Herbaria Whole Fennel Seeds, 40 g

A spicy, fresh flavour

€ 5,99

(€ 149,75 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 17 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Whole organic fennel seeds
  • Mild and slightly sweet flavour
  • Perfect for bread, fish & vegetables

Frequently bought together with Herbaria Whole Coriander, 40 g

Herbaria Whole Fennel Seeds, 40 g € 5,99 (€ 149,75 / kg)
Herbaria Whole Coriander, 40 g € 5,99 (€ 149,75 / kg)
Total price: € 11,98
Description

Herbaria Fennel Seeds impress with their delicate interplay of subtle notes of aniseed and honey, as well as fresh herbal aromas that unfold fully on the palate. Compared to vegetable fennel, these whole seeds are mild and make an excellent, balanced pairing with intense spices such as caraway, pepper or aniseed.

Whether you’re enhancing homemade bread and pastries or adding the finishing touch to fish, cabbage and vegetable dishes – this spice enriches your culinary creations in no time at all with a pleasant warmth and subtle depth.


Key features at a glance:

  • Organic fennel seeds with a crisp, spicy flavour profile
  • Subtle notes of aniseed, honey and fresh herbs
  • Pleasantly mild compared to bitter or vegetable fennel
  • Ideal for combining with pepper, caraway or aniseed
  • Versatile for use in pastries, bread, fish and vegetables

Item no.: HK-5004181
Content: 40 g
EAN: 4021269140821
Manufacturer No.: 05004181
Brands: Herbaria
Certifications: Organic seal, EU / non-EU organic label
Storage Information: Store in a dry place
Properties: No artificial flavours, No artificial colours, No preservatives, No flavour enhancers
Origin of Raw Material: Turkey
Ingredients

Fennel[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Herbaria Kräuterparadies GmbH, Kirchdorfer Str. 14a, 83052, Bruckmühl, Germany, www.herbaria.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Herbaria Whole Fennel Seeds

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder