Canned Vegetables

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Vegetables: 1 - 30 of 85 items

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened, 670 g

  • Organic
  • With brandy vinegar, herbs & spices
  • Ideal for salads, rolls & more
€ 3,99 (€ 5,96 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Garlic

STAUD’S Sweet & Sour Garlic, 228 ml

  • Pleasantly mild
  • Perfect for cold cut platters
  • Made with the best ingredients
€ 5,09 (€ 39,15 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles, 580 ml

  • Viennese style
  • Lacto-fermented
  • Delicately seasoned
€ 5,49 (€ 17,71 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles, 580 ml

  • Gorgeously crunchy
  • Sweet and sour
  • Fine speciality
€ 5,49 (€ 18,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Beetroot Salad

STAUD’S Beetroot Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • Delicately spiced
  • Made from a traditional recipe
€ 3,69 (€ 11,18 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • With peppers and cucumbers
  • Traditional recipe
€ 3,69 (€ 12,72 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Cocktail Asparagus

STAUD’S Cocktail Asparagus, 314 ml

  • A crunchy side dish for every season
  • Sweet and sour
  • Delicious and flavourful
€ 6,79 (€ 37,72 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

LaSelva Organic Capers with Sea Salt

LaSelva Organic Capers with Sea Salt, 140 g

  • Finest organic capers
  • Subtle tart taste
  • For seasoning & refining
€ 4,99 (€ 35,64 / kg)

Delivery by October 06

LieblingsZwiebel

LieblingsZwiebel LieblingsZwiebel, 1.000 g

  • Tasty, browned diced onions
  • Without flavour enhancers
  • No more peeling, chopping or tears
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine, 310 g

  • Fruity and smoky taste
  • Grilled & peeled
  • Delicious as a side dish and seasoning
€ 3,99 (€ 12,87 / kg)

Delivery by October 06

Kürbishof Koller Mini Pattypan Squash in Honey Marinade

Kürbishof Koller Mini Pattypan Squash in Honey Marinade, 200 g

  • A crunchy pleasure
  • Ideal for cheese plates
€ 8,49 (€ 42,45 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Beetroot

Alnatura Organic Beetroot, 220 g

  • Mild savoury taste
  • Organic
  • Sliced
€ 1,49 (€ 6,77 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Corn, Glass Jar

Alnatura Organic Corn, Glass Jar, 230 g

  • Pre-cooked & ready to eat
  • As a side dish, in casseroles & salads
  • Organic
€ 1,69 (€ 7,35 / kg)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Bamboo Shoots

Arche Naturküche Organic Bamboo Shoots, 350 g

  • Mild & crunchy
  • With sea salt
  • For rice dishes, salads & more
€ 4,49 (€ 12,83 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers, 580 ml

  • 100% from Austria
  • Mild flavour
  • Versatile
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces, 580 ml

  • Delicious served raw or cooked
  • Viennese style
  • Delicately seasoned
€ 3,99 (€ 8,31 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers

MAMA's Hot and Spicy Pickled Cucumbers, 550 g

  • Small & crisp
  • Refined with chilli
  • Without additives
€ 3,99 (€ 14,25 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables, 314 ml

  • Colourful vegetables in a glass jar
  • A great mix
  • With balanced seasoning
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Arche Naturküche Organic Baby Corn

Arche Naturküche Organic Baby Corn, 230 g

  • For vegetable dishes & salads
  • Also tasty when fried
  • Fine and savoury
€ 3,99 (€ 17,35 / kg)

Delivery by October 06

Organic Dolmas - Vine Leaves with a Rice Filling

Rapunzel Organic Dolmas -​ Vine Leaves with a Rice Filling, 280 g

  • Crunchy texture with a refreshing taste
  • In olive oil
  • Made in Turkey
€ 4,99 (€ 17,82 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Pickled Cucumbers

Alnatura Organic Pickled Cucumbers, 360 g

  • Sweet and sour taste
  • Bioland quality
  • Refined with herbs
€ 3,89 (€ 10,81 / kg)

Delivery by October 06

Mama's Sauerkraut

MAMA's Mama's Sauerkraut, 550 g

  • White cabbage, carrot & chilli
  • Ready to eat & versatile
  • Vegan, gluten-free, 100% natural
€ 5,99 (€ 10,89 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad, 314 ml

  • Made with selected ingredients
  • Pleasantly sour
  • Delicately spiced
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers, 580 ml

  • With selected ingredients
  • Mild flavour
  • For foodies
€ 6,09 (€ 26,48 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles, 580 ml

  • Based on a traditional recipe
  • Made with the best ingredients
  • Delicious garnishes
€ 3,99 (€ 13,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers, 580 ml

  • Selected ingredients
  • 100% from Austria
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Calvi Chillies in Olive Oil

Calvi Chillies in Olive Oil, 100 g

  • Spicy and flavourful
  • Ideal for refinement
  • High-quality olive oil
€ 6,99 (€ 69,90 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Very Spicy Sweet & Sour Hot Peppers

STAUD’S Very Spicy Sweet & Sour Hot Peppers, 228 ml

  • Made with the best ingredients
  • Traditionally made
  • Very spicy
€ 5,09 (€ 50,90 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickles

STAUD’S Pickles, 314 ml

  • For snacking and cooking
  • Slightly sour taste
  • Made with the best ingredients
€ 3,69 (€ 23,06 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Organic Artichoke Hearts in Brine, Quartered

Rapunzel Organic Artichoke Hearts in Brine, Quartered, 200 g

  • Sun-ripened
  • Mild & aromatic
  • Preserved in water, vinegar & salt
€ 4,99 (€ 24,95 / kg)

Delivery by October 06