Olive Oils for Cooking & Finishing

Browse a wide variety of extra virgin Greek, Italian and Spanish olive oils and flavoured oils. Whether you're looking for a spicy oil seasoned with hot chillies or a grassy, refreshing, low-acidity olive oil fresh from the presses, we've got a lovely variety of oils to choose from!

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications
Filter

Olive Oils: 1 - 30 of 52 items

Finca La Barca Smoked Olive Oil

Finca La Barca Smoked Olive Oil, 500 ml + Box

  • Smoked over oak wood
  • Made with arbequina olives
  • Smoky nuances
€ 21,59 € 23,99

Delivery by October 07

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil, 1 l

  • High Quality
  • Natural processing
  • Unique taste
€ 22,49 € 24,99 (€ 22,49 / l)

Delivery by October 07

BioKing Organic Olive Oil

BioKing Organic Olive Oil, 500 ml

  • From Andalusia
  • Exceptionally aromatic
  • Slightly fruity & cold pressed
€ 12,14 € 13,49 (€ 24,28 / l)

Delivery by October 07

Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Stripes

Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Stripes, 500 ml

  • In a handmade, hand-painted bottle
  • Elegant fruitiness
  • With subtle flavours
€ 47,61 € 52,99 (€ 95,22 / l)

Delivery by October 07

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil, 250 ml

  • For babies 5 months and older
  • As an addition to solid foods
  • Provides essential fatty acids
€ 7,11 € 7,99 (€ 28,44 / l)

Delivery by October 07

Calvi Extra Virgin Olive Oil - Mosto Oro

Calvi Extra Virgin Olive Oil -​ Mosto Oro, 500 ml

  • Mild fruity taste
  • Floral, sweet notes
  • Ideal for delicate dishes
€ 26,91 € 29,99 (€ 53,82 / l)

Delivery by October 07

Organic Extra Virgin Olive Oil La Organic Suave

La Amarilla de Ronda Organic Extra Virgin Olive Oil La Organic Suave, 0,50 l

  • Fine & fruity
  • Balanced almond aroma
  • Ideal for refining ocean fish, salads, pies and desserts
€ 21,78 € 24,49 (€ 43,56 / l)

Delivery by October 07

Vita Verde Greek Extra Virgin Koroneiki Olive Oil

Vita Verde Greek Extra Virgin Koroneiki Olive Oil, 500 ml

  • From Pelepones
  • Tasty & fruity
  • Cold-pressed
€ 14,31 € 15,99 (€ 28,62 / l)

Delivery by October 07

Rapunzel Organic Extra Virgin Olive Oil, Fruity

Rapunzel Organic Extra Virgin Olive Oil, Fruity, 1 l

  • Fruity taste
  • For pan-frying & salads
  • Pressed at a low temperature
€ 20,69 € 22,99 (€ 20,69 / l)

Delivery by October 07

Organic Extra Virgin Olive Oil La Organic Intenso

La Amarilla de Ronda Organic Extra Virgin Olive Oil La Organic Intenso, 0,50 l

  • Intensely fruity
  • Ideal with raw or grilled meat
  • Aromatic notes of tomatoes, walnuts and apples
€ 21,60 € 24,49 (€ 43,20 / l)

Delivery by October 07

Muraglia Peranzana Olive Oil

Muraglia Peranzana Olive Oil, 250 ml

  • Fine fruity taste
  • Produced in Apulia
  • 100% Peranzana olives
€ 17,01 € 18,99 (€ 68,04 / l)

Delivery by October 07

Calvi Extra Virgin Olive Oil - Rêuza

Calvi Extra Virgin Olive Oil -​ Rêuza, 100 ml

  • Made with Biancolilla & Taggiasca olives
  • Excellent with light meals
  • Floral, medium-fruity
€ 6,75 € 7,59 (€ 67,50 / l)

Delivery by October 07

Jordan Olivenöl Organic Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

  • Robust taste
  • Organic certified
  • Wild character
€ 15,29 € 16,99 (€ 30,58 / l)

Delivery by October 07

Finca La Barca Gift Set - 2 Extra Virgin Olive Oils

Finca La Barca Gift Set -​ 2 Extra Virgin Olive Oils

  • 100 ml smoked olive oil
  • 100 ml unsmoked olive oil
  • Made from 100% extra virgin olive oil
€ 14,13 € 15,79

