Österreichische Bergkräuter Lovage, 20 g

The Maggi herb

€ 2,49 € 2,79 -11%

(€ 124,50 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal as a soup spice
  • Very intense
  • Use sparingly

Frequently bought together with Sonnentor Organic Thyme, 20 g

Österreichische Bergkräuter Lovage, 20 g € 2,49 (€ 124,50 / kg)
Sonnentor Organic Thyme, 20 g € 2,15 (€ 107,50 / kg)
Total price: € 4,64
Description

Lovage was originally found in Persia, but has now spread throughout Europe . Lovage is a very strong seasoning, and should be used sparingly. Lovage is mainly used for soups, stews, sauces and vegetable dishes.

Item no.: OEB-5007
Content: 20 g
EAN: 9002902050078
Manufacturer No.: 5007
Brands: Österreichische Bergkräuter
Certifications: AT-BIO-301, Austria Bio Garantie, EU organic seal, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: No artificial flavours, No artificial colours, No preservatives, No flavour enhancers
Ingredients

Lovage[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Österreichische Bergkräuter Lovage

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
6 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

6 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder