naturally Cloudy Grape Juice

Alnatura Organic Naturally Cloudy Grape Juice, 1 l

  • 100% freshly pressed juice
  • Made from red grapes
  • Delicious both pure & with water
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

Organic Beetroot - Lacto-Fermented Pure Juice

Alnatura Organic Beetroot -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

  • Beverage & ingredient
  • 100% Demeter organic cultivation
  • Aromatic and mildly sweet with a hint of acidity
€ 1,61 € 1,79 (€ 3,22 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Pink Grapefruit Pure Juice

Alnatura Organic Pink Grapefruit Pure Juice, 750 ml

  • 100% pure juice
  • Freshly pressed after harvest
  • Fruity, mildly bitter taste
€ 4,04 € 4,49 (€ 5,39 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Beetroot Juice

Alnatura Organic Beetroot Juice, 1 l

  • Juice from organic beets
  • Naturland quality
  • Vegan
€ 2,24 € 2,49 (€ 2,24 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Fresh Lemon Juice

Alnatura Organic Fresh Lemon Juice, 200 ml

  • Pure juice, not from concentrate
  • Organic quality
  • Vegan
€ 1,61 € 1,79 (€ 8,05 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Breakfast Juice

Alnatura Organic Breakfast Juice, 750 ml

  • Fruity & mild
  • Gently processed
  • With fruit & carrot juice
€ 2,96 € 3,29 (€ 3,95 / l)

Delivery by October 07

Organic Carrot - Lacto-Fermented Freshly Pressed Juice

Alnatura Organic Carrot -​ Lacto-​Fermented Freshly Pressed Juice, 500 ml

  • 100% freshly pressed juice
  • Rich in provitamin A
  • Suitable for drinking and cooking
€ 1,61 € 1,79 (€ 3,22 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Field-Fresh Beetroot Juice

Alnatura Organic Field-​Fresh Beetroot Juice, 330 ml

  • Freshly pressed
  • Organic quality
  • Resealable glass bottle
€ 1,34 € 1,49 (€ 4,06 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Field-Fresh Vegetable Juice

Alnatura Organic Field-​Fresh Vegetable Juice, 330 ml

  • Aromatic and tasty
  • With carrot, celery & beetroot
  • As a drink or as a soup base
€ 1,43 € 1,59 (€ 4,33 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Naturally Cloudy Apple Juice

Alnatura Organic Naturally Cloudy Apple Juice, 1 l

  • Naturally cloudy fresh juice
  • Organic
  • Enjoy neat or mixed with water
€ 2,42 € 2,69 (€ 2,42 / l)

Delivery by October 07

Organic Red Grape - Naturally Cloudy Pure Juice

Alnatura Organic Red Grape -​ Naturally Cloudy Pure Juice, 330 ml

  • Serve pure or diluted
  • Practical 330 ml pack
  • Vegan
€ 1,34 € 1,49 (€ 4,06 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Ginger Shot

Alnatura Organic Ginger Shot, 250 ml

  • Organic
  • Vegan
  • Ginger Juice (combined with juices)
€ 2,96 € 3,29 (€ 11,84 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Peach-Passion Fruit Iced Tea

Alnatura Organic Peach-​Passion Fruit Iced Tea, 500 ml

  • Low in calories
  • Exotic & fruity
  • With black tea infusion
€ 1,26 € 1,49 (€ 2,52 / l)

Delivery by October 07

Organic Mild Apple Juice, Naturally Cloudy

Alnatura Organic Mild Apple Juice, Naturally Cloudy, 1 l

  • Extra-mild apple varieties
  • Organic
  • Plain or spritzed
€ 2,24 € 2,49 (€ 2,24 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Turmeric Shot

Alnatura Organic Turmeric Shot, 250 ml

  • Organic
  • Vegan
  • Ginger (Turmeric, Mango, Orange Juice)
€ 2,96 € 3,29 (€ 11,84 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Shot - Beetroot & Ginger

Alnatura Organic Shot -​ Beetroot & Ginger, 250 ml

  • Vegan recipe
  • Rich in vitamin C
  • Fruity & fresh and tangy
€ 3,05 € 3,39 (€ 12,20 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Ginger Juice

Alnatura Organic Ginger Juice, 200 ml

  • Organic
  • Vegan
  • Fruity and Spicy Flavor
€ 4,04 € 4,49 (€ 20,20 / l)

Delivery by October 20

Alnatura Organic Orange Juice

Alnatura Organic Orange Juice, 1 l

  • 100% direct juice
  • Delicious both pure & with water
  • From organic farming
€ 4,04 € 4,49 (€ 4,04 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Multi Fruit Pure Juice

Alnatura Organic Multi Fruit Pure Juice, 750 ml

  • 100% pure juice
  • Fruity & exotic
  • Gently pressed
€ 2,78 € 3,09 (€ 3,71 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Apple-Mango Juice

Alnatura Organic Apple-​Mango Juice, 330 ml

  • Made from juicy apples
  • With pure mango pulp
  • Gently processed
€ 1,61 € 1,79 (€ 4,88 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Vegetable Juice

Alnatura Organic Vegetable Juice, 500 ml

  • Freshly pressed juice
  • Refined with herbal salt
  • Ideal for soups & sauces
€ 1,61 € 1,79 (€ 3,22 / l)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Blackcurrant

Alnatura Organic Blackcurrant, 750 ml

  • Organic
  • Vegan
  • Nectar (25% pure juice)
€ 2,42 € 2,69 (€ 3,23 / l)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Apple Mango Pure Juice

Alnatura Organic Apple Mango Pure Juice, 750 ml

  • Exotic and refreshing
  • 100% pure fruit juice
  • Delicious both pure and diluted
€ 2,69 € 2,99 (€ 3,59 / l)

Delivery by October 13