English Tea Shop Organic "Winter Collection" Tea Gift Box with Bow, White, 12 tea bags (24 g)

Perfect as a gift under the Christmas tree

€ 10,79 € 11,99 -10%

(€ 449,58 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 12 tea bags

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 12 premium organic teas
  • Four varieties
  • In a festive gift box

Frequently bought together with English Tea Shop Organic Lemongrass, Citrus and Ginger, Loose leaf (100 g)

English Tea Shop Organic "Winter Collection" Tea Gift Box with Bow, White, 12 tea bags (24 g) € 10,79 (€ 449,58 / kg)
English Tea Shop Organic Lemongrass, Citrus and Ginger, Loose leaf (100 g) € 9,89 (€ 98,90 / kg)
Total price: € 20,68
Description

This beautiful gift box contains 12 premium organic teas - 3 tea bags each of 4 special winter blends. The ideal gift to place under th e Christmas tree or as a Secret Santa gift.

  • 3 x Winter Warmer
  • 3 x Super Star Anise
  • 3 x Tropical Lemongrass
  • 3 x Happy Holiday
Item no.: ETS-60802
Content: 24 g
EAN: 680275060802
Manufacturer No.: 60802
Brands: English Tea Shop
Tea: Teabags
Certifications: Certified organic as per EC Organic Regulations, Naturland
Type of Nutrition: Vegan
Ingredients

60,5 % Rooibos[1], 15 % Ginger pieces[1], 11,5 % Cocoa , 5 % Star anise[1], 4 % Mace[1], 4 % natürliches Schokolade-Aroma

  1. from controlled organic cultivation

84 % Black tea[1], 6 % Ginger[1], 4 % Cloves[1], 2 % Star anise[1], 2 % natural peppermint flavouring, 1 % natürliches Sternanis-Aroma, 1 % natürliches Garam Masala-Aroma

  1. from controlled organic cultivation

24 % Lemongrass [1], 20 % Peppermint leaves[1], 20 % Hibiscus[1], 11 % Rosehip[1], 10 % Chamomile (Chamomilla recutita)[1], 10 % Apples[1], 2 % Natural mango flavour, 1,5 % Natural Peach Flavouring, 1,5 % Natural pomegranate flavour

  1. from controlled organic cultivation

83 % Green tea[1], 3,5 % Cinnamon[1], 2 % Pomegranate[1], 2 % natural lemon flavouring, 2 % Natural pomegranate flavour, 1,5 % Ginger[1], 1,5 % Cardamom (Elettaria cardamomum)[1], 1,5 % Cloves[1], 1,5 % Nutmeg[1], 1,5 % Pepper[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Royal Nature GmbH & Co KG, Langenscheid 2-6, 58553, Halver, Germany, www.royal-nature.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for English Tea Shop Organic "Winter Collection" Tea Gift Box with Bow, White