Vegan Foods for a Plant-Based Diet

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Vegan Foods: 1 - 30 of 62 items

Alnatura Organic Soy Flakes

Alnatura Organic Soy Flakes, 500 g

  • High protein content
  • For cooking & for porridge
  • With soy from European cultivation
€ 2,89 (€ 5,78 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic FeTo, Natural

Taifun Organic FeTo, Natural, 200 g

  • Fermented tofu product
  • Ideal for those new to tofu
  • Can be enjoyed both cold and warm
€ 3,29 (€ 16,45 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Smoked Tofu, Almonds & Sesame

Taifun Organic Smoked Tofu, Almonds & Sesame, 200 g

  • Gentle smoking process
  • With roasted almonds & sesame
  • Serve warm or cold
€ 3,89 (€ 19,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Tofu - Almond & Hazelnut

Alnatura Organic Tofu -​ Almond & Hazelnut, 200 g

  • Organic soybeans from Austria
  • Almonds, hazelnuts & beech wood smoke
  • Ready to eat
€ 2,49 (€ 12,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Smoked Tofu

Alnatura Organic Smoked Tofu, 200 g

  • Smoked over beechwood
  • Fine taste, firm texture
  • 100% Austrian organic soybeans
€ 1,99 (€ 9,95 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Mince, Large

Alnatura Organic Soy Mince, Large, 150 g

  • Purely vegetable-based
  • Quick and easy to prepare
  • In organic quality
€ 2,09 (€ 13,93 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Tofu

Taifun Organic Tofu, 200 g

  • Traditional basic tofu
  • Versatile in use
  • Contains high-quality plant protein
€ 1,99 (€ 9,95 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Silken Tofu

Taifun Organic Silken Tofu, 400 g

  • Neutral taste
  • Versatile in use
  • Alternative to yogurt and cream
€ 3,19 (€ 7,98 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Japanese Style Tofu Fillets

Taifun Organic Japanese Style Tofu Fillets, 160 g

  • Natural
  • Traditionally Japanese
  • Mildly seasoned
€ 3,39 (€ 21,19 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Tofu Rosso

Taifun Organic Tofu Rosso, 200 g

  • Fruity and fresh
  • Mediterranean taste
  • Is consumed cold or warm
€ 3,49 (€ 17,45 / kg)

Delivery by October 07

Tempehmanufaktur Organic Tempeh with Gyros Seasoning

Tempehmanufaktur Organic Tempeh with Gyros Seasoning, 200 g

  • Ideal for savoury dishes
  • Seasoned with gyros spices
  • Easy to prepare
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Vegan Mince

Alnatura Organic Vegan Mince, 100 g

  • Made with peas & broad beans
  • Ideal as a meat substitute
  • Rich in protein
€ 2,49 (€ 24,90 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Wild Garlic Tofu Fillets

Taifun Organic Wild Garlic Tofu Fillets, 160 g

  • With fresh wild garlic
  • Intense taste
  • Serve warm
€ 2,99 (€ 18,69 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Tofu Basilico

Taifun Organic Tofu Basilico, 200 g

  • With fresh herbs
  • Perfect as a side dish
  • Can be served warm or cold
€ 3,49 (€ 17,45 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic Lupin Tempeh with Wild Herbs

Tempehmanufaktur Organic Lupin Tempeh with Wild Herbs, 170 g

  • Very flavourful
  • Perfect for soups and stews
  • High protein content
€ 3,99 (€ 23,47 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic Tempeh Burger - Smoky Paprika

Tempehmanufaktur Organic Tempeh Burger -​ Smoky Paprika, 200 g

  • High in protein
  • Nutritious
  • Classic fermentation process
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic Garlic-Coriander Tempeh

Tempehmanufaktur Organic Garlic-​Coriander Tempeh, 200 g

  • Indonesian cuisine
  • With light notes of garlic
  • Organic ingredients
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Soy Mince, Small

Alnatura Organic Soy Mince, Small, 150 g

  • Purely vegetable-based
  • Made from European soybeans
  • Quick cooking
€ 1,99 (€ 13,27 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic Curry Tempeh

Tempehmanufaktur Organic Curry Tempeh, 200 g

  • Exotic taste
  • Mildly spicy
  • Rich in plant proteins
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic BBQ Tempeh

Tempehmanufaktur Organic BBQ Tempeh, 200 g

  • Smoky flavour
  • Versatile
  • Vegan
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 06

Tempehmanufaktur Organic Soy Tempeh - Teriyaki

Tempehmanufaktur Organic Soy Tempeh -​ Teriyaki, 200 g

  • Vegan
  • High in protein
  • Ready to cook
€ 4,19 (€ 20,95 / kg)

Delivery by October 06

alpro Cuisine Light Soy Cooking Cream

alpro Cuisine Light Soy Cooking Cream, 250 ml

  • Lactose-free
  • Delicious taste
  • Non-GMO soybeans
€ 1,59 (€ 6,36 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine, 150 g

  • Versatile in use
  • Made with soy from Austria
  • Rich in protein
€ 2,19 (€ 14,60 / kg)

Delivery by October 06

alpro Cuisine Soy Cooking Cream

alpro Cuisine Soy Cooking Cream, 250 ml

  • Lactose-free cooking ingredient
  • Also suitable for baking
  • Made from non-GMO soybeans
€ 1,59 (€ 6,36 / l)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Seitan, Sliced

Arche Naturküche Organic Seitan, Sliced, 650 g

  • Made from wheat flour
  • High gluten content
  • Flavourful & versatile
€ 7,99 (€ 24,21 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

OATLY Organic Single Creamy Oat

OATLY Organic Single Creamy Oat, 250 ml

  • Organic & vegan
  • Creamy texture like dairy cream, but plant-based
  • Ideal for cooking & baking
€ 1,50 € 1,59 (€ 6,00 / l)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic VegEgg

Arche Naturküche Organic VegEgg, 175 g

  • Made from lupine flour & corn starch
  • Easy to use
  • 1 tbsp replaces 1 egg
€ 5,99 (€ 34,23 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Tofu - Natural

Alnatura Organic Tofu -​ Natural, 200 g

  • Made with 100% Austrian soybeans
  • Mild taste and easy to cut texture
  • Unopened pack does not require refrigeration
€ 1,89 (€ 9,45 / kg)

Delivery by October 06

Taifun Organic Smoked Tofu, Classic

Taifun Organic Smoked Tofu, Classic, 200 g

  • Delicious smoky flavour
  • Versatile in use
  • Serve cold or warm
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Mild Vegan Snack

Alnatura Organic Mild Vegan Snack, 30 g

  • Made from seitan
  • Lightly smoked
  • Can be stored at room temperature
€ 1,09 (€ 36,33 / kg)

Delivery by October 06