High-quality Products by Herbaria

Discover a herbal paradise

Shop by category

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Certifications Type of Nutrition
    Filter

    Herbaria: 1 - 30 of 113 items

    Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend

    Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g

    • Moroccan spice
    • For traditional Tajine dishes
    • For stews
    € 8,49 (€ 84,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Happy Truffle Spice Blend

    Herbaria Happy Truffle Spice Blend, 110 g

    • Ideal for risotto and braised dishes
    • For pasta & salad
    • With chestnuts & almond mushrooms
    € 9,99 (€ 90,82 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Black Sesame Seeds

    Herbaria Black Sesame Seeds, 45 g

    • Variety: Santa Cruz
    • Harvested by hand
    • From Bolivia
    € 4,99 (€ 110,89 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Good Old Mild Curry

    Herbaria Good Old Mild Curry, 80 g

    • For meat dishes ​​& currywurst
    • Spiciness: 3 of 10
    • With cayenne pepper and curry leaves
    € 8,49 (€ 106,13 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Wild Hilde Salad Spice Blend

    Herbaria Wild Hilde Salad Spice Blend, 100 g

    • Tantalize your tastebuds!
    • For all kinds of salads
    € 7,99 (€ 79,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria "Gaumenschmaus" Spice Blend for Potatoes

    Herbaria "Gaumenschmaus" Spice Blend for Potatoes, 100 g

    • Ideal blend to season potatoes
    • With paprika & hyssop
    • Versatile combination
    € 7,99 (€ 79,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Ground Safran

    Herbaria Organic Ground Safran, 0,50 g

    • Very aromatic
    • Harvested by hand
    € 10,49 (€ 20.980,00 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Pumpkin King Spice Blend

    Herbaria Pumpkin King Spice Blend, 90 g

    • Goes well with root vegetables
    • With coconut, vanilla & cayenne pepper
    € 8,99 (€ 99,89 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Scent of the Maquis Spice Blend

    Herbaria Scent of the Maquis Spice Blend, 80 g

    • A versatile blend
    • Ideal for fish and vegetable dishes
    • Created by top chef Konrad Geiger
    € 7,49 (€ 93,63 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend

    Herbaria Colours of Jaipur Spice Blend, Package, 80g

    • For fine Indian food
    • Goes well with fish, meat & vegetables
    • Created by top chef Konrad Geiger
    € 9,49 (€ 118,63 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Caesar Salad Spice Mix

    Herbaria Organic Caesar Salad Spice Mix, 120 g

    • Ideal for green salads & avocado
    • With garlic & lemon
    • In a stackable tin that preserves its aroma
    € 7,99 (€ 66,58 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Call of the Oasis Spice Blend

    Herbaria Call of the Oasis Spice Blend, 110 g

    • With nana mint & orange granules
    € 8,99 (€ 81,73 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Mapuche-Fire Spice Blend

    Herbaria Mapuche-​Fire Spice Blend, 95 g

    • BBQ & Soup Spice
    • Recipe from the Mapuche people
    • With cayenne pepper & buffalo grass
    € 9,99 (€ 105,16 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Whole Coriander

    Herbaria Whole Coriander, 40 g

    • Certified organic farming
    • Gorgeous aroma
    € 5,99 (€ 149,75 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Neptune's Dream Spice Blend

    Herbaria Neptune's Dream Spice Blend, 100 g

    • With tomatoes and olives
    • Created by top chef Konrad Geiger
    € 7,49 (€ 74,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Tango Spice Spice Blend

    Herbaria Tango Spice Spice Blend, 100 g

    • For lamb, beef and pork
    • Traditional mix
    • For roasting and grilling
    € 8,99 (€ 89,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Fasting Tea

    Herbaria Organic Fasting Tea, 75 g

    • Herbal, fruity flavour
    • With green oats & birch leaves
    € 4,99 (€ 66,53 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Querbeet Vegetable Soup Spice

    Herbaria Querbeet Vegetable Soup Spice, 90 g

    • With vegetables and herbs
    • Versatile combination
    € 6,99 (€ 77,67 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Falafel Spice Blend

    Herbaria Falafel Spice Blend, 90 g

    • For ground beef or veggie burgers
    • Ideal for Asian dishes
    € 8,99 (€ 99,89 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Marjoram

    Herbaria Organic Marjoram, 15 g

    • Intense, spicy flavour
    • Ideal for potatoes & roast goose
    € 6,49 (€ 432,67 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Heaven on Earth Spice Blend

    Herbaria Heaven on Earth Spice Blend, 100 g

    • With orange granules & chili
    € 7,49 (€ 74,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Woodland Walk Spice Blend

    Herbaria Woodland Walk Spice Blend, 120 g

    • Aromatic spice salt
    • Enjoy these woodsy flavours!
    • With cocoa, cinnamon & orange granules
    € 7,99 (€ 66,58 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic "Six" Tea by Eva Aschenbrenner

    Herbaria Organic "Six" Tea by Eva Aschenbrenner, Loose, 100g

    • Balanced herbal tea blend
    • Patented original recipe
    € 7,49 (€ 74,90 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Farmer's Salt Blend - Mini Mill

    Herbaria Organic Farmer's Salt Blend -​ Mini Mill, 19 g

    • Rustic
    • Salty
    • Spicy
    € 3,99 (€ 210,00 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Maestro di BBQ

    Herbaria Maestro di BBQ, 70 g

    • For meat, chicken and fish
    • Box protects the flavour
    • Fruity and spicy
    € 8,99 (€ 128,43 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Saffron Threads

    Herbaria Saffron Threads, 0,50 g

    • Intensive colour
    • Very flavourful
    • Harvested by hand
    € 10,49 (€ 20.980,00 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Organic Za'atar, Tin

    Herbaria Organic Za'atar, Tin, 25 g

    • Adds oriental flavours to various dishes
    • With sumac berries
    • All natural ingredients
    € 5,99 (€ 239,60 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria "Full Swing" Well-Being Tea

    Herbaria "Full Swing" Well-​Being Tea, 24 g

    • Organic & herbal
    • Invigorating & refreshing
    • With green tea
    € 3,60 € 3,79 (€ 150,00 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Eureka! Spice Blend

    Herbaria Eureka! Spice Blend, 80 g

    • For summer cuisine
    • Ideal for Gyros & ground meat
    • With roasted onions & almond mushrooms
    € 8,99 (€ 112,38 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria Petit Chef Spice Blend

    Herbaria Petit Chef Spice Blend, 75 g

    • For ratatouille
    • For fish & meat
    • Ideal for Mediterranean cuisine
    € 8,99 (€ 119,87 / kg)

    Delivery by October 06

    Herbaria offers anyone who loves herbs and spices everything their hearts desire! Since the 1980s, Herbaria's produced the finest organic herbs and spices in harmony with nature. Sustainability, global environmental protection, fair business conduct and regionality are determining factors in Herbaria's corporate philosophy. The company makes honest products for maximum enjoyment.