Altmüller Homemade Fleckerl Noodles, 250 g

Square shaped pasta

€ 3,99

(€ 15,96 / kg, Price shown includes 4,9% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Made from the best free-range eggs
  • Great in stir-fried meals or pan cooked dishes

Frequently bought together with Recheis Goldmarke Fleckerl, Fleckerl (500 g)

Altmüller Homemade Fleckerl Noodles, 250 g € 3,99 (€ 15,96 / kg)
Recheis Goldmarke Fleckerl, Fleckerl (500 g) € 2,69 (€ 5,38 / kg)
Total price: € 6,68
Description

Only the farm's own free-range eggs are used for these homemade noodles. This pasta is ideal for making delicious sauces, casseroles or classic Austrian meals like Grenadiermarsch!

  • The cooking time is 7-8 minutes.
Item no.: AM-00029
Content: 250 g
EAN: 9120098830196
Manufacturer No.: 00029
Brands: Altmüller
Origin: Austria
May Contain Traces Of: : A - Gluten, C - Eggs
Storage Information: Store at room temperature below 23°C, Store at room temperature, Keep away from light, Store in a dry place
Properties: No artificial flavours, No artificial colours
Origin of Raw Material: Austria
Ingredients

Durum Wheat Semolina, 19 % Eggs, Salt

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1537 / 367 kJ / kcal
Fat 3,4 g
  from Saturated fatty acids 0,7 g
Carbohydrates 70 g
  from Sugar 0,8 g
Protein 14 g
Salt 2 g
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Responsible food business operator: Altmüller, Trössing 42, 8342, Gnas, Austria, www.altmueller-vulkanland.at/at/kontakt

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Altmüller Homemade Fleckerl Noodles

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.