Herbal Teas by Demmers Teehaus

Filter & sort

Price Brands Certifications
Filter

Herbal Teas: 1 - 30 of 38 items

Demmers Teehaus Quick-T Organic Chamomile

Demmers Teehaus Quick-​T Organic Chamomile, 25 Bags (37,50 g)

  • Flowery herbal notes
  • Sun yellow cup colour
  • For a wonderful sense of wellbeing
€ 5,49 (€ 146,40 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Organic Herbal Tea - Sage

Demmers Teehaus Organic Herbal Tea -​ Sage, 50 g

  • Refreshing, lemony taste
  • From the summer harvest
  • Mild bitter note
€ 8,19 (€ 163,80 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Good Morning Herbal Tea

Demmers Teehaus Good Morning Herbal Tea, 100 g

  • With lemon grass and hibiscus flowers
  • Refreshing character
  • A pleasure
€ 6,49 (€ 64,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Organic Spearmint Nana

Demmers Teehaus Organic Spearmint Nana, 30 g

  • 100% organic spearmint (Nana)
  • Typical fresh spearmint flavour
  • Ideal as a hot or cold tea
€ 5,89 (€ 196,33 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Lavender Blossoms

Demmers Teehaus Lavender Blossoms, 50 g

  • Pure lavender blossoms from France
  • Intense floral, delicate fragrance
  • Unique, herbaceous flavour
€ 6,29 (€ 125,80 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Greek Mountain Herbal Tea

Demmers Teehaus Greek Mountain Herbal Tea, 30 g

  • Wonderfully refreshing
  • Lemon flavour
  • Light colour
€ 6,99 (€ 233,00 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Organic Hibiscus Blossoms

Demmers Teehaus Organic Hibiscus Blossoms, 100 g

  • Certified organic cultivation
  • Intense, vibrant ruby-red colour
  • A completely caffeine-free natural treat
€ 7,29 (€ 72,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Rose Buds

Demmers Teehaus Rose Buds, 80 g

  • Whole, carefully harvested buds
  • Sweet, fragrant aroma
  • Delicious & a real eye-catcher
€ 10,49 (€ 131,13 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Breakfast Herbal Tea

Demmers Teehaus Breakfast Herbal Tea, 100 g

  • Fruity rosehip & hibiscus
  • Bright raspberry-red colour
  • Perfect for the breakfast table
€ 8,39 (€ 83,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea Happy Birthday

Demmers Teehaus Herbal Tea Happy Birthday, 100 g

  • Festive design, perfect as a gift
  • With lemon balm & delicate lime blossom
  • High-quality loose herbal tea
€ 8,99 (€ 89,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea Ginger Lemon

Demmers Teehaus Herbal Tea Ginger Lemon, 100 g

  • Delicate spice from pieces of ginger
  • Freshness from lemongrass & lemon
  • Rounded off with peppermint
€ 7,99 (€ 79,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea Thirst Quencher

Demmers Teehaus Herbal Tea Thirst Quencher, 100 g

  • Refreshing flavour profile
  • Mild, low in acidity & caffeine-free
  • No added artificial flavours
€ 8,19 (€ 81,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus T-Bag Organic Vital Oasis

Demmers Teehaus T-​Bag Organic Vital Oasis, 20 tea bags (60 g)

  • Finest loose herbal tea in tea bags
  • With tangy lemongrass & rooibos
  • Mild, slightly sweet aroma
€ 14,99 (€ 249,83 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea Good Luck

Demmers Teehaus Herbal Tea Good Luck, 100 g

  • Thoughtful gift with good luck wishes
  • Mild chamomile meets minty freshness
  • High-quality loose herbal tea
€ 8,39 (€ 83,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Lemon Herbal Tea

Demmers Teehaus Lemon Herbal Tea, 100 g

  • Tart lemongrass & mint
  • Bright raspberry-red colour
  • Delicately balanced, fruity acidity
€ 8,99 (€ 89,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea Good Evening

Demmers Teehaus Herbal Tea Good Evening, 100 g

  • A harmonious blend with lime blossom
  • A wine-red infusion with a delicate freshness
  • Completely caffeine-free
€ 7,89 (€ 78,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Woodland Herb Blend Herbal Tea

Demmers Teehaus Woodland Herb Blend Herbal Tea, 100 g

  • Finely balanced blend
  • Has a dark colour in your cup
  • Not flavoured
€ 10,99 (€ 109,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea "Organic Chamomile Flowers"

Demmers Teehaus Herbal Tea "Organic Chamomile Flowers", 50 g

  • Mild flavour
  • Aromatic scent
€ 7,49 (€ 149,80 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Quick-T Organic Peppermint

Demmers Teehaus Quick-​T Organic Peppermint, 25 Bags (56,25 g)

  • Refreshes & energises
  • Golden brown cup colour
  • Strengthens wellbeing
€ 5,49 (€ 97,60 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Quick-T Organic Herbal Secret

Demmers Teehaus Quick-​T Organic Herbal Secret, 25 Bags (75 g)

  • Featuring 9 herbs
  • Organic quality
  • In a practical tea bag
€ 5,49 (€ 73,20 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea "Body & Soul"

Demmers Teehaus Herbal Tea "Body & Soul", 100 g

  • Refreshing mix
  • Low in acidity
€ 7,49 (€ 74,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Herbal Tea "Fresh & Fit"

Demmers Teehaus Herbal Tea "Fresh & Fit", 100 g

  • Refreshing and tasty
  • Suitable for iced tea
  • Low in acidity
€ 7,49 (€ 74,90 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus Organic Nettle

Demmers Teehaus Organic Nettle, 30 g

  • 100% organic nettle leaves
  • Tart, herbaceous note
  • Pure natural enjoyment
€ 5,89 (€ 196,33 / kg)

Delivery by October 06

Demmers Teehaus T-Bag Organic Verbena

Demmers Teehaus T-​Bag Organic Verbena, 20 tea bags (40 g)

  • Fine organic verbena leaves in tea bags
  • Lively, lemony flavour profile
  • Golden infusion, perfectly portioned
€ 14,99 (€ 374,75 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Rainy Day Tea

Demmers Teehaus Rainy Day Tea, 100 g

  • Caffeine-free & no artificial flavours
  • Velvety, herbal flavour
  • Harmonious, golden-brown infusion
€ 8,49 (€ 84,90 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Lemongrass

Demmers Teehaus Lemongrass, 80 g

  • Intense, natural citrus fragrance
  • Coarsely chopped leaves from Thailand
  • Also perfect for enhancing dishes
€ 7,79 (€ 97,38 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Organic Peppermint

Demmers Teehaus Organic Peppermint, 30 g

  • Pure organic product from Austria
  • Intense, pungent flavour
  • Tastes great hot or ice-cold
€ 5,99 (€ 199,67 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Organic Dandelion

Demmers Teehaus Organic Dandelion, 20 g

  • 100% organic dandelion from Austria
  • Characteristic tart, bitter notes
  • Pure, golden-brown herbal infusion
€ 5,89 (€ 294,50 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Organic Relaxation

Demmers Teehaus Organic Relaxation, 50 g

  • 100% select organic herbs
  • Mild apple mint for gentle freshness
  • Beautiful golden colour
€ 8,59 (€ 171,80 / kg)

Delivery by October 21

Demmers Teehaus Organic Vital Oasis Herbal Tea

Demmers Teehaus Organic Vital Oasis Herbal Tea, 50 g

  • Organically grown herbal tea
  • Delicate notes of blackberry leaves
  • Naturally mild, low in acidity & caffeine-free
€ 6,59 (€ 131,80 / kg)

Delivery by October 21