Spices by Cosmoveda

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Single Spices: 1 - 30 of 58 items

Cosmoveda Organic Galangal, ground

Cosmoveda Organic Galangal, ground, 10 g

  • For broths and soups
  • For curries and coconut dishes
  • Milder than ginger
€ 1,52 € 1,69 (€ 152,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,09 € 8,99 (€ 0,81 / pc)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Black Cumin

Cosmoveda Organic Black Cumin, 35 g

  • Bitter, much like pepper
  • Suitabel for curries and poultry and much more
€ 3,59 € 3,99 (€ 102,57 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole

Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole, 10 g

  • Active plant ingredient capsaicin
  • A spicy seasoning
€ 1,79 € 1,99 (€ 179,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Ground Turmeric

Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 90 g (100 g)

  • The most commonly used spice
  • Fresh, peppery ingredient
€ 8,99 € 9,99 (€ 89,90 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Asafoetida

Cosmoveda Organic Asafoetida, 30 g

  • Asafoetida with ground fenugreek
  • For cooking
  • Strengthens the taste of the food
€ 8,09 € 8,99 (€ 269,67 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Onion

Cosmoveda Organic Onion, 100 g

  • Very aromatic
  • Suitable for soups, stews and vegetables
€ 7,19 € 7,99 (€ 71,90 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black whole

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black whole, 45 g

  • For seasoning
  • Has a pleasant spiciness
€ 3,41 € 3,79 (€ 75,78 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Garlic

Cosmoveda Organic Garlic, 100 g

  • Spicy and penetrating smell
  • Suitable for fish and meat
  • Certified organic cultivation
€ 7,19 € 7,99 (€ 71,90 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Chilli, ground

Cosmoveda Organic Chilli, ground, 25 g (30 g)

  • Plant active ingredient capsaicin
  • Acts as an aphrodisiac
€ 3,59 € 3,99 (€ 119,67 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Amchur Powder

Cosmoveda Organic Amchur Powder, 35 g

  • Sweet-sour taste
  • Suitable for Indian dishes
€ 4,49 € 4,99 (€ 128,29 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Sweet Paprika

Cosmoveda Organic Sweet Paprika, 90 g

  • Suitable for spice mixtures
  • For a mild paprika note
€ 8,09 € 8,99 (€ 89,89 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Star Anise, ground

Cosmoveda Organic Star Anise, ground, 75 g

  • Suitable for soups and desserts
  • Suitable for vegetables and curry
€ 10,71 € 11,99 (€ 142,80 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds, 40 g

  • Suitable for desserts, exquisite beverages, milk and coffee
€ 11,61 € 12,99 (€ 290,25 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Cumin, ground

Cosmoveda Organic Cumin, ground, 90 g

  • A culinary and medicinal herb
  • Certified organic cultivation
€ 9,81 € 10,99 (€ 109,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Ginger, ground

Cosmoveda Organic Ginger, ground, Container, 80 g

  • Originates from Asia
  • Strengthens Agni
€ 6,29 € 6,99 (€ 78,63 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Ayurveda Coarse Rock Salt

Cosmoveda Ayurveda Coarse Rock Salt, 500 g

  • From the foothills of the Himalayas
  • Hand harvested
  • Rich in minerals
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,98 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Fenugreek, ground

Cosmoveda Organic Fenugreek, ground, 10 g

  • Bitter taste
  • Known worldwide
€ 1,34 € 1,49 (€ 134,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Cardamom green, finely ground

Cosmoveda Organic Cardamom green, finely ground, 22 g

  • Suitable for desserts and beverages
  • Suitable for rice and curry
€ 5,21 € 5,79 (€ 236,82 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, ground, 70 g

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,09 € 8,99 (€ 115,57 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Cardamom green, whole

Cosmoveda Organic Cardamom green, whole, 10 g

  • Suitable for desserts and beverages
  • Suitable for rice and curry
€ 2,69 € 2,99 (€ 269,00 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Black Pepper, finely ground

Cosmoveda Organic Black Pepper, finely ground, 10 g

  • A warming, spicy seasoning ingredient
€ 1,61 € 1,79 (€ 161,00 / kg)

Delivery by October 07

Organic Mustard Seeds, yellow finely ground

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, yellow finely ground, 35 g (25 g)

  • For mixed pickles and pickled vegetables
  • Odourless
€ 2,24 € 2,49 (€ 89,60 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Fair Trade Cumin - Whole

Cosmoveda Fair Trade Cumin -​ Whole, 80 g

  • Also for Indian dishes
  • Popular in drinks or yoghurt
  • Versatile in use
€ 7,19 € 7,99 (€ 89,88 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Onion Flakes

Cosmoveda Organic Onion Flakes, 40 g

  • An alternative to fresh onions
  • Adds a delicate touch
  • For soups, stews or vegetable dishes
€ 3,59 € 3,99 (€ 89,75 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Pippali, finely ground

Cosmoveda Organic Pippali, finely ground, 100 g

  • A long pepper
€ 14,31 € 15,99 (€ 143,10 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Allspice, finely ground

Cosmoveda Organic Allspice, finely ground, 25 g

  • Light spiciness
  • Goes well with soups, sauces and more
€ 4,31 € 4,79 (€ 172,40 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Ayurvedic Rock Salt

Cosmoveda Ayurvedic Rock Salt, 1 kg

  • Crushed by hand
  • Contains minerals and trace elements
€ 7,19 € 7,99 (€ 7,19 / kg)

Delivery by October 07

Cosmoveda Organic Fennel, whole

Cosmoveda Organic Fennel, whole, 60 g (70 g)

  • Certified organic cultivation
€ 6,29 € 6,99 (€ 89,86 / kg)

Delivery by October 07

Organic Mustard Seeds, black finely ground

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black finely ground, 35 g

  • For seasoning
  • Has a pleasant spiciness
€ 2,51 € 2,79 (€ 71,71 / kg)

Delivery by October 07