Delivery by October 07

Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Dots

Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Dots, 500 ml

  • Handmade and painted
  • Elegant fruitiness
  • With subtle flavours
€ 47,61 € 52,99 (€ 95,22 / l)

Delivery by October 07

Ölmühle Fandler Organic Olive Oil

Ölmühle Fandler Organic Olive Oil, 500 ml

  • Full-bodied and fruity
  • Mild flavour
  • High in unsaturated fatty acids
€ 12,15 € 13,59 (€ 24,30 / l)

Delivery by October 07

LaSelva Organic Olive Oil with Lemon

LaSelva Organic Olive Oil with Lemon, 250 ml

  • Olive oil from Italian olives
  • Fresh lemon aroma
  • For salads, fish & meat
€ 9,99 € 11,19 (€ 39,96 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil

Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

  • Fruity and aromatic
  • Organic quality
  • Versatile
€ 5,84 € 6,49 (€ 11,68 / l)

Delivery by October 07

Calvi Extra Virgin Olive Oil - Pinzimolio

Calvi Extra Virgin Olive Oil -​ Pinzimolio, 500 ml

  • From not fully ripened olives
  • Mildly fruity with a spicy, slightly bitter note
  • Fresh herbaceous scent
€ 21,51 € 23,99 (€ 43,02 / l)

Delivery by October 07

Gölles Manufaktur Olive Oil

Gölles Manufaktur Olive Oil, 500 ml

  • Fine fragrance
  • Invigorating spice
  • Natural taste
€ 13,41 € 14,99 (€ 26,82 / l)

Delivery by October 07

Organic Origin Greek Extra Virgin Olive Oil

Alnatura Organic Origin Greek Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

  • Green, fruity notes
  • Organic quality
  • Boiling, steaming & frying
€ 8,99 € 9,99 (€ 17,98 / l)

Delivery by October 07

Greenomic Alpha Extra Virgin Olive Oil

Greenomic Alpha Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

  • Early November harvest
  • Particularly intense & fruity
  • Harvested by hand & cold pressed
€ 17,91 € 19,99 (€ 35,82 / l)

Delivery by October 07

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil, 1 l

  • Extra virgin
  • Very low acidity
  • Intense aroma
€ 24,12 € 26,99 (€ 24,12 / l)

Delivery by October 07

Ölmühle Solling Organic Olive Oil "Mediterraneo"

Ölmühle Solling Organic Olive Oil "Mediterraneo", 750 ml

  • Mild acidity
  • Fruity flavour
  • Top quality
€ 19,79 € 21,99 (€ 26,39 / l)

Delivery by October 07

Jordan Olivenöl Bambatsa – Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Bambatsa – Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

  • Intense, bold flavour
  • Mildly spicy
  • Ideal as a finishing oil
€ 17,99 € 19,99 (€ 35,98 / l)

Delivery by October 07

Organic Extra Virgin Polyphenolia Olive Oil

Rapunzel Organic Extra Virgin Polyphenolia Olive Oil, 250 ml

  • Rich in polyphenols
  • Slightly spicy flavour
  • From wild olive groves
€ 11,69 € 12,99 (€ 46,76 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Olive Oil for Cooking

Alnatura Organic Olive Oil for Cooking, 750 ml

  • Can be heated & neutral in taste
  • For roasting, grilling & baking
  • 100% organic cultivation
€ 10,79 € 11,99 (€ 14,39 / l)

Delivery by October 13

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil Spray

La Maja Alfar Arbequina Olive Oil Spray, 200 ml

  • Intense aroma
  • Very low acidity
  • From Navarre
€ 7,11 € 7,99 (€ 35,55 / l)

Delivery by October 07

Greenomic Black Extra Virgin Olive Oil

Greenomic Black Extra Virgin Olive Oil, 250 ml

  • Intensely fruity
  • Harvested by hand in November
  • From unripe Megaritiki olives
€ 13,41 € 14,99 (€ 53,64 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml

  • Ingredients from pure organic farming
  • Characteristic fruity, slightly bitter notes
  • Very low acidity
€ 7,19 € 7,99 (€ 35,95 / l)

Delivery by October 07