Products by Cosmoveda

Products tailored to your needs

Cosmoveda has developed exceptional organic products that seduce the senses and provide positive overall well-being, quality of life and vitality.

Shop by category

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

Cosmoveda: 1 - 30 of 205 items

Cosmoveda Tamarind Paste

Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

  • Great with grilled fish, meat and poultry
  • With the sweet/sour taste
€ 9,99 (€ 39,96 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic White Kashmir Basmati Rice

Cosmoveda Organic White Kashmir Basmati Rice, 1 kg

  • Long, light and deliciously fragrant grains
  • Provides a particularly deliciously nutty aroma after cooking
  • From India
€ 8,99 (€ 8,99 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Galangal, ground

Cosmoveda Organic Galangal, ground, 10 g

  • For broths and soups
  • For curries and coconut dishes
  • Milder than ginger
€ 1,69 (€ 169,00 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Curry Pastes

Cosmoveda Organic Curry Pastes, Mild Curry Paste (175 g)

  • Mild Indian spice pastes
  • For Asian cuisine and more
€ 3,99 (€ 22,80 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic White Basmati Rice

Cosmoveda Organic White Basmati Rice, 1 kg

  • From India
  • A real speciality
  • Has a light, nutty flavour
€ 8,49 (€ 8,49 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Red Beans - Organic Whole Kidney Beans

Cosmoveda Red Beans -​ Organic Whole Kidney Beans, 500 g

  • Natural protein source
  • Versatile use
  • Raw food product
€ 4,74 € 4,99 (€ 9,48 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Pure Organic Ghee

Cosmoveda Pure Organic Ghee, 500 g

  • Ayurvedic butter
  • Versatile
  • Can be stored at room temperature
€ 19,99 (€ 39,98 / kg)

Delivery by October 06

Kala Chana - Organic Whole Black Chickpeas

Cosmoveda Kala Chana -​ Organic Whole Black Chickpeas, 500 g

  • Mildly nutty taste
  • Versatile
  • Raw food quality
€ 5,99 (€ 11,98 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
€ 8,99 (€ 0,90 / pc)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Onion

Cosmoveda Organic Onion, 10 g

  • Very aromatic
  • Suitable for soups, stews and vegetables
€ 1,41 € 1,49 (€ 141,00 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Black Cumin

Cosmoveda Organic Black Cumin, 35 g

  • Bitter, much like pepper
  • Suitabel for curries and poultry and much more
€ 3,99 (€ 114,00 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Amalaki Churna

Cosmoveda Organic Amalaki Churna, 500 g

  • Rich in vitamins
  • Can be added to food or drinks
  • From controlled organic cultivation
€ 49,99 (€ 99,98 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole

Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole, 10 g

  • Active plant ingredient capsaicin
  • A spicy seasoning
€ 1,99 (€ 199,00 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Ground Turmeric

Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 90 g (100 g)

  • The most commonly used spice
  • Fresh, peppery ingredient
€ 9,99 (€ 99,90 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Instant Chai Latte - Vanilla

Cosmoveda Organic Instant Chai Latte -​ Vanilla, 180 g

  • Spice tea
  • Intense spicy aroma
  • Specially selected spices
€ 6,99 (€ 38,83 / kg)

Delivery by October 06

Masoor Dal Sabut - Organic Whole Red Lentils

Cosmoveda Masoor Dal Sabut -​ Organic Whole Red Lentils, 500 g

  • High-quality protein
  • Short preparation time
  • Raw food product
€ 4,79 (€ 9,58 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Asafoetida

Cosmoveda Organic Asafoetida, 30 g

  • Asafoetida with ground fenugreek
  • For cooking
  • Strengthens the taste of the food
€ 8,99 (€ 299,67 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Vasaka Churna

Cosmoveda Organic Vasaka Churna, 100 g (80 g)

  • Certified organic cultivation
  • Suitable for vegans & vegetarians
€ 11,99 (€ 149,88 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Sweet Paprika

Cosmoveda Organic Sweet Paprika, 90 g

  • Suitable for spice mixtures
  • For a mild paprika note
€ 8,54 € 8,99 (€ 94,89 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Chilli, ground

Cosmoveda Organic Chilli, ground, 10 g

  • Plant active ingredient capsaicin
  • Acts as an aphrodisiac
€ 1,70 € 1,79 (€ 170,00 / kg)

Delivery by October 06

Moong Dal Sabut - Organic Whole Mung Beans

Cosmoveda Moong Dal Sabut -​ Organic Whole Mung Beans, 500 g

  • Versatile
  • Raw food product
  • From fair trade projects
€ 5,49 (€ 10,98 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Dried Lovage

Cosmoveda Organic Dried Lovage, 70 g

  • Unmistakable flavour
  • Raw food quality
  • From our fair trade projects
€ 10,99 (€ 157,00 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Brown Kashmir Basmati Rice

Cosmoveda Organic Brown Kashmir Basmati Rice, 1 kg

  • Brown basmati rice
  • From India from the mountain valleys of the Himalayas
€ 8,99 (€ 8,99 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black whole

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black whole, 45 g

  • For seasoning
  • Has a pleasant spiciness
€ 3,79 (€ 84,22 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Dried Organic Thyme

Cosmoveda Dried Organic Thyme, 40 g

  • Intense taste
  • Versatile
  • Raw food quality
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Jaggery Whole Cane Sugar

Cosmoveda Organic Jaggery Whole Cane Sugar, 400 g

  • Rich in minerals and molasses
€ 4,99 (€ 12,48 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Red Ayurveda Navara Rice

Cosmoveda Organic Red Ayurveda Navara Rice, 1 kg

  • Red Navara rice from India
  • With a reddish-brown colour
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Garlic

Cosmoveda Organic Garlic, 100 g

  • Spicy and penetrating smell
  • Suitable for fish and meat
  • Certified organic cultivation
€ 7,99 (€ 79,90 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Amchur Powder

Cosmoveda Organic Amchur Powder, 35 g

  • Sweet-sour taste
  • Suitable for Indian dishes
€ 4,99 (€ 142,57 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Coconut Ghee

Cosmoveda Organic Coconut Ghee, 150 g

  • Ideal for braising, cooking and steaming
€ 5,99 (€ 39,93 / kg)

Delivery by October 06