Our Bestselling Products at Great Prices

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Bestsellers: 1 - 30 of 48 items

MAMA's Ajvar Mild

MAMA's Ajvar Mild, 550 g

  • 100% natural ingredients
  • Authentic taste
  • Vegan
€ 7,99 (€ 14,53 / kg)

Delivery by October 14

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar

Ragusa Hazelnut Chocolate Bar, Classic (100 g)

  • Made with whole hazelnuts
  • Finest praline filling
  • Choose from dark, classic or white chocolate
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

Kandisin Classic in Liquid Form

Kandisin Classic in Liquid Form, 225 ml

  • For cooking & baking
  • Perfect for calorie-free sweetening
  • Ideal for fruits, puddings & desserts
€ 3,19 (€ 14,18 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Barista Pea Drink

Alnatura Organic Barista Pea Drink, 1 l

  • For frothing & mixing
  • Without added sugar*
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 1,89 (€ 1,89 / l)

Delivery by October 06

Soletti Pretzel Sticks

Soletti Pretzel Sticks, 230 g

  • Original recipe since 1949
  • Only 3.1% fat
  • No added flavour enhancers
€ 2,79 (€ 12,13 / kg)

Delivery by October 06

Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

  • 100% pure Styrian pumpkin seed oil PGI.
  • Gold medal winner with the highest points 20 years in a row
  • Gault&Millau Award 2019, 2020 & 2023
€ 26,99 (€ 26,99 / l)

Delivery by October 06

MAMA's Ajvar Hot

MAMA's Ajvar Hot, 550 g

  • 100% natural ingredients
  • Authentic taste
  • Vegan
€ 7,99 (€ 14,53 / kg)

Delivery by October 06

La Chinata Sweet Smoked Paprika

La Chinata Sweet Smoked Paprika, Zip-​Pack, 150 g

  • Harvested and sorted by hand
  • Smoked over oak wood
  • Delightful aroma
€ 5,51 € 5,89 (€ 36,73 / kg)

Delivery by October 06

Torino Fine Swiss Chocolate

Torino Fine Swiss Chocolate, Dark Chocolate (100 g)

  • Generous filling
  • Hazelnut and almond cream
  • Two flavours
€ 2,84 € 3,79 (€ 28,40 / kg)

Delivery by October 06

Tony's Chocolonely Milk Caramel Sea Salt 32%

Tony's Chocolonely Milk Caramel Sea Salt 32%, 180 g

  • 32% cocoa content
  • 100% slave-free
  • Crunchy caramel
€ 4,99 (€ 27,72 / kg)

Delivery by October 06

Casali Rum Coconut Chocolates

Casali Rum Coconut Chocolates, 750 g

  • With a liquid rum core
  • With a lot of crispy milk chocolate
  • Like going on a summer holiday
€ 14,99 (€ 19,99 / kg)

Delivery by October 06

Manner Neapolitan Wafers

Manner Neapolitan Wafers, 300g -​ 4 pieces

  • Traditional speciality
  • 5 thin, crisp wafers
  • With hazelnut cocoa cream
€ 5,99 (€ 19,97 / kg)

Delivery by October 06

Knorr Meister Kessel Goulash Soup

Knorr Meister Kessel Goulash Soup, 500 g

  • Savoury & creamy
  • Made with beef & paprika
  • Heat, serve & enjoy
€ 5,19 (€ 10,38 / kg)

Delivery by October 06

Blue Bird - Pouch with Pears, Apples & Blueberries" Fruit Purée

Holle Blue Bird -​ Pouch with Pears, Apples & Blueberries" Fruit Purée, 100 g

  • For children 6 months and older
  • No added sugar
  • Made with tasty fruit and grains
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Steirerkraft Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1000 ml

  • 100% pure
  • Deep green color
  • Made without GMOS
€ 32,99 (€ 32,99 / l)

Delivery by October 06

Ragusa Gift Package

Ragusa Gift Package, Dark Chocolate (400 g)

  • Choose from three flavours
  • Finest praline filling
  • Whole hazelnuts
€ 14,99 (€ 37,48 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Soy Drink

BIO PRIMO Organic Soy Drink, Original (1 l)

  • Mild taste
  • Vegan, lactose- & gluten-free
  • 100% organic cultivation from Italy
€ 1,69 (€ 1,69 / l)

Delivery by October 06

Chocolate with Liqueur Filling - Without Sugar Crust

Camille Bloch Chocolate with Liqueur Filling -​ Without Sugar Crust, Cognac (100 g)

  • Made with popular liqueurs and brandies
  • Light and dark chocolates
€ 3,29 (€ 32,90 / kg)

Delivery by October 06

Kelloggs Smacks

Kelloggs Smacks, 600 g

  • Crispy puffed wheat with sugar
  • Ideal for milk & yoghurt
  • Enjoy with other cereals & more
€ 8,39 (€ 13,98 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes, 90 g

  • Crunchy source of protein
  • 100% organic lentils from Turkey
  • Vegan & gluten-free
€ 1,39 (€ 15,44 / kg)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil, 500 ml

  • Especially thick
  • Intense taste
  • From controlled organic cultivation
€ 27,99 (€ 55,98 / l)

Delivery by October 06

Il pomodoro più buono San Marzano Tomatoes "Vintage"

Il pomodoro più buono San Marzano Tomatoes "Vintage", 400 g

  • Whole & peeled
  • Harvested when fully ripe
  • From Italy
€ 3,59 (€ 8,98 / kg)

Delivery by October 06

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

  • American original recipe
  • Easy to use
  • Mild spice
€ 19,99 (€ 26,65 / kg)

Delivery by October 06

LieblingsKren Horseradish

LieblingsKren LieblingsKren Horseradish, 500 g

  • Tastes freshly grated
  • Loose structure
  • Long durability
€ 7,99 (€ 15,98 / kg)

Delivery by October 06

TEEKANNE GlühFix

TEEKANNE GlühFix, 160 double chamber teabags (240 g)

  • Notes of Christmas spices
  • Also suitable for seasoning fruit compotes
  • 100% natural
€ 15,99 (€ 66,63 / kg)

Delivery by October 06

"Berry Puppy - Pouch with Apples, Peaches & Wild Berries" Fruit Purée

Holle "Berry Puppy -​ Pouch with Apples, Peaches & Wild Berries" Fruit Purée, 100 g

  • Squeeze pouch made without aluminium foil
  • For children 8 months old and older
  • 100% fruit
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Oat Drink

BIO PRIMO Organic Oat Drink, Original (1 l)

  • Mild and sweet with very little taste of its own
  • Refines coffee, smoothies, cocoa
  • Also for cooking
€ 1,89 (€ 1,89 / l)

Delivery by October 06

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil, 1 l

  • High Quality
  • Natural processing
  • Unique taste
€ 24,99 (€ 24,99 / l)

Delivery by October 06

"Kiwi Koala - Pouch with Pears, Bananas & Kiwis"

Holle "Kiwi Koala -​ Pouch with Pears, Bananas & Kiwis", 100 g

  • 100% fruit
  • For children 8 months and older
  • Naturally contains sugar
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

Tony's Chocolonely Tiny Mix

Tony's Chocolonely Tiny Mix, 900 g

  • Contains 100 mini Tony's squares
  • 10 different varieties
  • Ideal as a gift
€ 29,99 (€ 33,32 / kg)

Delivery by October 06