Oils for Grilling

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Oils: 30 items

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil, 1 l

  • High Quality
  • Natural processing
  • Unique taste
€ 24,99 (€ 24,99 / l)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Organic Mustard Oil

Ölmühle Solling Organic Mustard Oil, 250 ml

  • Freshly cold-pressed
  • With essential fatty acids
  • Mild spiciness
€ 15,99 (€ 63,96 / l)

Delivery by October 20

Alnatura Organic Cooking & Frying Oil

Alnatura Organic Cooking & Frying Oil, 750 ml

  • Can withstand high temperatures
  • Ideal for cooking, baking & frying
  • 100% organic sunflower oil
€ 4,39 (€ 5,85 / l)

Delivery by October 06

Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Stripes

Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Stripes, 500 ml

  • In a handmade, hand-painted bottle
  • Elegant fruitiness
  • With subtle flavours
€ 52,99 (€ 105,98 / l)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Frying & Cooking Oil

Rapunzel Organic Frying & Cooking Oil, 1 l

  • Pure sunflower oil
  • Neutral taste
  • Can withstand high temperatures
€ 7,99 (€ 7,99 / l)

Delivery by October 06

Frunix KNOFIX Garlic Oil

Frunix KNOFIX Garlic Oil, 100 ml

  • Olive oil with garlic extract
  • Free from fructose and low in histamine
  • Easy to season in precise amounts
€ 12,99 (€ 129,90 / l)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Organic Herbes de Provence Spice Oil

Ölmühle Solling Organic Herbes de Provence Spice Oil, 100 ml

  • The Mediterranean icing on the cake
  • Fresh cold-pressed oil
  • Full-bodied taste
€ 5,99 (€ 59,90 / l)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Extra Virgin Olive Oil, Fruity

Rapunzel Organic Extra Virgin Olive Oil, Fruity, 1 l

  • Fruity taste
  • For pan-frying & salads
  • Pressed at a low temperature
€ 22,99 (€ 22,99 / l)

Delivery by October 06

Muraglia Peranzana Olive Oil

Muraglia Peranzana Olive Oil, 250 ml

  • Fine fruity taste
  • Produced in Apulia
  • 100% Peranzana olives
€ 18,99 (€ 75,96 / l)

Delivery by October 06

Extra Virgin Olive Oil with Black Truffle Essence

Finca La Barca Extra Virgin Olive Oil with Black Truffle Essence, 100 ml

  • Fine truffle & olive oil aromas
  • With extra virgin olive oil
  • For meat, rice & vegetable dishes
€ 8,99 (€ 89,90 / l)

Delivery by October 06

Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Dots

Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Dots, 500 ml

  • Handmade and painted
  • Elegant fruitiness
  • With subtle flavours
€ 52,99 (€ 105,98 / l)

Delivery by October 06

Robin Hot Chilli Oil - Original

Robin Hot Chilli Oil -​ Original, 100 ml

  • Cold-pressed oil
  • Infused with dried chilli flakes
  • For seasoning dishes
€ 4,99 (€ 49,90 / l)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Lemon Oil

KOTÁNYI Lemon Oil, 0,50 l

  • Lemony fresh aroma and taste
  • Fine extra virgin olive oil
  • With a fine citrus note
€ 12,59 (€ 25,18 / l)

Delivery by October 06

Gölles Manufaktur Olive Oil

Gölles Manufaktur Olive Oil, 500 ml

  • Fine fragrance
  • Invigorating spice
  • Natural taste
€ 14,99 (€ 29,98 / l)

Delivery by October 06

Ölmühle Fandler Organic Canola Oil

Ölmühle Fandler Organic Canola Oil, 500 ml

  • Nutty, spicy, earthy
  • Delicious with salads, vegetables, grains and hearty cuisine
€ 16,99 (€ 33,98 / l)

Delivery by October 06

KOTÁNYI Chilli Oil

KOTÁNYI Chilli Oil, 0,50 l

  • Pleasantly spicy taste
  • Fine extra virgin olive oil
  • Fine olive aroma
€ 18,69 (€ 37,38 / l)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Organic Chili Spice Oil Naturland

