Sapore di Sole Red Whole-Grain Rice, 500 g

Fine, very aromatic taste

€ 4,99

(€ 9,98 / kg, Price shown includes 4,9% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From Italy
  • Cooking time: 30-35 minutes
  • Ideal for cold dishes & salads

Frequently bought together with Sapore di Sole Black Whole-Grain Rice, 500 g

Sapore di Sole Red Whole-Grain Rice, 500 g € 4,99 (€ 9,98 / kg)
Sapore di Sole Black Whole-Grain Rice, 500 g € 5,49 (€ 10,98 / kg)
Total price: € 10,48
Description

This red rice is grown directly in Italy. It has a fine, distinctive and very aromatic taste. It's perfect for preparing salads and cold dishes.

Item no.: EF-272110
Content: 500 g
EAN: 8032891609033
Manufacturer No.: 272110
Brands: Sapore di Sole
Certifications: EU / non-EU organic label
Origin: Italy
Ingredients

Langkorn-Rotreis[1]

  1. from organic cultivation
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1428 / 341 kJ / kcal
Fat 1,9 g
  from Saturated fatty acids 0,8 g
Carbohydrates 77 g
  from Sugar 1,2 g
Fibre 1,9 g
Protein 7,5 g
Salt 0,02 g
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Responsible food business operator: Effegi Srl, Via leopoldo di toscana 1/A, 1/B, 52048 , Alberoro, Italy, www.effegifood.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sapore di Sole Red Whole-Grain Rice

5 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
8 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

8 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 5 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder