Pickles & Preserves from Around the World

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Pickles & Preserves: 1 - 30 of 272 items

Il pomodoro più buono San Marzano Tomatoes "Vintage"

Il pomodoro più buono San Marzano Tomatoes "Vintage", 400 g

  • Whole & peeled
  • Harvested when fully ripe
  • From Italy
€ 3,15 € 3,59 (€ 7,88 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S Organic Stewed Plums

STAUD’S Organic Stewed Plums, 230 g

  • Made with the best organic plums
  • 100% from Austria
  • Wonderfully fruity
€ 3,96 € 4,49 (€ 17,22 / kg)

Delivery by October 07

Aceitunas Chupadedos in a Herbal Marinade

Bravo Aceitunas Chupadedos in a Herbal Marinade, 550 g

  • In a spicy olive oil marinade
  • With garlic & oregano
  • Unique taste
€ 9,71 € 10,79 (€ 17,65 / kg)

Delivery by October 07

LieblingsKren Horseradish

LieblingsKren LieblingsKren Horseradish, 500 g

  • Tastes freshly grated
  • Loose structure
  • Long durability
€ 7,19 € 7,99 (€ 14,38 / kg)

Delivery by October 07

Il pomodoro più buono Pureed San Marzano Tomatoes "Vintage"

Il pomodoro più buono Pureed San Marzano Tomatoes "Vintage", 720 ml

  • Aromatic & fruity
  • Made with ripe tomatoes
  • A delicious basis for vegetable soups
€ 5,31 € 5,99 (€ 7,38 / l)

Delivery by October 07

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb, 230 g

  • Ideal companion with dessert
  • 100% from Austria
  • Enjoy cold or warm
€ 3,96 € 4,49 (€ 17,22 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened

Alnatura Organic Cucumbers, Unsweetened, 670 g

  • Organic
  • With brandy vinegar, herbs & spices
  • Ideal for salads, rolls & more
€ 3,59 € 3,99 (€ 5,36 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Origin Pitted Olives

Alnatura Organic Origin Pitted Olives, 350 g

  • Pleasantly fruity & mild
  • Whole fruit without a stone
  • Refines cold & warm dishes
€ 3,05 € 3,39 (€ 8,71 / kg)

Delivery by October 07

Il pomodoro più buono Marzanella Tomatoes - Whole, Peeled

Il pomodoro più buono Marzanella Tomatoes -​ Whole, Peeled, 400 g

  • Yellow tomatoes
  • Mild, aromatic, slightly sweet
  • For delicate pasta sauces
€ 3,51 € 3,99 (€ 8,78 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S Sweet & Sour Garlic

STAUD’S Sweet & Sour Garlic, 228 ml

  • Pleasantly mild
  • Perfect for cold cut platters
  • Made with the best ingredients
€ 4,53 € 5,09 (€ 34,85 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

Il pomodoro più buono Peeled San Marzano Tomatoes PDO

Il pomodoro più buono Peeled San Marzano Tomatoes PDO, 400 g

  • Whole tomatoes
  • The original from Agro Sarnese Nocerino
  • The best ingredient to make pasta sauces
€ 3,51 € 3,99 (€ 8,78 / kg)

Delivery by October 07

Organic Green Olives "Bella di Cerignola" - in Brine

Sapore di Sole Organic Green Olives "Bella di Cerignola" -​ in Brine, 550 g

  • Large olives
  • From Puglia
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,16 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles, 580 ml

  • Viennese style
  • Lacto-fermented
  • Delicately seasoned
€ 4,90 € 5,49 (€ 15,81 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles, 580 ml

  • Gorgeously crunchy
  • Sweet and sour
  • Fine speciality
€ 4,90 € 5,49 (€ 16,33 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

STAUD’S Organic Stewed Apricots

STAUD’S Organic Stewed Apricots, 230 g

  • Naturally fruity
  • Delicious spread
  • Also great for baking
€ 3,96 € 4,49 (€ 17,22 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S Beetroot Salad

STAUD’S Beetroot Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • Delicately spiced
  • Made from a traditional recipe
€ 3,27 € 3,69 (€ 9,91 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • With peppers and cucumbers
  • Traditional recipe
€ 3,27 € 3,69 (€ 11,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

Alnatura Bioland Apple Puree

Alnatura Bioland Apple Puree, 360 g

  • No added sugar
  • Organic quality
  • Versatile
€ 1,07 € 1,19 (€ 2,97 / kg)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Wiener Sausages, Jar

Alnatura Organic Wiener Sausages, Jar, 390 g

  • Organic
  • Meat from Germany
  • 6 pieces per jar
€ 3,95 € 4,39 (€ 21,94 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

SteirerKren Horseradish

SteirerKren SteirerKren Horseradish, 100 g

  • Grown, processed and bottled in Styria
  • Tastes freshly grated
  • Made without additional flavour enhancers
€ 2,24 € 2,49 (€ 22,40 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S Cocktail Asparagus

STAUD’S Cocktail Asparagus, 314 ml

  • A crunchy side dish for every season
  • Sweet and sour
  • Delicious and flavourful
€ 6,11 € 6,79 (€ 33,94 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

LaSelva Organic Capers with Sea Salt

LaSelva Organic Capers with Sea Salt, 140 g

  • Finest organic capers
  • Subtle tart taste
  • For seasoning & refining
€ 4,48 € 4,99 (€ 32,00 / kg)

Delivery by October 07

LieblingsZwiebel

LieblingsZwiebel LieblingsZwiebel, 1.000 g

  • Tasty, browned diced onions
  • Without flavour enhancers
  • No more peeling, chopping or tears
€ 8,91 € 9,99 (€ 8,91 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Beetroot

Alnatura Organic Beetroot, 220 g

  • Mild savoury taste
  • Organic
  • Sliced
€ 1,34 € 1,49 (€ 6,09 / kg)

Delivery by October 07

Kürbishof Koller Mini Pattypan Squash in Honey Marinade

Kürbishof Koller Mini Pattypan Squash in Honey Marinade, 200 g

  • A crunchy pleasure
  • Ideal for cheese plates
€ 7,64 € 8,49 (€ 38,20 / kg)

Delivery by October 10

Alnatura Organic Corn, Glass Jar

Alnatura Organic Corn, Glass Jar, 230 g

  • Pre-cooked & ready to eat
  • As a side dish, in casseroles & salads
  • Organic
€ 1,52 € 1,69 (€ 6,61 / kg)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Canned Chopped Tomatoes

Alnatura Organic Canned Chopped Tomatoes, 400 g

  • Suitable for pizza & pasta sauce and soups
  • With freshly harvested tomatoes
  • Peeled & chopped
€ 1,17 € 1,39 (€ 2,93 / kg)

Delivery by October 07

STAUD’S Pineapple Compote

STAUD’S Pineapple Compote, 310 g

  • Exotic, fruity taste
  • Suitable for fruit salads & more
  • Enjoy with pancakes, rice pudding etc.
€ 5,35 € 5,99 (€ 33,44 / kg Drained weight)

Delivery by October 07

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine

Rapunzel Organic Grilled Red Peppers in Brine, 310 g

  • Fruity and smoky taste
  • Grilled & peeled
  • Delicious as a side dish and seasoning
€ 3,59 € 3,99 (€ 11,58 / kg)

Delivery by October 07

Arche Naturküche Organic Bamboo Shoots

Arche Naturküche Organic Bamboo Shoots, 350 g

  • Mild & crunchy
  • With sea salt
  • For rice dishes, salads & more
€ 4,04 € 4,49 (€ 11,54 / kg)

Delivery by October 07