Ölmühle Solling Organic Chili Spice Oil Naturland, 250 ml

  • Freshly cold pressed oil
  • Intense focus
  • Use sparingly
€ 9,99 (€ 39,96 / l)

Delivery by October 06

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil Spray

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil Spray, 200 ml

  • Intense aroma
  • Very low acidity
  • From Navarre
€ 7,99 (€ 39,95 / l)

Delivery by October 06

Viani & Co. Olive Oil with Mushroom Flavour

Viani & Co. Olive Oil with Mushroom Flavour, 100 ml

  • Fine, pleasant fragrance
  • Flavoured with porcini mushrooms
  • Ideal for pasta and rice dishes
€ 9,99 (€ 99,90 / l)

Delivery by October 06

Finca La Barca Extra Virgin Olive Oil

Finca La Barca Extra Virgin Olive Oil, 2 l

  • 100% olive oil from Arbequina olives
  • Cold pressed
  • Mild and fruity
€ 29,99 (€ 15,00 / l)

Delivery by October 06

Viani Alimentari Extra Virgin Olive Oil, Medium Fruity

Viani Alimentari Extra Virgin Olive Oil, Medium Fruity, 1 l

  • Made from 5 different varieties of olives
  • Harvested by hand
  • Light, sweet flavor
€ 34,99 (€ 34,99 / l)

Delivery by October 06

Viani & Co. Truffle Oil with Summer Truffles

Viani & Co. Truffle Oil with Summer Truffles, 100 ml

  • Nutty flavour
  • First class olive oil
  • Perfect for risotto and pasta
€ 11,99 (€ 119,90 / l)

Delivery by October 06

Finca La Barca Gift Set - 4 Extra Virgin Olive Oils

Finca La Barca Gift Set -​ 4 Extra Virgin Olive Oils

  • 1x 50 ml olive oil, smoked
  • 3 x 50 ml olive oil, not smoked
  • 100% extra virgin olive oil from Spain
€ 17,69

Delivery by October 06

Extra Virgin Olive Oil Flavoured with Hot Smoked Paprika

Finca La Barca Extra Virgin Olive Oil Flavoured with Hot Smoked Paprika , 200 ml

  • Flavoured olive oil
  • Full-bodied taste
  • Mildly spicy
€ 12,99 (€ 64,95 / l)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Citrolive

Rapunzel Organic Citrolive, 100 ml

  • A Mediterranean finishing oil
  • Great with antipasti & more
  • 100% cold pressed
€ 5,49 (€ 54,90 / l)

Delivery by October 06

Calvi Pure Olive Oil

Calvi Pure Olive Oil, 1.000 ml

  • Mild taste
  • A blend of refined & virgin oil
  • Ideal for cooking, frying & deep frying
€ 27,99 (€ 27,99 / l)

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Mediterranean Cuisine Set

Ölmühle Solling Mediterranean Cuisine Set

  • In a gift box
  • Cold pressed
€ 16,99

Delivery by October 06

Ölmühle Solling Organic Vegetable Seasoning Oil

Ölmühle Solling Organic Vegetable Seasoning Oil, 100 ml

  • Made from rapeseed & hazelnut oil
  • Matched with spices
  • For tender & light vegetables
€ 6,99 (€ 69,90 / l)

Delivery by October 06

Greenomic Flavoured Extra Virgin Olive Oil

Greenomic Flavoured Extra Virgin Olive Oil, Lemon (250 ml)

  • Aromatic
  • Olive oil from Corinth
  • Unique taste
€ 12,99 (€ 51,96 / l)

Delivery by October 06

Sapore di Sole Organic Pumpkin Seed Oil

Sapore di Sole Organic Pumpkin Seed Oil, 250 ml

  • Strong, nutty aroma
  • Rich in essential fatty acids
  • Ideal for salads & seasoning
€ 8,99 (€ 35,96 / l)

Delivery by October 06